Projectleider Steven Hulst van eCoBuren met bewoners en initiatiefnemers Kloosterlaan in Zoelmond.
Projectleider Steven Hulst van eCoBuren met bewoners en initiatiefnemers Kloosterlaan in Zoelmond. Foto: Eigen foto

Met buurtwarmte-net loopt Zoelmond vooraan in Nederland

Nieuws

Zoelmond - Onlangs heeft gemeente Buren subsidie verstrekt voor ‘realisatieverkenning buurtwarmtenet’ in Zoelmond. Van een klein collectief bronnet met individuele warmtepompen, zoals gepland in Zoelmond, zijn er nog niet veel gerealiseerd in Nederland. 

Gemeente Buren en ook regionale energiepartners volgen daarom met veel interesse de ontwikkeling van dit project. De experts van EcoBuren leggen hieronder uit wat dit project in Zoelmond inhoudt.

Zeventien woningen

Begin 2022 is in de Kloosterlaan van Zoelmond door de bewoners een buurtwarmte initiatief gestart voor het onderzoeken van de mogelijkheden om de zeventien woningen aardgasvrij te verwarmen. Met een bijdrage van de gemeente Buren is hiervoor, onder begeleiding van energiecoöperatie eCoBuren, een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd.
Uit dit onderzoek blijkt dat een individuele lucht-water warmtepomp financieel de meest aantrekkelijke oplossing is. Daarvoor zouden echter alle huizen eerst optimaal geïsoleerd moeten worden en zou de energievraag vooral in de winter tot een grote netbelasting leiden.

Wens van bewoners

Het tweede alternatief is een individuele water-water warmtepomp met collectieve verticale bodemlussen. Dit sluit aan bij de wens van de bewoners om een collectieve oplossing te zoeken. Bij dit systeem worden meerdere verticale bodemlussen met elkaar verbonden tot één bron (bronnet), waar elke woning een eigen water-water warmtepomp op kan aansluiten. Dit geeft energetisch het beste rendement, laagste CO2 uitstoot en minste netbelasting, zelfs bij een koude winter.
Begin september 2025, heeft gemeente Buren een vervolg subsidie (warmte-initiatieven) toegekend om een realisatieverkenning te laten maken bestaande uit een ontwerp en begroting van een bronnet met verticale bodemlussen met een diepte van vijftig tot vijfenzeventig centimeter voor de bewoners van de Kloosterlaan.

Uitgangspunten

De realisatieverkenning heeft de volgende uitgangspunten:
Het bronnet moet geschikt zijn om alle woningen in de Kloosterlaan aardgasvrij te verwarmen. Of de bewoners nu direct meedoen of juist op een later moment willen aanhaken.
Het bronnet mag niet meer ruimte innemen dan beschikbaar is in de Kloosterlaan, er mag geen beslag gelegd worden op aanpalende straten. Het bronnet moet onderhoudsarm zijn en geen centrale technische ruimte vragen. Ook woningen die maar beperkt geïsoleerd zijn (energielabel C) en voorzien van traditionele radiatoren, moeten gebruik kunnen maken van het systeem.

Overschotten zonne-energie

Hogere energiekosten zijn aanvaardbaar, mits vergelijkbaar met de huidige kosten om te verwarmen met aardgas. Indien mogelijk worden overschotten van eigen zonne-energie in de zomer gebruikt om extra warmte in de bodem te brengen voor gebruik door het bronnet in de winter. De individuele warmtepompen belasten het elektriciteitsnet zo minimaal mogelijk door gebruik van slimme aansturing en opslag waardoor piekbelasting voorkomen wordt. Bij voorkeur is er geen krachtstroom aansluiting vereist voor de warmtepomp.

Volledig ontwerp

Het gekozen projectbureau maakt een volledig ontwerp van de installatie in de publieke ruimte en de inpassing in enkele woningen, met bijbehorende begroting. Per geselecteerde woning wordt naast individuele investering voor isolatie en installatie ook vastgesteld wat de maandelijkse gebruikskosten bedragen. Het opgeleverde ontwerp en begroting dienen gebruikt te kunnen worden als offerte voor uiteindelijke realisatie van het bronnet en installatie in de woning voor de bewoners die als eerste willen aansluiten.

Nog maar weinig in Nederland

Van een klein collectief bronnet met individuele warmtepompen, zoals gepland in Zoelmond, zijn er nog niet zo veel van gerealiseerd in Nederland. Gemeente Buren en ook regionale energie partners volgen daarom met veel interesse de ontwikkeling van dit project.

Voor de ondersteuning bij het realiseren van het bronnet op de Kloosterlaan maakt de energiecoöperatie eCoBuren gebruik van de dienstverlening van het buurtwarmte expertteam van Energie Samen Rivierenland. Het ontwerp en begroting wordt gemaakt door De Warmtebouwers, een consortium van specialisten op het gebied van Zeer-Lage-Tempratuur (ZLT) bronnetten.
De verwachting is dat het ontwerp begin 2026 wordt afgerond. Bij gebleken realiseerbaarheid, en naar wens van de bewoners, kan daarna overgegaan worden tot realisatie.

Meer informatie www.ecoburen.nl/kloosterlaan.

Astrid Pel

Laatste nieuws

De fabriek stoot een sterke chemische lucht uit.
112 1 uur geleden
Chemische fabriek zorgt voor penetrante lucht in Tiel
Tiel ‘72 tijdens de wedstrijd tegen Viking.
Sport 6 uur geleden
Tiel’72 goed op weg naar kampioenschap
Theole blijft het proberen, ondanks een achterstand.
Sport 7 uur geleden
Theole verliest van superieur Papendrecht
Afbeelding
Sport 8 uur geleden
Na veertig jaar neemt Richard van zomeren afscheid van de BMX

Advertenties uit de krant

De lijsttrekkers voor Rivierenland en Vallei & Veluwe.
Nieuws 10 uur geleden
Brede progressieve coalitie gaat waterschapsverkiezingen in met lijsttrekkers voor Rivierenland en Vallei & Veluwe
De fiets raakte zwaar beschadigd.
112 11 uur geleden
Automobilist rijdt door na aanrijden fietser
Flyer van de lezing.
Nieuws 12 uur geleden
Lezing over Etty Hillesum in parochiecentrum Tiel
Aanplanting bij Stichting Landschapsbeheer Gelderland in Rozendaal.
Nieuws 13 uur geleden
Buren: subsidie en advies voor een groener erf in het buitengebied
Een van de paddenstoelen die te vinden is.
Nieuws 6 okt, 16:01
Gratis herfstwandeling op zoek naar paddenstoelen in Zoelense bos

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen