Informateur Dick van der Sluis aan het woord tijdens de presentatie van het eindverslag.
Informateur Dick van der Sluis aan het woord tijdens de presentatie van het eindverslag. Foto: Gemeente Krimpenerwaard

Krimpenerwaard: verschillen tussen beoogde coalitiepartners maken formatie spannend

Nieuws 1.391 keer gelezen

Krimpenerwaard – De vorming van een nieuw gemeentebestuur in Krimpenerwaard is een volgende fase ingegaan. De informateurs Jan Luteijn en Dick van Sluis presenteerden dinsdagavond tijdens de raadsvergadering hun eindverslag. Zij adviseren een coalitie van Leefbaar Krimpenerwaard, SGP, CDA en Progressief Nederland (voorheen GroenLinks-PvdA).

door Robert van der Hek

De regie in het proces ligt nadrukkelijk bij Leefbaar Krimpenerwaard, de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen. De partij, die van vier naar zeven zetels ging, wil een meerderheidscoalitie vormen en zet inhoudelijk vooral in op woningbouw, veiligheid, ruimtelijke ordening en bestuurlijke vernieuwing.

Ook wil de partij de positie van de gemeente richting provincie versterken. De portefeuille ruimtelijke ordening geldt daarbij als voorwaarde voor deelname aan het college.

Voorkeur voor bestuursakkoord

Leefbaar kiest niet voor een ‘dichtgetimmerd coalitieakkoord’, maar voor een bestuursakkoord met ruimte voor inbreng van andere partijen. Jeffrey Groen, fractievoorzitter en beoogd wethouder: “Daarmee willen we meer flexibiliteit creëren en ruimte houden voor wisselende meerderheden.”

Eerder werden ook andere coalitievarianten verkend, waaronder een samenwerking met de VVD. Leefbaar Krimpenerwaard ziet dat vooralsnog niet zitten: “Het lijkt erop dat het de huidige coalitiepartners CDA, SGP en VVD elkaar vasthouden. De vraag is welke ruimte dat voor Leefbaar Krimpenerwaard geeft.”

Ook het feit dat de VVD – net als Leefbaar -een duidelijke voorkeur heeft voor de portefeuille ruimtelijke ordening, spreekt niet in hun voordeel.

‘Het wordt spannend’

De SGP en het CDA zien wel meer kansen in een coalitie met de VVD in plaats van Progressief Nederland. “Met een krappe meerderheid van 17 zetels wordt dat zowel getalsmatig als inhoudelijk spannend”, laat het CDA over een mogelijke samenwerking met Progressief Nederland weten.

Die partij op haar beurt ziet juist kansen voor de beoogde coalitie. Fractievoorzitter Sandro Kovacic: “De verschillen zijn helemaal niet zo groot als sommigen doen voorkomen. Om maar raakvlakken te benoemen: we maken ons alle vier hard voor woningbouw, willen inwoners meer betrekken bij de politiek en de relatie met de provincie verbeteren.”

Vervolgens: “We hebben de afgelopen vier jaar vanuit de oppositie goed samengewerkt met Leefbaar Krimpenerwaard, waarbij sommige voorstellen op steun van de SGP en CDA konden rekenen. Wij gaan met voldoende vertrouwen op een goed resultaat de verdere gesprekken in.”

Oppositie en alternatieven

Niet alle partijen zijn in beeld voor deelname aan het college. Gemeentebelang Krimpenerwaard, de grootste verliezer van de verkiezingen - van zeven naar drie zetels - kiest voorlopig voor een rol in de oppositie. De partij wil zich heroriënteren en van daaruit ‘constructief meedenken’.

Wel heeft fractievoorzitter Pascal van der Hek kritiek op het proces tot nu toe: “Het hoort eerst over de inhoud te gaan en dan pas over de ‘poppetjes’, ofwel de wethouders en bijbehorende portefeuilles. Nu is het andersom. Ook ongebruikelijk is dat een informateur - Dick van Sluis – nu wordt genoemd als wethouderskandidaat van Leefbaar Krimpenerwaard. Dat kan, maar dan had hij om het zuiver te houden beter zijn opdracht kunnen teruggeven.”
Hij benadrukt niet te spreken uit eigen belang: “Ons past na de verkiezingsuitslag  bescheidenheid. We hebben ook niets tegen Progressief Nederland als coalitiekandidaat, maar wij denken dat het voor onze inwoners logischer is om een coalitie van Leefbaar Krimpenerwaard, SGP, CDA en VVD te onderzoeken. Dat is meer conform de uitslag van de verkiezingen, waarin de kiezer een duidelijke voorkeur voor rechts heeft uitgesproken. Ik wens ze voor nu alle succes, maar het zal moeilijk worden om elkaar te vinden op de inhoud.”

Raakvlakken

Forum voor Democratie manifesteert zich als nieuwkomer met drie raadszetels nadrukkelijk, maar deelname aan een coalitie ligt niet voor de hand. Andere partijen kijken liever de kat uit de boom.

Neemt niet weg dat Forum, met duidelijke standpunten op het gebied van meer inspraak van inwoners - via referenda en peilingen - en verzet tegen de spreidingswet, flinke raakvlakken heeft met Leefbaar Krimpenerwaard.

Formatiegesprekken van start

Hoe dan ook starten de beoogde coalitiepartijen Leefbaar Krimpenerwaard, SGP, CDA en Progressief Nederland waarschijnlijk deze week nog met de formatiegesprekken. Het streven is om vóór de zomervakantie een coalitieakkoord te presenteren.

Als formateur is Ronald Buijt, wethouder in Rotterdam, benoemd. Zijn voordracht, op voorstel van Leefbaar Krimpenerwaard, werd raadsbreed gesteund.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Nieuws 2 uur geleden
Knutselmiddag over zee en strand bij Streekmuseum Krimpenerwaard
Afbeelding
Nieuws 19 uur geleden
Herinneringen aan Krimpense schooltijd in verhalencafé De Tuyter
Afbeelding
Nieuws 20 uur geleden
Pubquiz Rotary Krimpenerwaard West voor goede doelen
Afbeelding
Nieuws 20 uur geleden
Oude traditie herleeft: Excelsior en Muziekvereniging Lekkerkerk geven gezamenlijk voorjaarsconcert

Advertenties uit de krant

Team Het Groene Hart.
Nieuws 21 uur geleden
Team Het Groene Hart organiseert fiets- en wandeltocht voor KWF
Afbeelding
Nieuws 15 apr, 17:48
Bloesemweekend bij boomgaard De Lekbongerd
Afbeelding
Nieuws 15 apr, 17:31
Avondvierdaagse Krimpen aan den IJssel: inschrijving is open
Veel animo voor open basketbaltraining in De Meent.
Sport 15 apr, 16:27
Silvertown Lions trekt veel jeugd bij open basketbaltraining
Gerrit Mudde en Ad den Ouden repareren het lamineerapparaat. Eigenaresse Betty Schippers kijkt toe.
Nieuws 15 apr, 15:34
Van kapot naar weer werkend: Repair Café Lekkerkerk draait eerste ochtend

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen