Maria met burgemeester Sjors Fröhlich.
Maria met burgemeester Sjors Fröhlich. Foto: Henk Lammertink

Maria van Wiggen-van Bezooijen (100) uit Vianen blikt terug op boerenleven en oorlogsjaren

Nieuws

Vianen - Maria van Wiggen- van Bezooijen bereikte afgelopen donderdag de bijzondere leeftijd van 100 jaar. In 1926 zag zij op Achthoven in Lexmond het levenslicht. Maria woont nog zelfstandig in Vianen. Opgegroeid in een compleet andere wereld, zonder tv, computer en mobieltjes, blikken we met Maria terug op de afgelopen eeuw.

Maria zit in haar knusse keukentje sokken te breien voor de familie. Of we zelf even het koffiezetapparaat aan konden zetten, koffie en water zitten er al in. “En pak alvast het schoteltje met plakken cake””, klinkt het. Over een warm welkom gesproken.

Kunt u iets vertellen over de periode waarin u bent opgegroeid?

“Kort na mijn geboorte kon mijn vader een boerderij huren in Lopikerkapel, daar ben ik naar de basisschool gegaan. In de crisisjaren was het geen vetpot. Ons gezin bestond uit drie jongens en vijf meiden die allemaal mee moesten helpen op de boerderij. Op mijn tiende kon ik al zelfstandig de koeien melken.

Mijn moeder kocht niets als er geen geld was, ook niet op de pof. Als de suiker bijna op was en er was geen geld, dan moesten wij het daar maar mee doen. Na de basisschool heb ik een tweejarige naaicursus gedaan, daar heb ik mijn diploma voor gehaald.”

Als puber heeft u de oorlogsjaren meegemaakt, hoe heeft u dat ervaren?

“Ik was met mijn vader in de wei bij de koeien toen er heel veel vliegtuigen overvlogen, het was een angstaanjagend gezicht. Mijn vader zei stoïcijns dat het goed fout zat. Niet veel later kwamen er veel vluchtelingen vanuit Rhenen en de Betuwe. Daar zaten boeren bij die hun koeien hadden meegenomen. Die koeien werden in de uiterwaarden gezet. Op verzoek van de burgemeester gingen wij deze koeien melken, we mochten de melk houden. Mijn moeder heeft van deze extra melkopbrengst veel kaas en boter kunnen maken. Zo bouwden wij een mooi voorraadje op. Later kwamen er mensen op de fiets of lopend met een karretje vanuit Utrecht of IJsselstein. Zij waren op zoek naar eten, meestal konden wij ze dan wel helpen.”

Hoe ging het verder na de oorlog?

“Ik had een oude tante in Lexmond wonen, die erg ziek was geworden. Ik ben toen bij haar gaan wonen om te helpen. Ik ging in Lexmond ook naar de kerk en daar zag ik ene Jan van Wiggen in de kerkbanken zitten. Ik was direct smoorverliefd en gelukkig was dat wederzijds. Wij kregen dus verkering en in 1953 zijn wij getrouwd. Bij de vader van Jan konden wij een boerderij huren aan de Kolfbaanweg te Vianen. Wij zijn met twaalf koeien begonnen, de boerderij runden wij samen. Jan was erg handig en had achterin de schuur een werkbank en een bankschroef staan. Voor allerlei reparaties en klusjes kwamen mensen naar Jan toe.

Toen Jan eens een partij hout op de kop tikte, is hij schuren gaan bouwen. Op een gegeven moment hadden wij een boerenbedrijf met veertig koeien en een goed lopend bouwbedrijf. Jan en ik kregen drie zoons en drie dochters. Al snel hielpen ze mee in het bedrijf. Nadat Jan in 1988 overleed, kozen de jongens voor het bouwbedrijf en deden wij de koeien weg. Als boerendochter, opgegroeid tussen het vee, heb ik het daar best moeilijk mee gehad.”

Naast het werk op de boerderij was Maria, plaatselijk en later ook provinciaal, als bestuurder actief voor de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond (CPB). Maria is ook een tijdje ouderling geweest en heeft tien jaar in de Kerkenraad gezeten. Ook was zij een tijdje betrokken bij de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB). Op dit moment is Maria lid van het CDA Vrouwenberaad (CDAV).

Na zo een lang en druk leven is toch de vraag: hoe is Maria erin geslaagd om 100 te worden? Maria: “Daar kan ik kort over zijn: gewoon gezond eten, met verse groente uit eigen tuin.”

Henk Lammertink

Laatste nieuws

Afbeelding
112 18 minuten geleden
Mishandeling in Vianen: politie toont geblurde foto’s van twee jonge verdachten
Maria met burgemeester Sjors Fröhlich.
Nieuws 1 uur geleden
Maria van Wiggen-van Bezooijen (100) uit Vianen blikt terug op boerenleven en oorlogsjaren
Schetsplan van de vier woningen uit het principeverzoek. De woningen zijn 75 bij 125 meter en 8 meter nokhoogte.
Nieuws 4 uur geleden
Inwoners van Everdingen willen geen miljoenenwoningen aan de Kweldam, maar een wandelpark
Afbeelding
112 6 uur geleden
Politie haalt auto van A27 bij Hagestein na melding over nepagenten

Advertenties uit de krant

De start van de Nacht van Woerden 2026.
Sport 8 uur geleden
Isis Versluis tiende in Nacht van Woerden
Afbeelding
Sport 20 okt, 11:51
Vijf kampioensteams bij tennisvereniging Meerkerk
De teams van Volley Meerkerk'95 H1 en VC WIK H2.
Sport 20 okt, 06:28
Voor Volley Meerkerk’95 zit het bekeravontuur erop
Afbeelding
112 19 okt, 15:51
18-jarige man gaat er bij McDonald’s in Meerkerk op hoge snelheid vandoor voor politie: aangehouden in Arkel na achtervolging
Meidoornlaan 89 tot en met 99 in Ameide.
Nieuws 19 okt, 12:17
Zes verzakte huurhuizen aan de Meidoornlaan in Ameide worden gesloopt: tien nieuwe komen in de plaats

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen