
Jongerenoproep: Ga in debat met politici
NieuwsGeldermalsen - Nu de gemeenteraadsverkiezingen eraan komen, organiseert de jongerenraad een debatavond met jongeren en lokale lijsttrekkers.
“Vier jaar geleden organiseerden wij dit ook, en was het een groot succes”, vertelt Ian Dekker (17), lid van de jongerenraad enthousiast. Hoewel hij nu nog 17 is, wordt hij vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen 18 dus mag ook hij stemmen. “Op 25 februari gaan we dit debat weer organiseren.”
Jongeren introduceren aan politiek
Door middel van het debat wil de organisatie jongeren introduceren aan politiek. “Er zijn niet teveel debat regels en jongeren mogen reageren op de politici, maar ook op elkaar”, legt Ian uit.
Verschillende stellingen
Voor de avond zijn er meerdere stellingen bedacht. “We hebben stellingen gekozen die jongeren aanspreken”, legt Marnix Kuipers uit. Hij is werkzaam voor Welzijn West Betuwe als cultuurcoach en is de debatleider van de avond. “De stellingen gaan over de gezondheid van jongeren en beweging, activiteiten die er voor jongeren zijn en over de afstand tussen jongeren en politici”, legt Marnix uit.
Dit is een unieke kans om je stem te laten horen
“Ik ben erg benieuwd naar de reacties die op de laatste stelling komen”, vertelt Ian. “Ik hoop dat dit debat de afstand tussen jongeren en politici een klein beetje kan verkleinen.” Verder hoopt hij dat politici, na afloop van het debat, inzichten van jongeren mee naar huis nemen. “Wat jongeren te vertellen hebben is ook zinnig, ik hoop dat politici dat begrijpen.”
De jongerenraad geeft advies aan de gemeente. In het verleden hebben ze advies gegeven over mentale gezondheid en verkeersveiligheid. In oktober 2024 presenteerde JongWB hun advies over de acceptatie van LHBTIQA+ op scholen. “Dit advies is door de raad enthousiast in ontvangst genomen, maar tot nu toe is er nog niets mee gedaan”, geeft Ian aan.
Debat
Het debat is bedoeld voor jongeren van 11 tot en met 25 jaar oud. “We hopen dat er in totaal ongeveer twintig jongeren met zo’n twintig politici in gesprek gaan”, aldus Marnix. “Alle stellingen zullen geïntroduceerd worden en vervolgens kunnen de meningen gedeeld worden.”
We zijn gewoon benieuwd naar jou mening.
“Ik verwacht niet dat iedereen het aan het einde van een stelling met elkaar eens is”, vertelt Ian. “Maar een ‘agree to disagree’ bereiken is ook helemaal prima.”
‘Laat je stem horen’
Hoewel jongeren onder de 18 nog niet mogen stemmen roept de organisatie deze jongeren op om juist wel te komen. “Dit is een unieke kans om je stem te laten horen”, vertelt Ian. Verder laat hij weten dat de jongeren niet namens ‘alle jongeren’ hoeven te spreken. “We zijn gewoon benieuwd naar jou mening.”
“Ook bij een politieke partij horen, of een voorkeur voor een partij hebben hoeft echt niet”, vult Marnix aan.
Aanmelden
Het debat is op 25 februari van 19:20 tot 21:30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Jongeren die geïnteresseerd zijn kunnen zich aanmelden via: contact@jongerenraad-westbetuwe.nl.
De jongerenraad
“We zijn er als JongWB overigens voor veel meer dan een debat”, vertelt Ian. “Dus als je geïnteresseerd bent om je aan te sluiten bij de jongerenraad mag je ons benaderen.”
Anne Ruth den Hertog






















