
Rouwen & Vieren-kas: ‘Het is een plek om op je eigen manier te rouwen’
NieuwsWoudrichem – Een laagdrempelige plek bieden waar verlies, herinnering en ontmoeting vanzelfsprekend naast elkaar mogen bestaan, dat is waar de Rouwen & Vieren-kas voor staat. Als het aan de initiatiefnemers ligt, dan kunnen inwoners van Altena zo’n kas in december in Woudrichem bezoeken.
Samen met initiatiefnemers Marian van Pelt, Mientje van Tuijl en Frank Petter zet Marjolein Marinissen zich in om een Rouwen & Vieren-kas in Altena te realiseren.
Landelijk initiatief
“Het is een landelijk initiatief. Vorig jaar stonden er verspreid door Nederland 24 kassen waar mensen terecht kunnen om een kaarsje aan te steken of de naam van iemand die je wilt herinneren op een lint te schrijven.”
“In Altena missen we zo’n plek nog. Daarom zetten wij ons in om ervoor te zorgen dat we de inwoners van onze gemeente in de donkere dagen voor kerst een plek kunnen bieden waar ze op hun eigen manier kunnen rouwen.”
Transparant
Marjolein benadrukt dat iedereen de plek op zijn of haar eigen manier kan gebruiken.
“De glazen kas is warm aangekleed en iedereen die daar behoefte aan heeft, kan vrij binnenlopen. Er is bewust gekozen voor een kas, omdat het transparante glas symboliseert dat rouw, iets wat nog vaak verborgen blijft, gezien mag worden.”
Luisterend oor
“Er zijn vrijwilligers in de kas aanwezig die een luisterend oor kunnen bieden, maar je hóéft niet per se met iemand te praten. Jij bepaalt wat je wilt en als jij in stilte binnen wil komen en vervolgens in stilte weer wil vertrekken, dan word je met rust gelaten.”
Bewust rouwen
De december maand is bij uitstek een maand waarin veel wordt herinnerd, weet Marjolein, die zelf als uitvaartspreker werkt.
“Het landelijke initiatief laat lokale initiatieven vrij of ze het in november, december of in januari doen. Wij denken dat mensen juist in de donkere dagen voor kerst extra behoefte hebben om bewust te rouwen.”
“We hopen daarom dat wij onze kas van 12 tot 26 december in de tuin van de Hervormde Kerk in Woudrichem neer kunnen zetten. Hoewel de kas bij de kerk staat, is er geen link met de kerk. Het is een prachtige en centrale locatie, maar iedereen, met welke levensovertuiging ook, mag er binnenlopen.”
Op zoek naar vrijwilligers
Marjolein hoopt van harte dat het lukt om de Rouwen & Vieren-kas in Altena te realiseren.
“Helaas hebben we nog niet het benodigde budget bij elkaar om de kas er ook daadwerkelijk neer te zetten en ook zijn we nog steeds op zoek naar vrijwilligers.”
“We zoeken vrijwilligers die in hun eigen dorpskern naamsbekendheid aan de kas willen geven, maar ook mensen die straks een dagdeel in de kas aanwezig willen zijn om mensen te ontvangen en een luisterend oor te bieden.”
Inwonersbudget
“Ook sponsoren om de kas aan te kleden verwelkomen we met open armen. Daarnaast hebben we een aanvraag voor het Inwonersbudget 2026 gedaan. Hopelijk stemmen veel mensen op ons project, zodat we de kas deze winter kunnen plaatsen.”
Meer informatie over het initiatief is te vinden op Rouwenenvierenaltenawoudrichem.nl.





















