Fragment uit de Zembla-uitzending over de PFAS-vervuiling.
Fragment uit de Zembla-uitzending over de PFAS-vervuiling. Foto: Zembla

Stichting ‘PFAS Vrij Green Claim’ sommeert Chemours: Stop PFAS-uitstoot en vergoeding schade omwonenden

Nieuws 52 keer gelezen

Dordrecht - Stichting PFAS Vrij Green Claim eist dat Chemours onmiddellijk stopt met alle PFAS-uitstoot en schade vergoedt aan duizenden omwonenden in Dordrecht en omliggende gemeenten. Het bedrijf heeft één maand de tijd om te reageren.

De stichting stuurde Chemours een sommatiebrief waarin zij wijst op jarenlange milieuvervuiling met grote gevolgen voor de gezondheid en leefomgeving van omwonenden. "Chemours heeft decennialang PFAS uitgestoten die in lucht, water en bodem terecht zijn gekomen", staat in de brief.

Chemours kende risico’s al tientallen jaren

Uit interne documenten en eerdere rechtszaken blijkt dat Chemours en haar rechtsvoorgangers al vanaf 1984, en mogelijk al sinds 1962, op de hoogte waren van de gezondheidsrisico’s van PFAS.

De rechtbank Rotterdam stelde in 2023 vast dat Chemours "vanaf 1984 tot 1998 onrechtmatig heeft gehandeld." De stichting spreekt van "een onaanvaardbaar risico voor de gezondheid van omwonenden en de leefomgeving die tot op de dag van vandaag doorgaat."

Verhoogde PFAS-waarden en mentale klachten

De stichting wijst op verhoogde PFAS-waarden in het bloed van omwonenden en op mentale klachten door onzekerheid en angst als gevolg van de vervuiling van lucht, water en bodem.

"De voortdurende uitstoot heeft geleid tot een aantasting van de leefomgeving en het woongenot van omwonenden", aldus de sommatiebrief.

Directe eisen: uitstootverbod en schadevergoeding

De stichting vordert een direct verbod op PFAS-uitstoot en schadevergoeding voor omwonenden. Die vergoeding moet onder meer betrekking hebben op verminderd woongenot, verminderde levensvreugde, bodemverontreiniging en kosten voor waterfilters om PFAS-inname te beperken.

Bestuurslid Van der Ham laat weten waarom de stichting dit stap zet: "De feiten zijn helder: Chemours wist van de risico’s, maar liet de uitstoot doorgaan. Het is toch onvoorstelbaar dat wij al jaren in onzekerheid leven over onze gezondheid en die van onze kinderen. Dat moet stoppen. Chemours moet verantwoordelijkheid nemen."

Collectieve rechtszaak als Chemours niet reageert

Geeft Chemours niet binnen een maand gehoor aan de eisen, dan start de stichting een collectieve rechtszaak om zowel het uitstootverbod als de schadevergoeding af te dwingen.

Advocatenkantoor Kennedy Van der Laan staat de stichting daarin bij. Meer informatie is te vinden op www.pfasvrij.org.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Nieuws 19 minuten geleden
Theater De Willem onthult nieuw seizoen: met meer dan honderd voorstellingen
Fragment uit de Zembla-uitzending over de PFAS-vervuiling.
Nieuws 1 uur geleden
Stichting ‘PFAS Vrij Green Claim’ sommeert Chemours: Stop PFAS-uitstoot en vergoeding schade omwonenden
Het huidige krantenbakkie.
Nieuws 2 uur geleden
Stemmen op Kinderkrant Drechtsteden voor een elektrische bezorgauto
Michael Hartman van Investings Vastgoedbeheer en Jeffrey Scheurwater van PKC/Vertom bij PKC.
Sport 16 uur geleden
Vastgoedbedrijf Investings sponsort jeugdteams PKC Papendrecht

Advertenties uit de krant

Afbeelding
Sport 16 uur geleden
AAA kijkt terug op geslaagde 43e Bevrijdingsloop in Alblasserdam
De opening van de nieuwe winkel door Jonathan en Lieke.
Zakelijk 20 uur geleden
Bakkerij Vlot opent derde winkel in Papendrecht: ‘We voelen ons welkom op de Markt van Matena!’
De vrijwilligers van vv Papendrecht.
Nieuws 20 uur geleden
VV Papendrecht eert vrijwilligers met diner en pubquiz
Ichtusmarkt
Nieuws 20 uur geleden
Ichthusmarkt in Alblasserdam brengt ruim 7000 euro op voor goede doelen
Afbeelding
Nieuws 11 mei, 10:04
Verrassingspakket voor jonge mantelzorgers in Alblasserdam

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen