
ChristenUnie baalt, BBV blij, andere partijen nieuwsgierig naar coalitiewensen van winnaar CDA
Nieuws Gemeenteraadsverkiezingen Vijfheerenlanden 2026 2.912 keer gelezenVijfheerenlanden - Met de winst van het CDA, de SGP en Hart voor Vijfheerenlanden en het verlies van VHL Lokaal hebben we een aantal verhalen rondom de verkiezingsuitslagen al beschreven, maar er is meer te vertellen. Hoe kijken de lijsttrekkers van de PvdA, VVD, D66, BBV en ChristenUnie naar hun uitslag?
Te beginnen met die laatste partij. De ChristenUnie van lijsttrekker Elizabeth Bronkhorst gaat van vier naar twee zetels. En dat kwam best even binnen.
“Ja, we balen. Dit voelt echt als verlies”, reageert Bronkhorst. “Volgens de landelijke trend hebben er overal minder mensen op de ChristenUnie gestemd en worden rechtsere partijen groter, dus in die zin is het ergens logisch. We hielden ook enigszins rekening met één zetel verlies, maar dat het er twee zijn geworden vinden we echt heel jammer.”
Toch is Bronkhorst ook direct strijdbaar. “Onze ambities zijn groter dan deze twee zetels, maar we gaan kijken hoe we daar nu met minder mensen op een zo goed mogelijke manier invulling aan kunnen gaan geven. We hebben nog volop mooie ideeën.”
Blijdschap bij BBV
Tegenover de teleurstelling van de ChristenUnie staat de blijdschap bij Monique van den Broek. Met haar BBV haalt ze één zetel en daar is ze “blij en dankbaar” voor. “We hebben gekregen wat we graag wilden: in die raad blijven. We hebben het gedaan met een klein team en konden dus niet zo massaal campagnevoeren als andere partijen. Dat het dan toch gelukt is, maakt me trots.”
PvdA niet ontevreden
Joop van Montfoort (PvdA) was dan misschien niet net zo blij als Van den Broek, maar is wel degelijk tevreden met de drie zetels (+1) die hij met zijn partij behaalt. “We hebben toch zo’n 750 stemmen meer gekregen dan vier jaar geleden, dus dat voelt als een mooie winst. Als wethouder heb ik de afgelopen vier jaar hard gewerkt en deze uitslag voelt ook wel een beetje als waardering daarvoor. Ik hoop heel erg dat ik ook de komende jaren wethouder mag blijven, maar het initiatief daarvoor ligt bij de winnaar van deze verkiezingen: het CDA”, aldus Van Montfoort.
(Nieuwe) coalitie?
Het wordt interessant om te volgen welke kant het CDA op wil met de te vormen coalitie. Met deze verkiezingsuitslag kan de partij in theorie door met dezelfde partijen als de laatste vier jaar: VHL Lokaal, de SGP en PvdA.
“Maar er zijn zeker in Vianen en omgeving forse verschuivingen in het stemgedrag en je zou kunnen zeggen dat die groep stemmers niet per se kiest voor de voortgang van de huidige coalitie”, is ook Jaap Breur (D66) nieuwsgierig.
Hij haalde met zijn partij drie zetels, net als in 2022. “Onze inzet lag op een zetel meer, maar we hebben meer stemmen gekregen dan toen en gezien het landelijke sentiment kunnen we niet geheel ontevreden zijn.”
Zijn collega Thijmen Peter de With (bleef gelijk op vier zetels) zit eigenlijk in hetzelfde schuitje. “We hoopten door te groeien naar vijf zetels en dat is helaas niet gelukt, maar we zijn nog steeds de vierde partij van onze gemeente.”
En over de (nieuwe) coalitie: “Eén van de voorwaarden waar een coalitie in mijn ogen aan moet voldoen is dat inwoners van alle kernen zich erin moeten kunnen herkennen. Dat betekent dat een coalitie eigenlijk overal meer dan 50% van de stemmen moet hebben. Met dat in het achterhoofd is de vraag of het CDA door wil met de coalitie van de afgelopen vier jaar.”
Duidingsdebat
Volgende week donderdag vindt er een duidingsdebat plaats tussen alle partijen over de uitslag van deze gemeenteraadsverkiezingen. Er wordt dan ongetwijfeld meer duidelijk over de koers die het CDA, maar ook andere partijen, in wil(len) slaan.





















