Imkers Peter (l), Wim (m) en Toon (r) maken zich zorgen over de toename van de geelpoothoornaar.
Imkers Peter (l), Wim (m) en Toon (r) maken zich zorgen over de toename van de geelpoothoornaar. Foto: Jurgen Versteeg

Imkers maken zich zorgen om de bestrijding van de geelpoothoornaar: ‘Zonder hulp zullen er straks 20.000 nesten zijn’

Nieuws 152 keer gelezen

Altena - “Voel maar eens met je hand op de bovenkant van de kast”, zegt hobby-imker Wim Bax uit Eethen.

“Bijen hebben zoetstoffen nodig om de eitjes uit te broeden en de temperatuur in de kast op peil te houden. Deze bijen hebben de winter overleefd en vliegen straks uit om voedsel voor de larven te halen.”

Zorgen over geelpoothoornaar

We staan in Genderen op een plek waar Peter Schalk uit Wijk en Aalburg een aantal bijenkasten heeft staan. Ook hij is hobby-imker. Net als Toon Driessen uit Wijk en Aalburg. De drie mannen zijn bij elkaar gekomen omdat ze zich zorgen maken om de explosieve toename van het aantal geelpoothoornaars in Nederland.

Geelpoothoornaar
Deze wesp met zijn zwarte lijf en gele poten werd tot kort geleden nog de ‘Aziatische hoornaar’ genoemd. Hij is herkenbaar aan de gele poten en de geel-oranje band op het achterlijf.

“Ik maak me niet alleen zorgen om mijn eigen bijen”, licht Wim toe.

“De geelpoothoornaar vormt een gevaar voor de hele biodiversiteit. Als er geen bestuiving meer plaatsvindt, dan is er geen eten meer en geen eten betekent het einde van de mensheid.”

Rover

Wat Wim duidelijk wil maken, is dat de geelpoothoornaar een grote bron van zorgen is. Een aantal jaren geleden kwam de geelpoothoornaar in Frankrijk aan land en sindsdien rukt de exoot op in alle richtingen.

De geelpoothoornaar wachten de bijen voor de bijenkast op

Peter: “Het is een rover. Hij wacht voor de bijenkast tot de bijen honing hebben gehaald en daardoor trager zijn.”

“Waar bijen en hommels hun eiwitten uit stuifmeel halen, hebben hoornaars en wespen dierlijke eiwitten nodig. Ze voeren de larven daarmee, die zoetigheid uitscheiden. Als het nest groeit, dan is er voldoende zoetigheid. Als de groei van het nest stopt en er te weinig zoetstoffen zijn, dan gaan de werksters op zoek naar limonade. Dat is het moment dat mensen er last van krijgen.”

Explosieve stijging

“De geelpoothoornaar heeft geen natuurlijke vijanden. De afgelopen jaren zagen we het aantal geelpoothoornaars explosief stijgen. In 2023 waren er in heel Nederland 599 nesten, in 2024 waren het er 2.204 en in 2025 waren het er 10.101. Als de stijging op deze manier doorzet, dan zullen er dit jaar alleen al in Noord-Brabant zo’n 20.000 nesten zijn.”

Angstige bijen

Het gaat Peter niet zozeer om de bijen die de geelpoothoornaar uit de lucht vangt.

“Dat doet de Europese hoornaar ook, maar die hoort hier en is met het hele ecosysteem mee-geëvolueerd. Ze kunnen best een paar honderd bijen opeten, dat is de natuur. Maar de bijen durven door de dreiging van de geelpoothoornaar de kast niet uit.”

Geelpoothoornaars die voor een kast hangen, kunnen ervoor zorgen dat een bijenvolk uitsterft

“Daardoor kunnen ze geen stuifmeel voor de larven halen en loopt het systeem vast. Uiteindelijk kunnen de geelpoothoornaars die voor een kast hangen ervoor zorgen dat een heel bijenvolk uitsterft.”

Vereniging van imkers

Omdat het bestrijden van de uit de kluiten gewassen wesp niet eenvoudig is, proberen imkers in Altena zich te verenigen. Maar Altena kent zelf geen imkervereniging.

De drie mannen die nu rondom de bijenkasten staan, zijn allemaal aangesloten bij andere verenigingen buiten Altena. En dat is best lastig als je juist in deze gemeente gezamenlijk zou willen optrekken.

Nest zo groot als een skippybal

“Zeker in de eerste fase, als de koningin van de geelpoothoornaar het eerste nest maakt, dan kunnen we dat nestje nog makkelijk door vrijwilligers laten verwijderen. Het tweede wordt vaak laag in een boom of heg gemaakt en het derde nest maken ze hoog in een boom en dat wordt gerust zo groot als een skippybal.”

“We moeten de nesten dan met een stofzuiger of hoogwerker verwijderen en dat is behoorlijk kostbaar. Het is dus van groot belang om de eerste nesten die nog wat lager bij de grond zitten, te verwijderen.”

Levenscyclus

Toon legt de cyclus van de geelpoothoornaar uit. “De koningin heeft de winter overleefd en zoekt naar een plek om een nestje te maken. Daar kiest ze een plek voor uit waar ze zelf weinig werk aan heeft, want ze is dan nog maar alleen.”

De geelpoothoornaars die je nu ziet vliegen, zijn allemaal koninginnen

“De eitjes zijn in het vorige jaar al bevrucht, dus ze legt die eitjes in het nest en moet zelf op zoek naar voedsel voor de larven. De geelpoothoornaars die je nu ziet vliegen, zijn allemaal koninginnen.”

“Het duurt ongeveer vijftig dagen voor de eerste werksters worden geboren. Vervolgens legt de koningin nieuwe eitjes, maar nu hoeft ze zelf niet meer op zoek naar voedsel. Dat doen de werksters voor haar. Net als het bouwen van een nieuw nest. Wil je voorkomen dat een nest uitgroeit tot een skippybal, dan moet je nu ingrijpen.”

Selectieve vallen

Wim heeft een paar vallen opgehaald. Het is net alsof hij zelf intussen een flinke neut heeft genomen, zo’n lucht komt er van de lokstof af.

Wespen en hoornaars zijn alcoholisten

“Wespen en hoornaars zijn alcoholisten”, lacht hij. “Je vangt ze dus ook met een mengsel van bier, suiker en witte wijn. De opening in het midden van deze val is zo groot dat de geelpoothoornaar er wel in kan, maar niet meer uit.”

“Andere wespachtigen kunnen er via de kleinere gaatjes weer uit. Voor de Europese hoornaar is de opening te klein. En bijen en hommels komen niet op deze geur af. Deze selectieve val is dus heel geschikt als je enkel de geelpoothoornaar wilt vangen.”

Niet zelf verwijderen

De mannen willen benadrukken dat mensen die nu een geelpoothoornaar zien vliegen, niet moeten proberen om het nest zelf te verwijderen.

“Maar onderneem wel actie. Meld het met een foto op waarneming.nl of hoornaarspotter.nl en dan zullen wij contact opnemen over het verwijderen.”

“Probeer ze onder geen beding zelf te verwijderen, want geelpoothoornaars zullen hun nest beschermen en iedereen in de buurt aanvallen.”

Marianne van de Werken

Marianne van de Werken schrijft als freelance-journalist voor de verschillende titels van Het Kontakt.

De geelpoothoornaar is te herkennen aan de gele poten en de geel-oranje band op het achterlijf.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Nieuws 57 minuten geleden
Iets leuks doen op Koningsdag? Dit is er allemaal te doen in Altena
Imkers Peter (l), Wim (m) en Toon (r) maken zich zorgen over de toename van de geelpoothoornaar.
Nieuws 2 uur geleden
Imkers maken zich zorgen om de bestrijding van de geelpoothoornaar: ‘Zonder hulp zullen er straks 20.000 nesten zijn’
Afbeelding
Nieuws 19 uur geleden
Jarenlang vrijwilliger en nu in het zonnetje: 29 Altenaren krijgen een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt
Afbeelding
Nieuws 23 apr, 17:22
Altena krijgt eigen Old Stars-evenement: walking football voor 60-plussers op sportpark Almkerk

Advertenties uit de krant

Foto ter illustratie.
Nieuws 23 apr, 15:18
Salons in Nieuwendijk krijgen ademruimte: handhaving wordt tijdelijk bevroren
Afbeelding
Nieuws 23 apr, 10:54
Kinderen leren vissen bij HSV De Biesbosch: eerste workshop meteen volgeboekt
Peter van de Hoven en Johan van der Meijden zijn clubkampioen.
Sport 23 apr, 10:47
Peter van de Hoven en Johan van der Meijden zijn clubkampioen van Jeu de Boules Altena
Afbeelding
Nieuws 23 apr, 10:34
Waterschap beantwoordt vragen over belastingaanslag in Woudrichem tijdens ‘Waterpraatje’
Afbeelding
Nieuws 23 apr, 10:25
Biesbosch MuseumEiland heropent paviljoens na metamorfose: nieuwe beleving door heden en toekomst

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen