
West Betuwe werkt aan maatregelen tegen sluipverkeer
NieuwsWest Betuwe - De gemeente West Betuwe en de provincie Gelderland werken aan plannen om het sluipverkeer in Beesd, Waardenburg en het gebied daartussen terug te dringen. Daarbij worden onder meer camera’s, verkeerslichten, snelheidsverlagingen en aanpassingen aan wegen onderzocht. Inwoners en ondernemers krijgen deze maand de gelegenheid om op de voorstellen te reageren.
De drukte op de A2 zorgt regelmatig voor extra verkeer op lokale wegen in West Betuwe. Om dit tegen te gaan, werken de gemeente en provincie aan een samenhangend pakket maatregelen. In juli werden de aangepaste plannen besproken met drie werkgroepen van inwoners en ondernemers uit Beesd, Waardenburg en Tielerwaard-West.
Camera’s bij afrit Beesd
Een van de belangrijkste voorstellen is de invoering van selectieve toegang bij afrit 14 van de A2, richting Beesd. Tijdens de avondspits mogen automobilisten zonder ontheffing het dorp dan niet meer via deze afrit binnenrijden. Camera’s moeten toezien op de naleving.
Ook wordt eenrichtingsverkeer op de A. Kraalweg voorgesteld om te voorkomen dat automobilisten andere sluiproutes kiezen. Het Betuwestrand blijft volgens het voorstel vanuit beide richtingen bereikbaar. Daarnaast wordt gewerkt aan een lagere snelheid op de Veerweg.
Mogelijk elf minuten wachten bij viaduct
Voor het viaduct op de Boutensteinseweg wordt een zogenoemde om-en-om-regeling onderzocht. Verkeer uit beide richtingen krijgt daarbij afwisselend groen licht. Hiermee moet worden voorkomen dat automobilisten bij files op de A2 via lokale wegen uitwijken.
De maatregel roept uiteenlopende reacties op. Sommige inwoners zien de noodzaak, terwijl anderen vrezen voor extra vertraging of verplaatsing van het sluipverkeer.
Uit onderzoek blijkt dat automobilisten tijdens de avondspits vaak minder dan een minuut hoeven te wachten. Op drukke dagen kan de wachttijd echter oplopen tot ongeveer elf minuten. Volgens de berekeningen komt dit in uitzonderlijke gevallen voor op ongeveer twaalf procent van de werkdagen tijdens de avondspits. Vooral vrijdag is de kans op vertraging groter.
De gemeente wil daarom eerst onderzoeken of een proef met de regeling mogelijk is. Ook zijn er plannen voor een vrijliggend fietspad langs de Boutensteinseweg en aanpassingen aan de Marijkestraat.
Lagere snelheid op Steenweg
In Waardenburg richten de plannen zich onder meer op de Steenweg (N830). Tussen de Peperstraat en de G.E.H. Tutein Noltheniuslaan moet de maximumsnelheid worden verlaagd naar 30 kilometer per uur. Op het overige gedeelte binnen de bebouwde kom blijft 50 kilometer per uur gelden.
Buiten de bebouwde kom, richting de A15, wordt een verlaging naar 60 kilometer per uur voorgesteld.
Ook krijgt de verkeersveiligheid bij het kruispunt Rijweg/Steenweg extra aandacht, mede naar aanleiding van een dodelijk ongeval waarbij een fietser betrokken was. De provincie onderzoekt de fietsbewegingen rondom het kruispunt.
Voor de Zandweg wordt daarnaast gewerkt aan een systeem van selectieve toegang, waarbij alleen weggebruikers met een ontheffing gebruik mogen maken van de afgesloten weg.
Inwoners kunnen reageren
Op woensdag 14 oktober, van 18.00 tot 21.30 uur, organiseren de gemeente en provincie een inloopbijeenkomst in zalencentrum De Ontmoeting in Geldermalsen. Belangstellenden kunnen daar de plannen bekijken, vragen stellen en aandachtspunten meegeven.
Voor Waardenburg volgt op dinsdag 27 oktober, van 19.00 tot 21.00 uur, een aanvullende bijeenkomst in De Koeldert. Na deze bijeenkomst kunnen belangstellenden nog twee weken digitaal reageren op de plannen.
De gemeente wil de voorstellen voor Beesd, Tielerwaard-West en de Zandweg eind dit jaar voorleggen aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. Voor de provinciale Steenweg wordt bekeken welke aanpassingen kunnen worden opgenomen in het programma voor 2028.
José Buijs





















