
Sounds of Freedom in Hank: muzikaal bevrijdingsfeest op 10 mei
NieuwsHANK • Hank staat op zaterdag 10 mei in het teken van 80 jaar bevrijding met het muzikale bevrijdingsfeest ‘Sounds of Freedom’.
Muziekvereniging St. Caecilia en popkoor Con Forza pakken groots uit met een muziek- en bevrijdingsfeest in dorpshuis ‘t Uivernest. Waldo van Dijk (St. Caecilia), Erik van Vugt (Con Forza) en Walter van Dortmont (Archiefkring Hank) vertellen wat de bevrijding voor Hank betekent.
“In Nederland leven we al 80 jaar in vrede. Hoe anders is het elders in de wereld”, zo stellen Waldo van Dijk en Erik van Vugt, muzikaal leiders van respectievelijk St. Caecilia en Con Forza.
”Ook dichtbij in Europa is het nu oorlog. Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Het is daarom goed om te gedenken en de vrijheid uitbundig te vieren. Dat willen we doen met het evenement Sounds of Freedom. Op een manier die in Hank gebruikelijk is: In de Hang, met de Hang, door de Hang en voor de Hang.”
Terug naar de evacuatie in 1945
Eind 1944 komt Hank in de vuurlinie te liggen. Nederland ten zuiden van de Maas is bevrijd. In januari 1945 moeten alle Hankenaren op bevel van de Duitsers daarom verplicht huis en haard verlaten.
Erik van Vugt daarover: “Mensen die op de vlucht zijn voor oorlog en geweld, dat is van alle tijden. Ik ken die verhalen ook persoonlijk. Mijn oma komt oorspronkelijk uit Oekraïne. Zij werd in de Tweede Wereldoorlog tewerkgesteld in Duitsland.”
“Haar verhaal is opgeschreven in het boek Alexandra (Lisa Weeda). Voor mij is haar verhaal, maar ook het verhaal van familieleden die nu in Oekraïne in oorlog zijn, een extra motivatie om onze vrijheid uitbundig te vieren.”
De muziekinstrumenten zijn weg
Walter van Dortmont uit Hank weet veel van de lokale geschiedeins: “Als op 5 mei 1945 Nederland is bevrijd, blijft het stil in Hank”, vertelt hij. “De inwoners mogen niet terug omdat het door de vele mijnen onveilig is. Pas eind mei 1945 wordt Hank vrijgegeven. Tijd om te feesten is er niet. Veel huizen zijn beschadigd of verwoest.”
“Wonder boven wonder is het Anthoniusgebouw naast de kerk, waar St. Caecilia repeteert, grotendeels gespaard gebleven. Maar alle muziekinstrumenten zijn gestolen. Gelukkig duurt de stilte niet lang. Bekend is dat Muziekvereniging St. Caecilia kort na de oorlog weer optreedt. In 1948 bijvoorbeeld tijdens de opening van de Keizersveerbrug die eerder in 1944 werd verwoest.”
In het Uivernest
In mei 1945 was er in Hank geen muziek te horen in Hank. Hoe anders is dat op 10 mei 2025 als muziekvereniging St. Caecilia en popkoor Con Forza, Sound of Freedom organiseren.
Waldo en Erik tot slot: “Het wordt een avond met muziek en filmbeelden met aandacht voor herdenken, hoop en het vieren van vrijheid. Maar bovenal is het een feestavond voor jong en oud met na de muzikale uitvoering een gezellige afterparty die vast tot in de vroege uurtjes doorgaat.”
En voor de echte liefhebbers is er deze avond ook nog een tentoonstelling over de oorlog in Hank te bezoeken. Kaarten voor Sounds of Freedom zijn te bestellen via 10meiconcert@gmail.com.























