
D66 relativeert waarschuwingen ChristenUnie voor gevaren geelpoothoornaar in Alblasserdam: ‘Kijk naar de wetenschap’
NieuwsAlblasserdam - Waar de ChristenUnie grote risico’s ziet met de komst van de veelbesproken geelpoothoornaar (eerder bekend als Aziatische hoornaar) in Alblasserdam, vindt D66 juist dat dit niet overschat moet worden.
“Ze zijn minder agressief dan ‘onze’ limonadewespen, komen niet af op zoetigheid en hun nesten zitten vaak hoog in oude bomen”, somde Jako van der Wal (D66) dinsdag tijdens de commissievergadering op.
Hij reageerde daarmee op de inbreng van de ChristenUnie. Deze fractie had voor de zomervakantie via schriftelijke vragen het gemeentebestuur opgeroepen om actie te ondernemen.
Op de gemeentelijke website is hier niets over te vinden
“Inwoners worden nu nog niet actief geïnformeerd over het herkennen van de geelpoothoornaar en de risico’s die het verstoren van een nest met zich meebrengt”, zei Jako Sterrenburg (CU). “Op de gemeentelijke website is hier niets over te vinden. En het moet duidelijk zijn waar je een melding kunt doen van de waarneming van een geelpoothoornaar of van een nest.”
Reuzenbereklauw, rivierkreeften en de tijgermug
Van der Wal plaatste de komst van deze invasieve exoot in perspectief. “Wat betreft gevaar voor de volksgezondheid of bedreiging voor de biodiversiteit staat dit beestje niet op de eerste plaats. Dan moet je eerder denken aan de reuzenbereklauw, de diverse soorten rivierkreeften en de tijgermug. Kijk vooral naar de wetenschap en luister naar het gezonde verstand. Dat bespaart kosten en voorkomt onrust onder de inwoners.”
Desondanks beaamde hij het risico van nesten in de nabijheid van mensen. “Maar op andere plekken heeft dat nauwelijks effect. Volgens het EIS, het kenniscentrum voor insecten, heeft de geelpoothoornaar weinig impact op de biodiversiteit. Op plekken waar er een overmaat is aan honingbijen, zoals in de Biesbosch, is er mogelijk zelfs sprake van een gunstig effect.”
‘Heel erg verbaasd’
Wethouder Margreet de Deugd beloofde in 2027 met een plan van aanpak te komen. “Dan komt deze taak officieel op het bordje van de gemeente. Nu ligt dat bij de provincie.”
Op de reactie van Jako Sterrenburg (“Ik ben heel erg verbaasd dat we zolang wachten. Op de website kan toch wel informatie geplaatst worden”) gaf ze aan dat dit opgepakt wordt. “Dat doen we zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 2027.”
Overigens deelde wethouder De Deugd mee dat er in 2026 inmiddels twee nesten zijn verwijderd door een professionele bestrijder. “Eén bij het Lammetjeswiel, nabij de Pijlstoep in mei, een ander in de de Van Lennepstraat in september.”





















