Organisatoren Henk den Boer en Peter Schoemaker.
Organisatoren Henk den Boer en Peter Schoemaker. Foto: Aangeleverd

Veertig jaar Local Talkshows in Leerdam: feest met oude bekenden en mystery guest

Nieuws

Leerdam – Is na veertig jaar het doek gevallen voor de Leerdamse Local Talkshows, of ligt er juist een nieuwe toekomst in het verschiet? Op zaterdag 7 november staat Stadspodium GO in het teken van vier decennia lokale talkshows, spraakmakende gesprekken, bijzondere ontmoetingen en onvergetelijke momenten.

Met presentatoren van toen, bijzondere gasten, livemuziek en een mystery guest belooft het een avond te worden vol herkenning, verrassingen en nieuwe ideeën. De avond staat niet alleen in het teken van terugblikken. Er wordt gelachen, herinneringen worden opgehaald, met het publiek wordt hardop nagedacht over de betekenis van de Local Talkshows en er wordt voorzichtig vooruitgekeken.

Als bijzondere omlijsting worden compilaties van oude filmbeelden uit eerdere edities vertoond. Zo herleven de hoogtepunten, opvallende uitspraken en karakteristieke momenten die de Leerdamse talkshows door de jaren heen zo bijzonder maakten.

Het begon in 1986

Het begon allemaal in 1986, toen Harry van der Ende met een idee aanklopte bij Harm Wolthuis, destijds eigenaar en uitbater van Het Dak. Was het niet leuk om een lokale talkshow te beginnen? Het idee sloeg aan en groeide uit tot een fenomeen dat, met af en toe een onderbreking, maar liefst veertig jaar standhield.

De eerste initiatieven kwamen onder anderen van Karel Kersten, namens De Gecombineerde, en Jan Willem Gouverneur, destijds directeur van Welzijn Ouderen. Ook Bert Woudenberg, Annemiek Godfroid en vele anderen zetten zich met enthousiasme in voor de redactie. Al snel volgden presentatoren als Peter Schoemaker, Henk den Boer, bekend onder zijn alias Koos Koets, en Nicoline Emck. Er ontstond een echte redactie waarin tal van Leerdammers vertegenwoordigd waren.

De column van Klaaf, het pseudoniem van Jan van Klaveren, was een vast onderdeel en cabaretgroep Lingerie zorgde voor de nodige humor. De onderwerpen waren lokaal, de toon vaak eigenzinnig en de gesprekken niet zelden spraakmakend. Soms kregen de talkshows zelfs landelijke aandacht of leidde de actualiteit tot een symbolische ‘bezetting’ van het gemeentehuis.

Een kweekvijver voor talent

In de loop der jaren passeerden tal van presentatoren de revue, onder wie Cor Gersen, René Ploeger en Cees Taal. Ook na de oorspronkelijke Local Talkshows bleef de behoefte aan lokale gesprekken, humor en debat bestaan. Zo kwamen er onder meer de Ja-Maar Shows in het toenmalige Kunststation en De Souffleur. Bij Stadspodium GO ontstond Glasspijkers en ook Editie Leerdam, met de onvolprezen Guus Smid en de quiz van Beatrijs Schweitzer, bouwde voort op de traditie. Straatinterviews van onder anderen Wouter Rijneveld leverden bovendien regelmatig hilarische momenten op.

De Local Talkshows waren veel meer dan alleen een podium voor nieuws en discussie. Ze vormden ook een kweekvijver voor jong talent. Veel jongeren kregen er de kans om hun talenten te ontdekken, ervaring op te doen en zich verder te ontwikkelen. De huidige organisatie zou die inspirerende rol graag opnieuw willen oppakken.

Terugblikken én vooruitkijken

Tijdens de bijeenkomst op zaterdag 7 november komen verschillende gasten aan het woord, onder wie Doekle Terpstra, oud-burgemeester Molkenboer en Shalandra Hitipeuw. Daarnaast staat een bekende mystery guest op het programma. Wie dat is, blijft voorlopig een verrassing.

De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Schiet Niet. In combinatie met de filmcompilaties, de verhalen van de presentatoren van toen en de ontmoetingen met bijzondere gasten ontstaat een avond waarin het rijke verleden van de Leerdamse talkshows opnieuw tot leven komt.

De centrale vraag blijft daarbij actueel: is dit het einde van een tijdperk, of juist het begin van een nieuw hoofdstuk? Het antwoord wordt mede bepaald door de mensen die erbij zijn en door de vraag of er opnieuw ruimte ontstaat voor lokaal talent, eigenzinnige ideeën en gesprekken die ertoe doen.

Eén ding is zeker: veertig jaar Local Talkshows heeft een blijvende indruk achtergelaten op Leerdam. Op zaterdag 7 november krijgt iedereen de kans om die geschiedenis opnieuw te beleven, samen herinneringen op te halen en mee te denken over wat de toekomst kan brengen.

Kaartverkoop via GO-leerdam.nl.

Laatste nieuws

Organisatoren Henk den Boer en Peter Schoemaker.
Nieuws 1 uur geleden
Veertig jaar Local Talkshows in Leerdam: feest met oude bekenden en mystery guest
File op de A15 tijdens de ochtendspits.
Nieuws 18 uur geleden
Regio Zuid West Nederland wil A15 toch verbreden
Afbeelding ter illustratie.
112 22 uur geleden
Verdachten mishandeling Vianen herkend: politie kreeg meerdere tips
Afbeelding ter illustratie.
Nieuws 23 uur geleden
Straks betalen per vuilniszak? Vijfheerenlanden vraagt inwoners om hun mening

Advertenties uit de krant

Een sociale ontmoetingsplaats in Kedichem: De Stoof.
Nieuws gisteren
Noodfonds voor gemeenschapshuizen: 70.000 euro voor onderhoud
Kyan de Graaff tussen de decorstukken voor het Halloweenconcert.
Nieuws gisteren
Kyan de Graaff (19) uit Vianen helpt Excelsior vooruit: Halloweenconcert luidt nieuw tijdperk in
Afbeelding
112 21 okt, 16:35
Mishandeling in Vianen: politie toont geblurde foto’s van twee jonge verdachten
Maria met burgemeester Sjors Fröhlich.
Nieuws 21 okt, 15:48
Maria van Wiggen-van Bezooijen (100) uit Vianen blikt terug op boerenleven en oorlogsjaren
Schetsplan van de vier woningen uit het principeverzoek. De woningen zijn 75 bij 125 meter en 8 meter nokhoogte.
Nieuws 21 okt, 11:55
Inwoners van Everdingen willen geen miljoenenwoningen aan de Kweldam, maar een wandelpark

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen