Belangstellenden kwamen langs om bij de onthulling van de borden te kijken.
Belangstellenden kwamen langs om bij de onthulling van de borden te kijken. Foto: Anne Ruth den Hertog

Heukelumse geschiedenis in beeld door plaatsing acht borden

Nieuws 2.182 keer gelezen

Heukelum - In het oude stadscentrum van Heukelum staan sinds kort acht informatieborden. Deze borden vertellen inwoners en toeristen over Heukelumse plekjes en de geschiedenis van de stad. Vrijdagmiddag onthulde wethouder Rutger van Stappershoef samen met betrokkenen een van deze informatieborden.

“We zijn erg tevreden met de borden”, vertelt Mieke Kleijn trots. Zij is een van de bestuursleden van Stichting Vrienden van Oud Heukelum. Ook Erik de Vries, een ander bestuurslid is blij dat de borden er nu staan.

Oudste inwoner uit Heukelum 

Bij de onthulling van de borden waren ook twee originele leden van Stichting Vrienden van Oud Heukelum aanwezig. Bertus de Groot, de oudste inwoner van Heukelum die dit jaar 102 jaar oud wordt. En Huibertje Visser. Beide senioren zijn geboren en getogen in Heukelum en waren betrokken bij de oprichting van de stichting. “Er werden allerlei oude gebouwen gesloopt en hier wilden we iets aan doen, we wilden de geschiedenis behouden”, legt Visser uit. “Een derde oprichter is Dick Verhoeven”, aldus Visser. “Hij is overleden, maar vroeger zaten we altijd bij hem om te vergaderen en plannen te beramen.”

Bord bij de oude poort

Het bord dat vrijdag is onthuld kijkt uit op het Leugenbankje. Vroeger stond op de plek van het Leugenbankje de Westerpoort. In 1748 is deze poort door overstromingen weggespoeld. Rond 1800 is het Leugenbankje geplaats, een ontmoetingsplek voor Heukelummers. Op de andere zijde van het bord worden geïnteresseerden geïnformeerd over de Hallenhuisboerderij en stadswal. De stadsmuur van 2,70 meter hoog en 1 meter dik, markeerde eeuwenlang de grens van Heukelum. Maar de muren raakten door de jaren heen in verval en ook droogde de gracht op. In 1969 besloot de toenmalige gemeente de gracht uit te graven. Het zand werd bovenop de vervallen stadsmuur gegooid. De stadsmuur verdween. In 2013 kwamen inwoners uit Heukelum samen met het doel om de stadsmuur terug te laten keren. Omdat restaureren van de oude muur niet mogelijk bleek, werd er een nieuwe muur gebouwd, voor de oude muur. Naast dit bord staan er door het oude centrum van Heukelum nog zeven borden verspreidt. Zoals bij de Nederlandse Hervormde Kerk, het oude stadhuis en bij de oude steenfabriek.

Toekomstplannen

Nu de borden er staan kan Stichting Vrienden van Oud Heukelum zich richten op een volgend project: “We willen kijken naar alle bedrijven die ooit in het oude Heukelum gevestigd waren en daar een soort boek over maken”, legt bestuurslid Erik de Vries uit. “Maar dit is nog maar een idee, we moeten het nog verder uitwerken.”

Anne Ruth den Hertog

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Foto ter illustratie.
Nieuws 15 uur geleden
Themabijeenkomsten voor mantelzorgers van mensen met hersenletsel
Het ongeluk in Geldermalsen gebeurde op de Herman Kuijkstraat.
112 17 uur geleden
Vrouw valt van fiets na botsing met auto in Geldermalsen en moet naar ziekenhuis
Wethouder Rutger van Stappershoef opent de Maakplaats.
Nieuws 14 mei, 07:03
Feestelijke opening Maakplaats: creatieve plek in de bieb van Geldermalsen
Foto ter illustratie.
Sport 13 mei, 20:03
Regionale volleybal kampioenschappen

Advertenties uit de krant

N-Ergy danste zichzelf naar de tweede plaats.
Sport 13 mei, 15:22
Goud en zilver bij voorronde NK Showdance voor dansvereniging SV de Waal uit Opijnen
Pannenkoeken eten bij Tante Leen.
Nieuws 13 mei, 15:04
Samen pannenkoeken eten bij Tante Leen in Geldermalsen
Tractoren op de Bol in Varik.
Nieuws 13 mei, 12:05
Oldtimer tractoren en stoere machines op de Bol in Varik met Tweede Pinksterdag
Pieter Cobelens.
Nieuws 13 mei, 09:03
Wat merkt Rivierenland van de mondiale onrust?
De schrijfser van 'Geboren om te vliegen', Jojanneke van Mourik.
Nieuws 13 mei, 07:06
‘Hoogbegaafden zijn adelaars, geen tuinvogels’

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen