
Klaar voor West Betuwe Spelen in Beesd
NieuwsBeesd - Wat in 1978 begon als het Elfdorpenspel is inmiddels uitgegroeid tot de West Betuwe Spelen. Dit jaar wordt het evenement van 3 tot en met 5 juli op het voetbalveld in Beesd georganiseerd. De organisatie is er bijna helemaal klaar voor. “We zijn voor 90 % klaar, we moeten nog wat kleine dingen regelen en natuurlijk opbouwen”, legt Linda Kroeze, een van de bestuurders van de West Betuwe Spelen, uit.
Van Elfdorpenspel naar West Betuwe Spelen
In 1978 ontstond er een nieuwe gemeente Geldermalsen door de herindeling. Met elf dorpen. Om een bijdrage te leveren aan de verbroedering onder de inwoners werd het Elfdorpenspel in het leven geroepen. In 2019 waren er nieuwe herindelingen en werden gemeente Geldermalsen, Lingewaal en Neerijnen samengevoegd. Daarom besloot de organisatie van het Elfdorpenspel in 2023 de naam te veranderen naar de West Betuwe Spelen. Elke kern uit West Betuwe mocht zich inschrijven. “We hebben dit jaar actief alle dorpen uit West Betuwe benaderd”, legt Kroeze uit. “Toch is het niet gelukt om dorpen buiten de oude gemeente zover te krijgen mee te doen.”
Tien dorpen strijden
Er doen dit jaar tien dorpen mee. “Ook Rhenoy doet mee, daar zijn we erg blij mee”, aldus Jan van Wijk, een bestuurder van de West Betuwe Spelen. Omdat Beesd de West Betuwe Spelen vorig jaar in Buurmalsen gewonnen heeft, zijn zij dit jaar organisator. “Vorig jaar wisten we om 18:00 uur dat we had gewonnen en om 18:10 uur kreeg ik een telefoontje met de vraag of ik in het bestuur wilde”, zegt Van Wijk lachend.
De Spelen worden op het terrein van BRC gehouden. “Het ligt centraal in Beesd en heeft veel faciliteiten, zoals toiletten, kleedkamers, een bar, een kantine en genoeg grasvelden”, legt Van Wijk uit. “We hebben wel gekeken naar andere plekken, maar dit was gewoon het makkelijkste.”
Het programma
Op donderdag is de foute bingo, iedereen mag hieraan meedoen.
Op vrijdag is de alleskunner voor de teams. Volwassenen en kinderen. “Het touwtrekken hebben we uit het programma gehaald, dit was blessuregevoelig”, vertelt Kroeze.
Op zaterdag is het zeskamp. De teams strijden in verschillende spellen voor zoveel mogelijk punten. Vervolgens is de prijsuitreiking en is er bekend welk team de West Betuwe Spelen van 2025 wint. “Na de prijsuitreiking hebben we het Hollands uurtje toegevoegd. Eten, drinken, livemuziek en de verloting met prijzen zoals waterskiën, kano varen, barbecueën op een barbecue-donut”, aldus Kroeze. “We hopen door het Hollands uurtje het zeskamp en de feestavond aan elkaar te verbinden. Daarnaast krijgt elk team een eigen kleedkamer waardoor ze de tijd en ruimte hebben om zich om te kleden.”
170 vrijwilligers
“Om alles goed te laten verlopen, hebben we de hulp van 170 vrijwilligers”, aldus Van Wijk. “We hopen met dit bestuur en alle vrijwilligers goed gasthouderschap te laten zien met leuke activiteiten, vernieuwende spellen, goede faciliteiten en een gezellige sfeer.”
“We hebben ook aan de kinderen gedacht die niet echt mee kunnen doen. Voor hun hebben we een frietkraam en ook een schminktafel geregeld”, vult Kroeze aan.
Kaartjes?
Voor de feestavond van 5 juli kan men nog kaartjes kopen via de ‘Tickets’ knop op www.westbetuwespelen.nl. Verder is iedereen welkom om een kijkje bij de West Betuwe Spelen te komen nemen.
Anne Ruth den Hertog






















