
Wereldwinkel Leerdam luidt de noodklok: ‘Zonder nieuw onderkomen houden we op te bestaan’
NieuwsLeerdam – Als de Wereldwinkel in Leerdam er de komende weken niet in slaagt een nieuw onderkomen te vinden, verdwijnt de winkel uit het Leerdamse straatbeeld. Dat is de harde realiteit, vertellen vrijwilligers Geraldine de Keizer, Wil Boezaart en Hilly van de Giessen.
“Ons huurcontract loopt in september 2027 af”, leggen ze uit. “De eigenaar heeft andere plannen met het pand en dus moeten we op zoek naar iets nieuws. Dat weten we al enige tijd en we zijn dus al druk bezig geweest om een nieuwe locatie te vinden, maar dat is tot op heden niet gelukt. De grootste uitdaging is om een betaalbaar pand te vinden, veel geschikte locaties zijn voor ons simpelweg te duur. Uiteraard willen we het liefst een eigen pand houden, maar we denken ook out of the box. Misschien is er bijvoorbeeld een winkel die ruimte over heeft, die we kunnen huren. Alle ideeën zijn welkom.”
De Wereldwinkel bestaat al 44 jaar in Leerdam. Eerst op de Meent, later in de Nieuwstraat en inmiddels alweer bijna 14 jaar in de Fonteinstraat. Het is een vereniging die volledig draait op vrijwilligers die allemaal een eerlijke bijdrage willen leveren aan eerlijke handel in de wereld.
Eerlijke prijs
“Winst maken is voor ons geen doel op zich”, verduidelijken Geraldine, Wil en Hilly. “Fair Trade (eerlijke handel) bevordert de duurzame ontwikkeling in de internationale handel, met name bij de export van arme landen naar rijke Westerse landen. Producenten in die arme landen krijgen een eerlijke prijs voor hun producten, een prijs die in verhouding staat tot hun kosten, waardoor ze kunnen blijven bestaan. Spullen die we inkopen zorgen ervoor dat hele families of zelfs dorpen aan het werk kunnen blijven.”
“Het bekendste voorbeeld is natuurlijk Tony Chocolonely’s. De chocoladerepen begonnen ooit in de Fair Trade winkels, maar liggen tegenwoordig in iedere supermarkt. Dat wil je voor zoveel mogelijke producten, dat ze zo populair worden dat kleine ondernemers steeds meer kunnen produceren.”
De spullen in de Wereldwinkel komen onder meer uit Nepal, India, en delen van Afrika en Midden-Amerika. Mensen kunnen er terecht voor bijvoorbeeld modeaccessoires, muurdecoratie, serviesgoed, boeken, vazen en koffie, thee en chocolade. Dit alles wordt verkocht door 24 enthousiaste vrijwilligers.
Extra vrijwilligers
Naast het vinden van een nieuw pand is er echter nog een uitdaging: dit vrijwilligersteam uitbreiden. “De gemiddelde leeftijd ligt boven de 70, dus nieuwe aanwas is welkom, met name in het bestuur. We willen ook zichtbaarder worden op social media, dus zouden we graag iemand hebben die dat op zich neemt. Maar ook ons verkoopteam kan wel wat versterking gebruiken.”
Geraldine, Wil en Hilly hopen met heel hun hart dat de Wereldwinkel in Leerdam kan blijven bestaan. “Het zou toch wat zijn als we in het jaar dat we 45 jaar bestaan ermee op moeten houden. We hebben hier prachtige producten, voor jong en oud. Aan onze klanten ligt het niet, die weten ons te vinden. Hopelijk kunnen we hen ook in de toekomst blijven helpen.”
Contact
Wie ideeën heeft om de Wereldwinkel te helpen kan bellen naar Marry van der Haar via het nummer 06-57568811. Ook geïnteresseerde vrijwilligers kunnen via die weg contact opnemen.




















