Vrijwilligers Janny Branderhorst (l) en Ronnie Verhoeven achter een bloemwerk gemaakt tijdens een activiteit van de Zonnebloem.
Vrijwilligers Janny Branderhorst (l) en Ronnie Verhoeven achter een bloemwerk gemaakt tijdens een activiteit van de Zonnebloem. Foto: Corine Verweij

De Zonnebloem zorgt al 75 jaar voor activiteiten en bezoekjes: ‘Je doet dit voor de gezelligheid’

Nieuws

Almkerk - Al 75 jaar verrijkt de Zonnebloem het leven van mensen met een lichamelijke beperking door allerlei activiteiten mogelijk te maken. Dat gebeurt in Altena binnen de afdelingen Werkendam, Hank/Dussen en Almkerk/Nieuwendijk. Janny Branderhorst (72) en Ronnie Verhoeven (67) zetten zich al jaren in voor de laatstgenoemde afdeling.

Bij de afdeling Almkerk/Nieuwendijk van de Zonnebloem zijn twintig vrijwilligers en 35 deelnemers betrokken. Deelnemers – of gasten, zoals Janny en Ronnie ze liever noemen – zijn bij de Zonnebloem terechtgekomen via de zorg, hun familie of door zichzelf aan te melden.

Bij een eerste contact wordt afgetast wat mensen willen en of de Zonnebloem en zij een goede match zijn. Voorwaarde is altijd dat er sprake moet zijn van een lichamelijke beperking. Heel strikt wordt dat echter niet gehanteerd, volgens Janny en Ronnie.

Activiteiten

Behalve in de zomermaanden wordt er iedere zes weken vanuit de Zonnebloem een activiteit georganiseerd. De bingo, spelletjesmiddagen en gezamenlijke maaltijden vinden meestal plaats in De Nieuwenaar in Almkerk. Bloemschikken wordt gedaan in de korfbalkantine. Daarnaast is er een bezoek aan de bioscoop en het tuincentrum, wordt meegedaan aan de boottocht die regionaal georganiseerd wordt en is er het jaarlijkse uitstapje met de bus.

Alle activiteiten worden georganiseerd door een commissie bestaande uit drie of vier dames. Voor de uitvoering worden alle vrijwilligers uitgenodigd mee te helpen. Janny probeert daaraan zoveel mogelijk gehoor te geven: “Dit kost een hele middag. Je bent aanwezig om de mensen op te vangen, doet mee aan de voorbereidingen van een maaltijd en je helpt mee opruimen.”

Ronnie: “En als mensen door ziekte niet mee kunnen doen met bloemschikken, wordt er voor hen een bloemstukje gemaakt en bij hen thuisgebracht.” Voor de uitstapjes wordt vaak ook nog de hulp van derden ingeroepen. Lange tijd een rolstoel duwen is namelijk niet voor alle vrijwilligers haalbaar.

Bezoek vooraf

Voorafgaand aan een gebeurtenis kunnen gasten van de Zonnebloem, afdeling Almkerk/Nieuwendijk één van de vrijwilligers aan de deur verwachten. Met een schriftelijke uitnodiging zijn ze eerst op de hoogte gebracht van de activiteit. Een vrijwilliger komt vervolgens persoonlijk vragen of ze ook meedoen en de daarvoor verschuldigde kosten innen.

We zijn met een hele leuke groep trouwe vrijwilligers. Het voelt als thuis

Ronnie heeft op deze manier contact met vier gasten, Janny met drie. Degene die de uitnodigingen rondbrengt, laat hen via de app weten wanneer zij langs moeten gaan om de uitnodiging op te halen. Dit wordt vaak gecombineerd met een kort bezoek. Janny en Ronnie bezoeken dezelfde mensen ook op hun verjaardag en brengen hen met Kerstmis en Pasen, namens de Zonnebloem, een attentie.

Huisbezoek

De Zonnebloem kent ook gasten die niet vaak deelnemen aan activiteiten, maar die wel graag bezoek aan huis ontvangen. Dergelijke huisbezoeken doet Ronnie inmiddels zo’n vijfentwintig jaar. “Je doet dit voor de gezelligheid. Mensen zijn heel vaak alleen. Vanwege mijn gezondheid kon ik niet meer werken. Door het vrijwilligerswerk bij de Zonnebloem heb ik een doel in mijn leven. Thuiszitten is niets voor mij. En het voordeel is dat je zelf je tijd kunt indelen.”

Janny: “De ene vrijwilliger is wekelijks in actie, de ander doet incidenteel mee.”

Naar Ikea of Kolbach

Ronnie: “Iedereen is ook vrij om met de gasten die bezocht worden iets te ondernemen. Zo ben ik met een deelnemer naar Ikea en Kolbach geweest, ging ik lunchen in Gorinchem en bij mij thuis samen mosselen eten. Je probeert het voor de gasten altijd zo leuk mogelijk te maken.”

Janny is sinds 2010 bij de Zonnebloem betrokken. Ze werd indertijd gevraagd om toe te treden tot het bestuur. Een klein jaar geleden nam ze afscheid als secretaris. Omdat ze in de beginperiode nog werkte, kon ze weinig aansluiten bij activiteiten. Sinds haar pensionering is dat anders. “We zijn met een hele leuke groep trouwe vrijwilligers. Het voelt als thuis.”

Braderieën

Zowel Janny als Ronnie hebben de afgelopen jaren ook herhaaldelijk namens de Zonnebloem op braderieën gestaan. Aanvankelijk met enveloppen trekken, tegenwoordig vooral om loten te verkopen.

Daarnaast worden afdelingen gesponsord vanuit het bedrijfsleven. Hierdoor wordt het mogelijk vrijwilligers vrij te houden bij uitstapjes en de kosten voor de deelnemers lager te houden dan de kostprijs.

Corine Verweij

Laatste nieuws

Het gemeentehuis in Almkerk.
Nieuws 2 okt, 14:22
Ministerie gaat toezicht houden op Altena vanwege ontbrekende asielopvang
De deelnemers werden opgehaald met de Hank-O-Motief en brachten vervolgens een bezoek aan Klompenmakerij Den Dekker.
Nieuws 2 okt, 11:45
Regio Advies Groep Dussen organiseert uitje met Hank-O-Motief tijdens Week tegen Eenzaamheid
Het rad van avontuur is ook dit jaar aanwezig op de bazaar.
Nieuws 2 okt, 11:32
Van rad van avontuur tot ballenbak: Maaswaarden houdt bazaar in Wijkestein
Afbeelding
Nieuws 2 okt, 11:23
Egelavond op Fort Giessen: documentaire en tips voor een egelvriendelijke tuin

Advertenties uit de krant

Sanne van Ameijden (43) uit Woudrichem is verloskundige.
Nieuws 30 sep, 15:11
Verloskundige Sanne: ‘Van de adrenaline ga ik enorm aan, slaperig ben ik nooit na een bevalling’
Lies Kooi.
column 30 sep, 14:05
‘Er werd gedreigd met een boete van 25.000 euro als alles niet tijdig was weggehaald’
Kapper Bert van Houwelingen bij de Knipshop in Almkerk.
Zakelijk 30 sep, 12:59
Kapper Bert neemt na 53 jaar afscheid van de Knipshop in Almkerk: ‘Alleen het interieur is een paar keer veranderd’
Afbeelding
Nieuws 29 sep, 15:57
Van lege bestelbus naar Pilatesbus: Britta uit Genderen maakt bijzondere droom werkelijkheid
Henk Treffers met zijn opvolger Hans Hoevenaren.
Sport 29 sep, 15:41
Henk Treffers na 16 jaar opgevolgd als voorzitter van Wilhelmina’26 door Hans Hoevenaren

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen