De presentatie van de robothond in de klas.
De presentatie van de robothond in de klas. Foto: Doranny Kranendonk

Les Nederlandse taal op Gilde Vakcollege Techniek in Gorinchem over een compleet andere boeg

Zakelijk

Gorinchem – In het voorjaar werd de nieuwbouw van Gilde Vakcollege Techniek op grootse wijze geopend. Koning Willem Alexander kwam hoogstpersoonlijk naar de Gorcumse Haarsekade om meer dan alleen het lintje door te knippen. In het nieuwe onderkomen gaan de ontwikkelingen verder. In verschillende brugklassen is namelijk geëxperimenteerd met het lesgeven in de Nederlandse taal.

“Dat was best spannend. Ik wist ook niet precies wat we zouden gaan doen”, herinnert Rens uit Meerkerk zich. “Tekstverbanden en signaalwoorden uit een saai werkboek leren valt niet mee”, vult Werkendamse Rick zijn schoolmaatje aan.

Op een stoel verder lacht Eva, dagelijks op de fiets vanuit Culemborg, zuinigjes. “Leren uit een lesboek is voor leerlingen, die graag met de handen werken, niet bepaald spannend. Maar gelukkig had onze mevrouw De Lange, docent Nederlandse, een zeer inspirerend idee.”

ICT-strateeg

Mevrouw Ellen de Lange knikt. “Uit ervaring weet ik, dat VMBO-leerlingen moeite hebben met taal. Ze maken liever dingen, dan huiswerk. Dat zie ik ook als ik voor de klas sta. Het vak Nederlands is veel minder populair dan timmeren, 3D printen of aan een motorblok sleutelen. Dat snap ik wel. Maar taal is enorm belangrijk. Lezen en schrijven doe je elke dag. In het voorjaar zag een filmpje over de nieuwe robothond op kantoor van oud-leerling Jan van Wijgerden. Hij is geboren in Vuren en zat ooit bij ons op school. Hij is inmiddels als ICT-strateeg een geslaagd zakenman.”

De Lange liet het filmpje aan de klas zien en ze werden enthousiast. “We zijn toen onderzoek gaan doen naar Jan en zijn robothond Keessie. We vonden toen het artikel in AD Rivierenlanden, zijn boek en hebben vragen bedacht. Het was veel leuker om zijn verhaal te lezen en daar de Nederlandse taalles mee te vullen. We gingen de tekst ontleden en probeerden de kern uit zijn boodschap te halen”, herinnert Josbert.

Enthousiast lazen de pubers ook zijn levensverhaal in het boek ‘Een Perfecte Start’. Ooit begon Van Wijgerden aan de Gildenweg zijn middelbare schoolopleiding. En toonde aan, dat je met een VMBO diploma ook directeur kan worden van een florerend bedrijf, Tredion genaamd.

Na de nodige letters te hebben ‘gegeten’, wilden ze Van Wijgerden spreken. “Met zijn robothond Keessie. We besloten hem een uitnodigende mail te sturen. Met succes, want al snel hadden we een afspraak”, glimt Leerdammer Diego.

Robothond Keessie

De volgende taaloefening was het bedenken van vragen voor uitgenodigde gastspreker. Woensdag 11 juni was het zover. Van Wijgerden verscheen met Keessie in de klas. Vragen als ‘hoe lang kan de accu mee’, ‘moet je de hond smeren met olie’, ‘blaft Keessie ook?’ en ‘welke trucjes gebruikt hij’ werden door Van Wijgerden geduldig beantwoord.

“Na een gezellige en bijzondere techniekles door Van Wijgerden namen we afscheid van de robothond. Keessie ging weer terug naar zijn mandje. “Op kantoor van Tredion en soms slaapt Keessie bij onze buren van het I-lab. Maar voor ons was het werk nog niet gedaan”, knipogen Josbert en Pim uit Werkendam.

“Mevrouw De Lange vroeg ons een verslag te maken van deze speciale middag op school. Als echte journalisten maakten we een inleiding, kwamen we tot de kern en sloten we het artikel af met conclusies en aanbevelingen. We gunnen iedereen wel deze manier van lesgeven, veel leuker dan een opdracht te maken in een werkboek”, vullen Luuk en Stef aan.

Boeken mee op vakantie

De schoolvakanties zijn aanstaande en de jongemannen en Eva nemen afscheid van hun mentor en docent mevrouw De Lange, die met haar alternatieve onderwijsmethode ‘gewoon’ de vooraf gestelde lesdoelstellingen moeiteloos heeft gehaald.

Zelfs meer, want haar leerlingen lezen inmiddels boeken of tijdschriften. “Op een regenachtige zondag heb ik pas maar liefst drie boeken heb gelezen. Op vakantie neem ik binnenkort ook wat te lezen mee”, verklapt Rick in alle eerlijkheid.

“Een Donald Duck doorbladeren vind ik ook lezen hoor”, lacht Luuk. “Ik lees af en toe een blad over TrekkerTrek”, vertelt Rens. “Of op Netflix de ondertiteling volgen bij een mooie serie of film”, weet Diego.

Het slotwoord is voor Eva. “Met mijn moeder lees ik altijd de Culemborgse editie van Het Kontakt. Bij ons wordt niet altijd de krant bezorgd en lezen wij op de ipad het nieuws uit de stad en streek. Zeker volgende week, als we met ons geslaagde experiment met lessen in de Nederlandse taal reclame maken voor onze school.”

Theo Sprong

De presentatie van de robothond in de klas.
De presentatie van de robothond in de klas.
De presentatie van de robothond in de klas.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Tijdens een eerdere editie van 1000 Assen.
Nieuws 1 uur geleden
Inschrijving 1000 Assen geopend: met tientallen trucks door de Betuwe
Vanwege het weer werd de markt naar binnen gehaald.
Nieuws 5 uur geleden
9500 euro voor War Child en Make-A-Wish dankzij leerlingen Lingeborgh
De foto-expositie bij het liftenplein op de begane grond van het ziekenhuis Rivierenland
Nieuws 7 uur geleden
Foto-expositie ‘Leven tot het laatst’ geopend in Ziekenhuis Rivierenland
Oud beeldmateriaal van de Spelweek.
Nieuws 9 uur geleden
50 jaar spelweek Deil in teken van goud

Advertenties uit de krant

Op het kabouterpad is van alles te beleven.
Nieuws 11 uur geleden
Kabouters van kasteel Waddestein in Asperen ontdekt: onthulling kabouterpad komt eraan
Op de dorpsmarkt.
Nieuws 23 uur geleden
Dorpsmarkt in Enspijk: tijd voor ontmoeting
De winnaars van een eerdere editie van de Techniekwedstrijd Rivierengebied.
Nieuws gisteren
Slottentoonstelling van Techniekwedstrijd basisscholen in Geldermalsen
Een vuilniswagen van de Avri.
Nieuws 17 jun, 16:44
Container vóór 6:30 uur aan de weg vanwege hitteplan Avri
Tijdens de West Betuwe JAM in 2024.
Nieuws 17 jun, 14:03
Jeugdorkest Meteren op het podium tijdens JAM Festival in Geldermalsen

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen