Afbeelding
update

‘Ruimte voor elkaar’: nieuwe coalitie presenteert plannen voor Krimpenerwaard

Nieuws Dossier: Gemeenteraadsverkiezingen Krimpenerwaard 2026

Krimpenerwaard - Leefbaar Krimpenerwaard, SGP, CDA en Progressief Nederland zijn er uit: de partijen hebben vrijdagmiddag in het nieuwe gemeentehuis hun bestuursakkoord 2026-2030 gepresenteerd. Het plan draagt de titel ‘Ruimte voor elkaar – Bouwen aan een nóg mooiere Krimpenerwaard’.

Jeffrey Groen namens Leefbaar Krimpenerwaard tijdens de presentatie: “Iedere partij heeft zijn eigen accenten kunnen leggen. Onze prioriteiten lagen bij woningbouw, een betere participatie en veiligheid. We zijn trots op de uitkomst en gaan er iets moois van maken.”

Jan Verburg (SGP) bevestigde dat de gesprekken in goede sfeer zijn verlopen, waarbij hij een compliment uitdeelde aan formateur Ronald Buijt: “Hij gaf ons de ruimte om op te komen voor de eigen belangen. Zo hechten we als SGP waarde aan het unieke, karakteristieke slagenlandschap van de Krimpenerwaard. Dat moet behouden blijven en daar hebben we de boeren als beheerders van het buitengebied keihard bij nodig. Daarnaast staan we voor een solide financieel beleid en een goede dienstverlening van de gemeente richting de inwoners.”

Uitgestoken hand

Wat Bas Belder (CDA) betreft past bij de slogan ‘Ruimte voor elkaar’ een uitgestoken hand: “Er is ruimte voor de andere partijen om met goede punten te komen, en ruimte voor inwoners om mooie ideeën in te brengen. Er zijn in dit programma verschillen overbrugd: we hebben elkaar van links tot rechts weten te vinden.”

Om de Krimpenerwaardse gemeenschappen te behouden moet de focus op bouwen, vervolgde hij: “Als partijen hebben we verschillende punten ingebracht om processen te versnellen. Denk aan een bouwmeester, die de regie gaat nemen om ervoor te zorgen dat bouwprojecten doorgang vinden. Daarbij willen we ook dat mensen elkaar kunnen ontmoeten binnen kernen; reden om een toekomstvisie op dorps- en cultuurhuizen te gaan ontvouwen. Ook hebben we de nadruk gelegd op het sociaal domein, omdat we voor elkaar moeten zorgen.”

Groene en gezonde buurten

Sandro Kovacic namens de vierde coalitiepartij Pro Nederland tenslotte: “Naast betaalbaar wonen gaan we inzetten op groene en gezonde buurten. Bij de herinrichting van straten moeten we kijken hoe het biodiverser kan: groener, maar ook klimaatbestendiger. Daarnaast moeten er meer ontmoetingsruimten en speelplekken komen.”

Tenslotte vestigde hij de aandacht op bestaanszekerheid. “We gaan meer mensen toegang geven tot inkomensondersteuning. Hiervoor verhogen we de inkomensgrens van de minimaregelingen van 120 naar 130 procent. Want ondanks alle financiële uitdagingen waar deze gemeente voor staat moeten we hulp bieden aan de financieel kwetsbaren onder ons.”

Kovacic is een van de (beoogde) wethouders in het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Namens de andere partijen schuiven Jeffrey Groen, Dick van Sluis (beiden Leefbaar Krimpenerwaard), Leo Barth (SGP) en Irma Bultman (CDA) als wethouder aan.

Grootste opgave

De grootste opgave ligt volgens de nieuwe coalitie bij wonen. Het streven blijft om tot 2040 minimaal 4.000 woningen te realiseren. Daarbij wordt zowel gekeken naar bouwen binnen bestaande kernen als naar uitbreidingen aan de randen van dorpen. Er komt extra aandacht voor starters, jongeren en ouderen.

Het aandeel sociale huurwoningen in nieuwbouwprojecten moet groeien naar 34 procent. Daarnaast willen de coalitiepartijen eigen inwoners meer kansen geven op de woningmarkt door voorrang bij betaalbare koopwoningen en meer woningen voor mensen met een lokale binding.

Asielopvang

Op het gebied van asielopvang kiest de coalitie voor kleinschalige opvanglocaties van maximaal 75 tot 100 bewoners, met een maximale duur van vijf jaar. Veiligheid, draagvlak en lokale regie zijn daarbij belangrijke voorwaarden.

Voor het buitengebied blijft landbouw een belangrijke pijler. De coalitie wil boeren perspectief bieden en verzet zich tegen verdere verhoging van waterpeilen in landbouwgebieden. Bestaande natuurgebieden blijven behouden, maar uitbreiding van natuur krijgt geen prioriteit. Ook wordt ingezet op de bestrijding van de Amerikaanse rivierkreeft en andere invasieve soorten.

Inkomensgrens

In het sociaal domein ligt de nadruk op preventie, bestaanszekerheid en ondersteuning dichtbij huis. De gemeente wil scherper sturen op kostenbeheersing binnen jeugdzorg en Wmo.

Sport, cultuur en onderwijs blijven belangrijke voorzieningen voor de leefbaarheid van de dorpen. Schoolgebouwen worden volgens planning vernieuwd en sport- en cultuurverenigingen kunnen blijven rekenen op ondersteuning.

Uitbreiding bedrijfsterreinen

Economisch zet de coalitie in op uitbreiding van bedrijventerreinen. De behoefte wordt geschat op 35 hectare extra ruimte.

Daarnaast wil Krimpenerwaard recreatie en toerisme verder stimuleren, zonder afbreuk te doen aan het karakter van de Krimpenerwaard. De bestaande zondagsrust blijft gehandhaafd; extra koopzondagen of zondagsevenementen komen er niet.

Aantal boa’s uitgebreid

Veiligheid krijgt eveneens nadrukkelijk aandacht. Het aantal boa’s wordt uitgebreid, ondermijnende criminaliteit harder aangepakt en de nieuwe coalitie wil inwoners beter voorbereiden op crises, cybercriminaliteit en noodsituaties.

Raadsvergadering 25 juni

Op 25 juni vindt een buitengewone raadsvergadering plaats in het gemeentekantoor in Lekkerkerk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, is openbaar toegankelijk en live te volgen.

Tijdens deze vergadering bespreekt de gemeenteraad het bestuursakkoord. Ook staat de benoeming van de beoogde wethouders op de agenda.

Na benoeming en beëdiging vormt zich het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Daarna gaat het nieuwe college aan de slag met het verder uitwerken van de plannen.

Robert van der Hek

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Ooibos aan de Lek.
Nieuws 18 uur geleden
Ooibos in Krimpen aan de Lek gaat over naar Zuid-Hollands Landschap
Afbeelding
Nieuws 19 uur geleden
Boost Your Skillz: creatieve workshops voor jongeren met kans op 400 euro
De eerste bomen en struiken gingen de grond in voor het Moerboerbos
Nieuws 21 uur geleden
Nieuw initiatief van start in Krimpenerhout: samen tuinieren en oogsten in Moerboerbos
Impressietekening van het nieuwe wooncomplex.
Nieuws 23 uur geleden
QuaWonen wil 44 sociale huurwoningen bouwen in Lekkerkerk; raad wordt om positief advies gevraagd

Advertenties uit de krant

Het hoogheemraadschap stelt 19 miljoen euro beschikbaar voor het verder verbeteren van de waterkwaliteit.
Nieuws 12 okt, 18:02
Waterschap investeert fors in waterkwaliteit en kreeftenaanpak
Dolf en Dana zien de brandweerkazerne helemaal zitten als onderkomen voor de komende jaren.
Nieuws 12 okt, 16:20
Voorlopig nieuwe stek voor De Bastille in brandweerkazerne Schoonhoven: ‘Eigen plek’
Afbeelding
Nieuws 12 okt, 16:15
Regenboogvlag gehesen voor Coming Out Day in Krimpen aan den IJssel
Zondag werden in het Nederlands Zilvermuseum 10 bezoekers van het Rondje Kunst in Schoonhoven in het zonnetje gezet. Deze bezoekers liepen de hele kunstroute en werden geloot uit de vele bezoekers van de vorige week gehouden kunstroute. Ze kregen allemaal een uniek kunstwerk uitgereikt.
Nieuws 12 okt, 15:03
Rondje Kunst Schoonhoven: tien bezoekers verrast met uniek kunstwerk
Afbeelding
Nieuws 12 okt, 13:29
Medewerkers van Tiendhove/Prinsessenhof gehuldigd voor dienstjubileum

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen