• Loes van Genderen van EnergieVitaal en Annet IJff van de Energiebank met isolatiemateriaal.
• Loes van Genderen van EnergieVitaal en Annet IJff van de Energiebank met isolatiemateriaal. Foto: Anne Ruth den Hertog

Mensen met Energiearmoede helpen

Nieuws

REGIO • EnergieVitaal Rivierenland en de Energiebank Rivierenland werken samen om mensen met energiearmoede te ondersteunen. “Toen Rusland Oekraïne binnenviel kwamen we er achter dat de energierekening voor veel mensen niet meer te betalen was. Er moest iets gebeuren”, legt Loes van Genderen, van EnergieVitaal uit.

“We begonnen in de gemeente Buren en Tiel, maar inmiddels zijn we in heel Rivierenland actief en hebben we ruim 3000 huishoudens kunnen helpen. Alle gemeentes van Rivierenland dragen bij door middel van subsidies. Met deze subsidies kunnen wij huishoudens met energiearmoede helpen. Ongeveer 70 tot 80 procent van de mensen die wij helpen, wonen in sociale huurwoningen, maar wij komen ook bij mensen met koophuizen.”

‘Zelf op zoek’

Tijdens het eerste jaar dat EnergieVitaal actief was, gingen ze vooral zelf op zoek naar mensen die hun energierekening (bijna) niet meer zelf konden betalen. “We gingen echt huis-aan-huis om met mensen te praten, inmiddels weten mensen ons vaak te vinden en regelmatig worden mensen via welzijnsorganisaties naar ons toe gestuurd. Hoewel we geen strikte voorwaarden hebben, richten wij ons vooral op huishoudens die hun energierekening niet goed kunnen betalen. Dat zijn mensen met een laag inkomen, en een hoge energierekening. Woningen met een energielabel tussen C en G.”

EnergieVitaal regelt een energiecoach, maar helpt ook daadwerkelijk met maatregelen. Zo geven ze tochtstrippen, radiatorfolie, een douchkop waarmee water bespaart wordt en helpen ze sommige huishoudens met een zuinigere wasmachine of koelkast. “Sinds kort kunnen we ook waterzijdig inregelen, energiemonitoring, plexiglas voorzetramen en deurgordijnen aanbieden. En we zijn bezig met een pilot om binnendaken te isoleren. Als we deze attributen geven, sturen we ook een klusteam mee. Dit klusteam installeert de energiebesparende maatregelen.”

Het klusteam

“Energie Vitaal heeft dertig mensen in dienst. Het is een plek waar ook mensen die een tijd niet hebben kunnen werken weer laagdrempelig kunnen opstarten en kunnen doorgroeien. Zij komen bijvoorbeeld via Werkzaak Rivierenland bij Energie Vitaal. We zijn in het najaar van 2022 begonnen en inmiddels zijn er al tien werknemers doorgestroomd naar ander werk.”  

“Waar we als EnergieVitaal tegenaan liepen is dat we met de gemeentelijke subsidies, niet altijd iedereen volledig konden helpen. Soms heeft een bewoner net wat meer nodig. Dan is bijvoorbeeld het CV systeem niet goed ingeregeld en staat er een heel oude koelkast die veel energie gebruikt. We kijken dan samen met de gemeente wat mogelijk is, maar soms kan het met het budget van de gemeente niet beiden geregeld worden.”

De Energiebank

“En dat is waar de Energiebank nu bijspringt”, vult Annet IJff, van de Energiebank aan. De Energiebank is een stichting die mensen helpt die te maken hebben met energiearmoede. “Sinds de zomer werken wij samen met EnergieVitaal. Wij hebben echt een aanvullende rol. Als EnergieVitaal niet alles van de verduurzaming van een huishouden kan betalen sturen zij ons een verzoek. Vervolgens beoordelen wij het verzoek en financieren het zo mogelijk.”

De Energiebank heeft een grote donatie van Betuwewind gekregen, daarnaast hebben ook individuen bijgedragen. “Met deze donaties helpen wij huishoudens met energiearmoede”, legt IJff uit. “We kijken er naar uit om in 2025 nog meer huishoudens te helpen om de energierekening betaalbaar te krijgen. Daarnaast zijn we op zoek naar donoren om ons werk verder te kunnen uitbreiden.” 

Meer informatie over de Energiebank Rivierenland via: www.energiebank.nl/rivierenland.

Anne Ruth den Hertog

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

In de boerderijwinkel.
Nieuws 11 uur geleden
Boerderijwinkel Lagerweij uit Buurmalsen wint publieksprijs
Betuwse Bazaar.
Nieuws 13 uur geleden
Ontmoeting, muziek, dans en wereldse hapjes op de Betuwse Bazaar on Tour in Meteren
Afbeelding
112 23 uur geleden
Auto en vangrail zwaar beschadigd bij aanrijding op A15 bij Enspijk
Afbeelding
112 gisteren
Aanrijding op de N327 ter hoogte van Enspijk

Advertenties uit de krant

Afbeelding
112 12 jun, 18:08
Zorgen om man in busje bij Beesd: hulpdiensten grijpen in
Muziek op de jaarmarkt in Beesd.
met fotoreportage 12 jun, 17:24
Gezellige jaarmarkt in Beesd
Foto ter illustratie.
Nieuws 12 jun, 17:03
Online jongerenbijeenkomst Ixta Noa op 18 juni
De opzet van het plan.
Nieuws 12 jun, 10:02
Inwoners willen zelf woningen bouwen aan Spijkse Kweldijk in Spijk
Er werden verschillende wedstrijden gespeeld.
Sport 12 jun, 09:06
Prijzen voor Hapkidoschool Si-jak met deelnemers uit Heesselt en Tuil

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen