
Wandelaars maken 70 kilometer Lekdijk schoon tijdens ‘Loop mee voor een schone Lek’
NieuwsRegio - Begeleid door een bakfiets met vuilniszakken en afvalgrijpers gingen wandelaars vanuit verschillende plaatsen langs de Lek op zaterdag 19 september op pad voor de opruimactie ‘Loop mee voor een schone Lek’.
De actie werd georganiseerd door IVN Natuureducatie, No Plastic Runner, De Groene Witte en de gemeenten Houten, IJsselstein, Wijk bij Duurstede, Buren, Vijfheerenlanden, Krimpenerwaard en Molenlanden langs de Lek.
Vanuit Krimpen aan de Lek en Wijk bij Duurstede vertrokken twee groepen richting Vianen. De route liep grotendeels over de Lekdijk en deelnemers konden zelf bepalen hoe lang ze meeliepen.
In Culemborg sloot de zwerfafvalbrigade aan, compleet met eigen hesjes en afvalgrijpers. In Rijswijk stond een groepje inwoners met fietsen klaar. Omdat de wandelaars een stevig tempo van ongeveer 5 kilometer per uur aanhielden, besloten zij de uiterwaarden op de fiets te verkennen en daar zwerfafval op te ruimen. Na hun opruimronde fietsten ze verder om tot Ravenswaaij weer bij de wandelgroep aan te sluiten.
In Ameide verzorgde Ameide Duurzaam koffie, thee en een koek voor de wandelaars. Daarna liepen ook zij een stuk mee om afval te verzamelen. Een inwoner van Groot-Ammers, die vaker zwerfafval opruimt, ging volgens medeorganisator Erik Wierstra alvast vooruit om later weer bij de groep aan te sluiten.
Van peuk tot gietijzeren pan
Wie met een grijper langs de Lek loopt, kijkt al snel anders naar de berm. Wat vanaf de fiets of vanuit de auto nauwelijks opvalt, blijkt bij het opruimen ineens overal te liggen. Vooral het aantal sigarettenpeuken viel op. De kleine filters lijken onschuldig, maar kunnen schadelijke stoffen zoals nicotine en zware metalen bevatten. Een weggegooide peuk kan volgens onderzoek tot duizend liter water verontreinigen.
De actie maakte duidelijk dat het opruimen nodig blijft. Alle deelnemers vulden hun vuilniszakken onderweg zeker voor de helft. In totaal werd zo’n 70 kilometer Lekdijk schoongemaakt. De zwaarste vondst was een grote gietijzeren pan. Ook blikjes, plastic verpakkingen en de sigarettenpeuken verdwenen in de vuilniszakken.
“We hebben de Lek ontdaan van kilo’s afval dat er niet hoort,” vertelt Maurits Grievink, riviercoördinator Schone Lek. “Twee bakfietsen vol vuilniszakken en een heleboel vrolijke gezichten, van nieuwe én bekende deelnemers vat de dag goed samen,” laat Maurits weten.
‘Zwerfafval is niet alleen ontsierend. Afval dat in de natuur blijft liggen, kan schadelijk zijn voor planten en dieren. Ook kan het door wind en water verder worden verspreid. Vooral plastic breekt maar langzaam af en kan uiteindelijk als microplastic in het milieu terechtkomen’. Schone Rivieren brengt daarom al jaren in kaart hoeveel afval langs Nederlandse rivieren wordt aangetroffen en werkt aan oplossingen om te voorkomen dat het in de rivier terechtkomt.
Loop mee voor een schone Lek
De opruimdag was een initiatief van Schone Rivieren, een samenwerkingsverband van IVN Natuureducatie, Plastic Soup Foundation en Stichting De Noordzee. Samen met vrijwilligers werkt Schone Rivieren aan het ultieme doel: plasticvrije rivieren in 2030.
Het was de eerste keer dit jaar dat inwoners nadrukkelijk werden uitgenodigd om mee te doen. Drie jaar geleden werd al eens een vergelijkbare actie georganiseerd, toen met de betrokken organisaties, sponsoren en vertegenwoordigers uit de politiek. Dit jaar liepen onder anderen twee ambtenaren van de gemeente Nieuwegein mee.
Het geplande eindpunt van de wandeling was De Ponthoeve in Vianen. Daar stond een borrel en een tentoonstelling van bijzondere vondsten van Lekjutter Maarten Kerkhof op het programma. Een deel van de groep kon niet met de pont overvaren, omdat de laatste overtocht al was geweest. Dus de dag werd met een kleiner gezelschap afgesloten.
Zelf aan de slag
De Lek is na zaterdag weer een stukje schoner, maar zwerfafval blijft terugkomen. Langs de rivier zijn daarom verschillende groepen en initiatieven actief die regelmatig afval opruimen.
Ook inwoners kunnen zelf bijdragen door afval mee naar huis te nemen, onderweg iets op te rapen of aan te sluiten bij een lokale opruimactie. Wie tijdens een wandeling eenmaal heeft gezien hoeveel afval er langs de Lek ligt, kijkt de volgende keer waarschijnlijk net iets anders naar wat er op de grond achterblijft.
Kirstin van den Berg





















