
Opening interactieve dierenweide bij zorgcentrum Vrijthof in Tiel
Nieuws 3.793 keer gelezenTIEL • Het meest ambitieuze project ooit van de Stichting Vrienden van Vrijthof, een interactieve dierenweide met onder meer alpaca’s, geiten en loopeenden, wordt op vrijdag 28 maart geopend. De openingshandeling komt voor rekening van locoburgemeester Carla Kreuk-Wildeman. Het officiële gedeelte begínt met een lunch voor onder meer sponsoren en tal van betrokkenen. Om 14:00 uur worden de eerste dierenweidebewoners losgelaten voor een zeer tijdelijk verblijf, want het gras moet eerst nog wat groeien. Na de opening zingt bijna tachtiger Ronnie Tober.
“Het is een lang gekoesterde wens van het Vrijthof en haar bewoners én van de parkbeheerders, mensen van ‘s Heeren Loo, om de dierenweide nieuw leven in te blazen”, zegt Lucien Tros, voorzitter van de Stichting Vrienden van Vrijthof. “Het was een stuk weiland met drie geiten, een paar schapen en een hek eromheen. Het voorzag wel in een behoefte hoor, want mensen gingen er wel naartoe, soms ook met bezoek. Want als je even een wandelingetje wilt maken, dan ga je al gauw naar de dieren. Alleen, er was geen interactie met de beesten. Je kon ze bekijken vanachter een hek en dat wás ‘t dan. En eigenlijk was ons doel, als Vrienden, om het fantástisch voor elkaar te maken. Dus is het belangrijk dat de cliënten contact hebben met de beesten.”
Eén-op-één met de dieren
Om dat te realiseren komt er bij de dierenweide een terras waar, behalve de dierenweidebezoekers, ook de dieren kunnen komen. Tros: “Zodat de mensen de beestjes de fles kunnen geven of ze kunnen aaien. Ze kunnen straks - ook met een rolstoel of bed - zó de weide in, zodat ze één-op-één met de dieren zijn.”
“De oude hekken waren van kunststof, waaraan de beesten gingen knabbelen”, vertelt Tros. “Nu komen er stalen hekken en een hele prominente, authentieke hooistal. En de weide wordt twee keer zo groot als voorheen. Ook komen er terrassen om te verpozen.”
Blaren op de tong gepraat
De wens voor de ruim 200.000 euro kostende dierenweide, waar straks ook twee alpaca’s rondwandelen, ontstond ruim drie jaar geleden. Het enorme bedrag wordt betaald door sponsors uit het hele land, zoals bedrijven, fondsen stichtingen en particulieren, die veelal door Lucien Tros zijn binnengehaald. Sommige van de sponsors die hij benaderde stonden, zeker gezien het grote bedrag, nogal sceptisch tegenover de plannen voor de dierenweide. Die dachten volgens Tros: Dat gaan ze nooit halen. “Maar ik heb de blaren op de tong gepraat”, lacht de voorzitter, “en binnen een jaar hadden we die twee ton binnen. Ook wordt een deel van het bedrag betaald uit het overheidsbudget van de cliëntenraad van Vrijthof.”
Effecten op welzijn bewoners
In het projectplan voor de interactieve dierenweide staan onder meer de effecten op het welzijn en welbevinden van de bewoners. “Er wordt bijvoorbeeld gerefereerd aan wetenschappelijke artikelen, die aangeven dat zo’n dierenweide goed is voor de mensen. De relatie mens-dier is niet complex, maar juist heel basaal en dus ook de perfecte aansluiting voor kinderen én heel treffend voor mensen in een zorgcentrum.”
Volgens Tros is de dierenweide van belang voor Vrijthof-bewoners, voor cliënten van revalidatiecentrum Markant en hun familie, voor de mensen van wooncomplex De Ronding, voor schoolkinderen die er vaak komen, maar ook voor buurtbewoners. “Ik woon zelf vlakbij en loop hier vaak met de hondjes, net als veel andere mensen”, aldus Tros. “Door de open verbinding met de Rivierenlandlaan wordt het pad heel veel door fietsers en wandelaars gebruikt. Dat wíl Vrijthof ook heel graag, want als er veel verkeer is ben je als Vrijthof geen eiland, maar sta je middenin de maatschappij.”
Kippenvel
En de mensen van Rijnhof, een grote afdeling voor niet-aangeboren hersenletsel binnen Vrijthof, gaan de dierenweide - samen met de zorgmanager, de mensen van ‘s Heeren Loo en het Hertenkamp van de Nieuwe Tielseweg - ook als dagactiviteit in hun programma opnemen. “Ik krijg er gewoon kippenvel van. Het is zó mooi dat zoveel partijen, ook kwetsbare groepen - veel ruimer dan alleen Vrijthof - gebruik gaan maken van die dierenweide. We zijn echt supertrots dat we dit samen, als Vrienden van Vrijthof, hebben bereikt. Alle bestuursleden hebben zich dan ook uit de naad gelopen om dit te realiseren.”






















