• Klaas van Oort (archieffoto uit 2009)
• Klaas van Oort (archieffoto uit 2009) Foto: Geurt Mouthaan
in memoriam

Oud-wethouder, enige ereburger van Zederik en erevoorzitter vv Ameide Klaas van Oort overleden

Nieuws

AMEIDE • In de politiek en het verenigingsleven was Klaas van Oort uit Ameide een zeer bekend gezicht. Hij overleed dinsdagavond op 94-jarige leeftijd.

Burgemeester Sjors Fröhlich van Vijfheerenlanden reageert via X op zijn overlijden: ‘Ameide, Zederik én Vijfheerenlanden zijn hem veel dank verschuldigd.’ 

‘Maatschappelijke betrokkenheid’

Klaas van Oort kwam op 11 december 1929 ter wereld in Ameide. Zijn leven stond voor een groot deel in het teken van dienstbaarheid aan de samenleving. ‘Maatschappelijke betrokkenheid’. Dat antwoordde hij op de vraag wat hem daartoe bewoog. 

Dat valt te lezen in een interview uit 2011 in het blad van de Historische Vereniging Ameide en Tienhoven aan de Lek. "Toen ik in de Tweede Wereldoorlog de lagere school verliet, was het niet mogelijk om door te leren. Ik heb dat altijd jammer gevonden, want ik kon op school goed meekomen. Maar de omstandigheden waren er niet naar."

Keeper van het eerste elftal

Van Oort - die als meubelmaker bij de firma Wijland aan het werk ging - was tien jaar voorzitter van de Stichting Neutrale Kleuterschool. 

Verder was de inwoner van Ameide vanaf de oprichting - op 14 augustus 1945 – lid van de Algemene Sport Vereniging Ameide (A.S.V.A.), de latere voetbalvereniging Ameide. Hij verdedigde jarenlang het doel van het eerste elftal en maakte deel uit van het team dat in 1952 het kampioenschap behaalde in de eerste klasse van de afdeling Gorinchem. 

Penningmeester en voorzitter

Het was de opmaat tot een lange bestuurscarrière: penningmeester (van 1961 tot 1972) en voorzitter (van 1972 tot 1991), als opvolger van respectievelijk Piet van Gent en Aart Langerak. Hij bleef nauw verbonden met de club. "Ik sta bij alle uit- en thuiswedstrijden van het eerste elftal langs de lijn."

De politieke carrière van Klaas van Oort begon met zijn verkiezing tot lid van de gemeenteraad van Ameide voor de Partij van de Arbeid in september 1970. In 1972 volgde – tussentijds – zijn benoeming tot wethouder, wat hij bleef tot aan de gemeentelijke herindeling van 1986. 

Vrije Kieskring Gemeentebelangen

De vorming van de fusiegemeente Zederik bracht een verandering teweeg in de politieke binding van Klaas van Oort. “Ik was van plan om door te gaan voor de Partij van de Arbeid, mits ik op een verkiesbare plaats zou komen. De mij toebedeelde vijfde plaats was dat in mijn ogen niet. Daarop heb ik besloten me terug te trekken”, zo blikte hij terug in het blad van de historische vereniging. 

"Even heb ik toen overwogen om een punt te zetten achter mijn politieke activiteiten. Maar mijn achterban in Ameide en Tienhoven bracht me op andere gedachten. Er kwam contact tot stand met leden van Gemeentebelangen in Meerkerk en zo ontstond een nieuwe partij, de Vrije Kieskring Gemeentebelangen. 

Half jaar wethouder

De VKG haalde bij de eerste Zederikse gemeenteraadsverkiezingen meteen drie zetels behaalde. Zodoende begon Klaas van Oort aan de tweede periode van zijn raadslidmaatschap, waaraan op 30 mei 2011 een einde kwam. Op 71-jarige leeftijd was hij zelfs nog voor een periode van een half jaar wethouder in verband met de ziekte van zijn partijgenoot Wim van den Berg.


Bijschrift - Geurt Mouthaan

Onopgemerkt bleef zijn inzet zeker niet. Klaas van Oort werd in 1985 benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, ontving de Gouden Speld van de KNVB en werd benoemd tot erevoorzitter van voetbalclub Ameide (in 1991).

Eerste en enige ereburger

In 1991 werd hij op unanieme voordracht van de gemeenteraad van Zederik benoemd tot eerste ereburger. Vanwege het samengaan met Vianen en Leerdam in de gemeente Vijfheerenlanden, zal Van Oort de geschiedenis ingaan als de enige ereburger van Zederik. 

Geurt Mouthaan

Redacteur/fotograaf van Het Kontakt-Alblasserwaard en Het Kontakt-Klaroen.nl. Daarnaast actief voor de magazines van Kontakt Mediapartners.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De vanwege werkzaamheden afgesloten A27 bij het viaduct over de N214.
Nieuws 5 uur geleden
Gemeente neemt extra maatregelen als gevolg van verkeersproblemen: vrachtverkeer omgeleid
Slagerij Muilwijk Ameide
advertorial 12 uur geleden
Als het iets lekkerder mag zijn: Keurslagerij Muilwijk is klaar voor de zomer
Red Impact op archiefbeeld.
Sport 13 uur geleden
Slechte dag voor Red Impact in Harskamp
Eén van de deelnemers aan Tractorpulling Tienhoven aan de Lek.
Nieuws 14 uur geleden
Ronkende trekkers en honderden bezoekers bij Tractorpulling Tienhoven aan de Lek

Advertenties uit de krant

Rommelmarkt Zijderveld
fotoserie 5 jul, 20:04
Zijderveld kijkt terug op gezellige rommelmarkt
Kleijn, Bambacht en Van Kooten.
Nieuws 5 jul, 09:54
Martin Bambacht winnaar van Leerdams Kampioenschap vissen
Afbeelding
advertorial 4 jul, 16:03
Samenwerken aan ontwkkeling: een kijkje bij de peuteropvang van Dichtbij
Afbeelding
advertorial 4 jul, 11:04
Volop vertier in Vianen: Toneelroute keert terug op 13 september
Willem Zweekhorst met het straatnaamwbord.
Nieuws 3 jul, 14:38
Lokaal op Lekpoort College vernoemd naar vertrekkende docent Zweekhorst: ‘een blijvende herinnering’

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen