Een jongen Amerikaanse rivierkreeft uit de Linge.
Een jongen Amerikaanse rivierkreeft uit de Linge. Foto: Elly van Kuilenburg

‘Elimineren of vangen van rivierkreeften niet mogelijk’

Nieuws

Rivierenland - Het aantal rivierkreeften in het rivierengebied blijft toenemen, volgens het Waterschap Rivierenland. Ook elders in Nederland is deze toename te zien. Als er niets aan gedaan wordt kan de aanwezigheid van deze dieren het hele ecosysteem veranderen.

De hoeveelheid rivierkreeften in deze regio is nog niet schrikbarend hoog, zoals ten zuidwesten van Nijmegen, maar desondanks blijft het aantal rivierkreeften gestaag doorgroeien.

Het gevaar van de rivierkreeften is dat zij alleseters zijn en er is in onze Nederlandse voedselrijke wateren, voedsel in overvloed. De kreeften eten zowel waterplanten als kleine vissen, waterinsecten, eitjes van amfibieën, aas en afval. Daarnaast kunnen ze ook schade veroorzaken aan de oevers, doordat ze holen en tunneltjes graven ter bescherming van jonge kreeftjes en om in te schuilen tijden droge perioden.

Het Rijk

Uit een interview van het NOS blijkt dat de Unie van Waterschappen vindt dat de verantwoordelijkheid voor de bestrijding van de kreeft bij het Rijk ligt. De Unie beroept zich op een Europese wet die voorschrijft dat lidstaten een eliminatieplicht hebben bij schadelijke uitheemse planten en dieren. Maar is het nog realistisch om de vele rivierkreeften te kunnen vangen?

“Er zijn inmiddels te veel kreeften en te veel wateren in Nederland om deze overal te vangen en te elimineren”, vertelt persvoorlichter Rianne Verhoef namens het Waterschap Rivierenland. “Op dit moment wordt dit voornamelijk bij de Overasseltse Vennen (bij Nijmegen, red.) gedaan, waar populaties van beschermde soorten onder druk staan als gevolg van de invasieve uitheemse marmerkreeft. Dit wordt door het Waterschap opgepakt samen met de Provincie Gelderland”.

Snelle uitbreiding

De rivierkreeften die veelal in het nieuws zijn, behoren tot de invasieve exoten. Zoals de naam al zegt horen deze soorten hier van oorsprong niet thuis. Het betreft ongeveer zes soorten kreeften. Deze zijn ooit ontsnapt of uitgezet. De kreeften hebben weinig natuurlijke vijanden en planten zich extreem snel voort. De rivierkreeft kan zich snel ontwikkelen en uitbreiden, dit komt door het beperkt aantal natuurlijke vijanden, de snelle voortplanting, het feit dat ze zichzelf goed kunnen verplaatsen (ook over land lopen) en omdat ze goed kunnen overleven in (tijdelijk) zuurstofarm water.

Weerbaarder

Maar het Waterschap Rivierenland staat niet stil in het proces om het ecosysteem te behouden en waar nodig te verbeteren. “We proberen, onder andere met inrichtingsmaatregelen en maatregelen gericht op de verbetering van de waterkwaliteit, het ecosysteem weerbaarder te maken tegen de negatieve effecten van de kreeften. Tegelijk met de versterking van die weerbaarheid zullen ook natuurlijke vijanden worden geholpen zich te vestigen of uit te breiden”. De toekomst zal uitwijzen of deze maatregelingen voldoende zullen zijn tegen de opkomst van de rivierkreeft, ook in onze regio.

Elly van Kuilenburg

Laatste nieuws

Een jongen Amerikaanse rivierkreeft uit de Linge.
Nieuws 2 uur geleden
‘Elimineren of vangen van rivierkreeften niet mogelijk’
Avri containers
Nieuws 18 uur geleden
Avri neemt maatregelen vanwege hitte
Fred Kamphorst werkt al acht jaar als buurtbuschauffeur.
Nieuws 20 uur geleden
Vrijwillige buurtbuschauffeur houdt de kernen bereikbaar: ‘Ik houd eigenlijk niet van rijden’
Het team van Lekker aan de Linge.
Nieuws 22 uur geleden
Terras in Enspijk wint titel ‘Leukste terras aan het water 2026’

Advertenties uit de krant

Er werd 1180,60 euro opgehaald
Nieuws 23 uur geleden
Kinderen van Rehobothschool skeeleren 1188 euro bij elkaar voor opvanghuis in Oeganda
Twee jonge ridders.
Nieuws gisteren
Ridders en jonkvrouwen op KindCentrum De Plantage in Meteren
Op het plein.
Nieuws 13 jul, 19:01
Pleinfeest Vuren sluit af met meer dan 200 bezoekers
Spektakel aan de Waal.
Nieuws 13 jul, 15:20
Kinderkunstroute in Haaften: van afdrukken op shirts tot 3D spektakel
Er werden spannende wedstrijden gespeeld.
Sport 13 jul, 15:15
25ste Haaftens Beachvolleybaltoernooi geslaagd

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen