
Kozakken Boys kijkt uit naar bekerduel met FC Utrecht: ‘De wonderen zijn de wereld nog niet uit’
NieuwsWerkendam - Na 1471 dagen staat Kozakken Boys weer tegenover een Eredivisionist in het KNVB Bekertoernooi. De laatste keer was in oktober 2022, toen de Werkendammers na een zinderende penaltyreeks afrekenden met Vitesse. Op donderdag 29 oktober wacht opnieuw een bijzondere uitdaging: FC Utrecht, een club die doorgaans meedraait in de bovenste regionen van de Eredivisie.
Menigeen kan zich het duel met Vitesse ongetwijfeld nog herinneren. De Arnhemmers kwamen tweemaal op voorsprong, maar Kozakken Boys toonde veerkracht en knokte zich terug tot 2-2. Vanaf de penaltystip bleken de Werkendammers vervolgens scherper.
Doelman Bryan Janssen groeide uit tot een van de helden van de avond door de strafschop van Melle Meulensteen te keren. Kaj Ramsteijn schoot Kozakken Boys daarna naar de overwinning. De mooiste goal van de avond kwam echter op naam van Kozak Lars Hutten, die de bal vanaf een meter of dertig met een enorme vuurpijl tegen de touwen joeg.
Het volksfeest na de overwinning duurde tot in de late - of beter gezegd: vroege - uurtjes.
ADO Den Haag
Een ronde later wachtte opnieuw een profclub: ADO Den Haag, destijds onder leiding van Dick Advocaat. De bezoekers leken op rozen te zitten toen Xander Severina twee keer scoorde. Maar na de aansluitingstreffer van Ramsteijn gloorde er nog hoop voor Kozakken Boys.
Een spannende slotfase volgde, al wist de thuisploeg nauwelijks kansen te creëren. De situatie werd nog lastiger toen verdediger Daniel da Silva Mendes rood kreeg. ADO hield daarna vrij eenvoudig stand en bepaalde in blessuretijd de eindstand op 1-3.
Vroegtijdige exits
In de jaren daarna strandde het bekeravontuur van Kozakken Boys telkens al in de voorrondes. Mede daarom wordt in Werkendam extra uitgekeken naar het komende duel met FC Utrecht. De Domstedelingen verkeren dit seizoen nog niet in grootse vorm. Dat voedt de hoop op een stunt, misschien tegen beter weten in, zoals in 2022 tegen Vitesse.
Eerste keer
Voor Kozakken Boys-trainer Dennis de Nooijer wordt het de eerste keer dat hij als oefenmeester een Eredivisionist treft in het bekertoernooi. Als speler van een profclub heeft hij wel ervaring met wedstrijden tegen amateurclubs. “Onder meer met Sparta Rotterdam heb ik tegen amateurs gespeeld. Dat waren geen vervelende wedstrijden. Het niveauverschil was in die jaren veel groter dan nu. Dat kun je bijna niet meer vergelijken.”
Veel voetbalvolgers zullen het erover eens zijn dat de topploegen in de tweede divisie niet onderdoen voor de clubs in het rechterrijtje van de Keuken Kampioen Divisie. De Nooijer ziet dat ook. “Ik weet zeker dat een aantal van onze spelers goed op dat niveau kunnen voetballen. De reden dat ze dat niet doen, is omdat veel spelers kiezen voor een maatschappelijke carrière naast het voetballen.”
‘FC Utrecht-trainer Anthony Correia zal ons niet onderschatten’
Hoewel het verschil tussen de Eredivisie en de tweede divisie wél groot is, maakt dat Kozakken Boys niet bij voorbaat kansloos tegen FC Utrecht. De Werkendammers kennen een uitstekende seizoensstart en staan op een gedeelde tweede plaats in de competitie.
“Als je reëel bent, dan weet je dat FC Utrecht de sterkere ploeg is”, begint De Nooijer. “Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het komt de laatste jaren vaker voor dat een amateurploeg weet te stunten.”
Een plan smeden
Hoewel De Nooijer zijn aandacht pas na het duel met BVV Barendrecht volledig op FC Utrecht richt - “we leven namelijk van wedstrijd naar wedstrijd” - was hij twee weekenden geleden al wel aanwezig bij het duel tussen de Domstedelingen en Willem II. Ook de komende weken zal hij de verrichtingen van Utrecht met een schuin oog volgen. Daarna begint het smeden van een plan.
“We zullen een plan moeten bedenken om onze winstkans te vergroten. Het lijkt me niet verstandig om te spelen zoals in de competitie, met veel druk vooruit. We zullen de balans moeten zoeken tussen dát en helemaal terugzakken. Hoe langer de stand 0-0 blijft, hoe prettiger dat is voor een amateurclub…”
Onderschatting uitgesloten
Eén ding weet De Nooijer zeker: “FC Utrecht-trainer Anthony Correia zal ons niet onderschatten. Hij komt zelf uit de amateurwereld en zal dit duel dus ongetwijfeld serieus nemen.” Zo was de Utrecht-trainer al aanwezig bij het duel tussen Katwijk, zijn oude club, en Kozakken Boys. “Voor Utrecht telt maar één ding en dat is een ronde verder komen.”
Wanneer de Zeeuwse oefenmeester tevreden is? “Uiteraard gaan we voor winst, maar als we verliezen, moet dit gepaard gaan met het zo duur mogelijk verkopen van onze huid. Zolang we minimaal negentig minuten lang gas geven, kan het best zo zijn dat de tegenstander beter blijkt, als we er maar alles aan gedaan hebben om te winnen.”
500 uitsupporters welkom
Kozakken Boys heeft vijfhonderd kaarten beschikbaar gesteld voor uitsupporters. Om alles in goede banen te leiden, vraagt de wedstrijd iets extra’s van de stewardorganisatie van Kozakken Boys. Daarom ging hoofdsteward Nol van de Werken al enkele weken voor het duel in gesprek met de gemeente, de politie en FC Utrecht om tot een goed plan van aanpak te komen.
‘Vergeleken met reguliere competitiewedstrijden komt er bij dit duel veel extra kijken’
“Gelukkig hadden we al een goede basis in de vorm van een draaiboek. Dat is onlangs door een expert bekeken en verder geprofessionaliseerd”, vertelt Van de Werken. Daardoor kan er nu snel worden geschakeld, al is dat ook nodig. “Vergeleken met reguliere competitiewedstrijden komt er bij dit duel veel extra kijken.”
Buscombi
Zo moesten er afspraken worden gemaakt over de inrichting van het uitvak en de toegang van de FC Utrecht-supporters tot De Zwaaier. Op last van de veiligheidsdriehoek is besloten tot een verplichte buscombi voor uitsupporters.
“Daar zijn wij als stewards wel blij mee. FC Utrecht controleert de eigen supporters en weet daardoor precies wie er allemaal zijn. Indien nodig fouilleren ze hen ook. Dat voorkomt dat wij dit bij de poort nog eens moeten doen.”
Daarnaast neemt FC Utrecht zelf extra stewards mee en worden er extra beveiligers ingehuurd. Daardoor ligt de hoofdtaak van de Kozakken Boys-stewards bij het in de gaten houden van het eigen publiek.
“Bij zulke wedstrijden voel ik altijd wel extra spanning. Ik ben blij als het achter de rug is en alles goed is verlopen. Gelukkig hebben we aan het einde van vorig seizoen maar liefst 2.750 Quick Boys-fans mogen ontvangen en verliep dat allemaal prima. We hopen met z’n allen op opnieuw een heel mooie avond.”
Kaartverkoop van start
De kaartverkoop is inmiddels gestart en achter de schermen wordt hard gewerkt aan een mooie aankleding van het duel. “Het bestuur, de sponsorcommissie, het horecateam en andere vrijwilligers zetten zich enorm in om er een geslaagde avond van te maken”, benadrukt Van de Werken.





















