
Alblasserdam zoekt oplossingen parkeerprobleem: uitbreiding blauwe zone, maar (nog) geen parkeervergunningen
NieuwsALBLASSERDAM • Parkeervergunningen in Alblasserdam als aanpak van het parkeerprobleem: de gemeente noemt die optie, maar zet eerst in op andere oplossingen.
Alblasserdam heeft een parkeerprobleem. Die korte en bondige conclusie trekt het gemeentebestuur op basis van een onlangs gehouden onderzoek. De infrastructuur is hetzelfde gebleven, maar het aantal auto’s is flink toegenomen.
‘Metingen laten zien dat veel straten vol of bijna vol staan. De parkeerproblematiek van Alblasserdam lijkt eerder op die van een grote stad dan van een dorp.’ En het aantal auto’s zal alleen maar toenemen. ‘Dit komt onder andere doordat de auto in veel gevallen aantrekkelijker is dan het openbaar vervoer.’
Nieuwe parkeerbeleid van Alblasserdam
Wat kan eraan gedaan worden? Die vraag ligt voor in het nieuwe parkeerbeleid van Alblasserdam. Het doel is om overal in het dorp maximaal tachtig procent van de parkeerplaatsen te benutten. Daarvoor kunnen meerdere maatregelen ingezet worden.
Lukt dat niet, dan komt een drastischer aanpak om de hoek kijken: parkeervergunningen. ‘Als de parkeeroverlast blijft, kunnen we hiertoe in overleg met bewoners andere regels zoals parkeervergunningen invoeren.’
Veertig procent tegen parkeervergunningen
Uit een enquête blijkt dat inwoners hierover verdeeld zijn. Zo’n veertig procent is tegen een vergunningensysteem. ‘Een aanzienlijk, maar kleiner deel, staat er neutraal of positief tegenover’.
Niet verrassend is dat er geen animo is om voor de eerste auto te betalen voor een parkeervergunning. Bij een vergunning voor een tweede auto ligt dat anders: net iets minder dan de helft is dan niet bereid om daar de portemonnee voor te trekken.
Uitbreiding blauwe zone
Zover is het nog niet. Eén van de kansen die het gemeentebestuur ziet is de ruimte op het parkeerterrein van cultureel centrum Landvast. Ondanks de hoge parkeerdruk, zijn daar volgens het onderzoek vaak nog parkeerplekken over. ‘Hoe meer we parkeerders naar Landvast kunnen dirigeren, hoe beter het is voor de straten in het centrum.’
Daarnaast is het plan om de blauwe zone op en bij de Dam uit te breiden naar de parkeerplaats achter het gemeentehuis. Ambtenaren kunnen zo uitsluitend bij Landvast parkeren, stelt het gemeentebestuur. ‘Dat geeft meer ruimte voor kortparkeerders (winkelend publiek). Dit laatste is ook een wens van de winkeliers.’
44 extra parkeerplaatsen
Tegelijkertijd gaat het verzoek naar winkeliers en horeca om hun personeel te vragen gebruik te maken van het parkeerterrein van Landvast. ‘Mede omdat de parkeerplaatsen bij de Wipmolen gaan verdwijnen.’
Het effect van de uitbreiding van de blauwe zone, volgens het gemeentebestuur: 44 extra parkeerplaatsen voor kortparkeren.
Herinrichting van straten
Een andere insteek is het herinrichten van het straatbeeld. Een voorbeeld is het omzetten van een straat met tweerichtingsverkeer, waarbij aan één zijde parkeerplaatsen zijn, naar eenrichtingsverkeer, met aan beide kanten parkeerplekken.
Of: in plaats van auto’s in de lengte te parkeren, de ruimtes 90 graden draaien. ‘Dit levert een verdubbeling van het aantal parkeerplaatsen op.’ Met als kanttekening dat een straat daarvoor wel breed genoeg moet zijn.
Bestaande parkeerterreinen voorzien van een verdieping
Ook kijkt de het gemeentebestuur naar stukken grond die nergens voor gebruikt worden en dus ruimte kunnen bieden aan auto’s.
En zelfs het voorzien van bestaande parkeerterreinen van een verdieping is een optie. ‘Dit kan circa 60 procent extra parkeerplekken opleveren.’ De mening van omwonenden en het kostenplaatje spelen daarbij wel een grote rol.
Overlast bedrijfsbusjes
Uit de enquête bleek ook dat veel inwoners overlast ervaren van geparkeerde bedrijfsbusjes. Daar kan (juridisch) weinig aan gedaan worden, stelt het gemeentebestuur.
‘Bewoners moeten ook zelf initiatief nemen door onderling afspraken te maken over het parkeren van bedrijfsbusjes. De eigenaren van de busjes hebben een verantwoordelijkheid om telkens een parkeerplek te zoeken die zo min mogelijk hinderlijk is voor anderen.’





















