
Van Vestingstad FM naar een fietsenwinkel: Hoe is het nu met radiomaker Jan van Straten?
NieuwsWoudrichem - Jan van Straten (64) was jarenlang het gezicht van Vestingstad FM. “Hoewel ik al vijftien tot twintig jaar niets meer met radio doe, word ik sinds de oprichting nog altijd als ‘radioman’ gezien.”
We spreken met Jan af in zijn fietsenwinkel in Giessen. Het is tegenwoordig een van de vele dingen waar hij zich mee bezighoudt. Maar eerst even terug naar het begin. Hoe kwam hij dan bij de radio terecht?
Veronicaschip
“Mijn ouders namen me mee naar het Veronicaschip toen het op het strand lag. Als klein manneke zag ik daar Rob Out. Dat wilde ik ook kunnen! Zo is het nooit geworden, maar ik bouwde wel een radiostation op. Dat groeide uiteindelijk uit tot een club met veertig vrijwilligers.”
Daarnaast werkte de Woerkummer als vrachtwagenchauffeur. “Ik werkte zestig uur voor een baas en besteedde veertig uur per week aan het radiostation. Ik leefde voor de radio.”
Al mijn vrije tijd ging in de radio zitten
“Als internationaal chauffeur zag ik mijn oudste kind nauwelijks opgroeien, omdat ik veel van huis was voor mijn werk en al mijn vrije tijd in de radio ging zitten. Toen de jongste geboren werd, besloot ik het rustiger aan te doen. Ik reed alleen nog in Nederland en stopte uiteindelijk ook met de radio.”
Regio Woudrichem
Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als het radiostation wordt omgedoopt tot Altena FM en later A-FM, vindt Jan het belangrijk om de aandacht weer op Woudrichem te richten.
“Ze betrokken heel Altena erbij en ik vond het belangrijk om Woudrichem trouw te blijven. Zodoende zette ik de Facebookpagina ‘Regio Woudrichem’ op. Ik had nooit verwacht dat het zo groot zou worden.”
Op de pagina plaatst hij verenigingsberichten over de voormalige gemeente Woudrichem. “Ik krijg persberichten binnen, maar ik maak ook zelf reportages. Ik zou met Regio Woudrichem wel meer met human interest willen doen, maar sinds de fietsenwinkel heb ik daar eigenlijk te weinig tijd voor.”
Uit de hand gelopen hobby
Want ook die fietsenwinkel is een beetje een uit de hand gelopen hobby. “Ik begon vijftien jaar geleden thuis met een fiets die ik opknapte. Eén fiets werden er drie en ineens was de schuur vol. We gingen op zoek naar een garagebox en zo kwamen we hier uit. En eigenlijk is dit ook al te klein.”
Jan spreekt over ‘we’ aangezien hij de winkel met zijn compagnon Arjan Westerlaken runt.
“Omdat we allebei nog op de vrachtwagen rijden, is de fietsenwinkel alleen op woensdag en zaterdag open. Zo zijn mijn weken dus toch wel aardig gevuld”, lacht Jan.
Caravanverhuur
Toch zijn er naast zijn werk op de vrachtwagen, de Facebookpagina van Regio Woudrichem en de fietsenwinkel nog een aantal activiteiten waar Jan zijn weken mee vult. Zo verhuurde hij tot vorig jaar ook nog caravans aan het Gardameer.
“Eigenlijk is ook dat als vanzelf zo gegroeid. We hadden zelf een caravan gekocht en die stond het hele jaar in een stalling in Italië. We gingen die verhuren aan kennissen en vrienden. En net zoals het ook met de fietsen ging, breidden we uit naar drie caravans.”
Afspraken met de camping
“Met de camping maakten we afspraken en zij regelden de sleuteloverdracht en de schoonmaak. Het was een droom om ooit uit te breiden naar vijf caravans, maar zover is het nooit gekomen.”
De camping besloot dat het verhuren van caravans met ingang van 2026 niet meer mocht. En dus verkocht Jan de caravans. Dat was best een stap, na ruim tien jaar verhuur.
Door de verhuur legden we leuke contacten
“Door de verhuur legden we leuke contacten. We verhuurden de caravans nooit zomaar, dus we investeerden in de relatie met de huurders. Samen met mijn zoon en vriend Kees gingen we in het voorseizoen een week die kant op om alles op te bouwen. Dat zijn weken waar ik met veel plezier op terugkijk.”
Hagelschade
Soms roosterden Jan en zijn vrouw de caravan vrij, zodat ze er zelf vakantie in konden vieren. Toen er in de zomer van 2023 een flinke hagelbui overtrok, haastte hij zich richting Italië.
De camping ernaast had geen schade
“Het Gardameer heeft de naam, maar dit heb ik in al die tijd maar één keer meegemaakt. Deze bui trok vol over de camping en de camping ernaast had geen schade. Natuurlijk hebben we weleens harde regen meegemaakt of tentstokken moeten vasthouden als het hard waaide, maar dat kan je ook in Zeeland overkomen.”
Auto vol voortenten
“Een van de verhuurders belde me op maandagavond dat onze caravans en voortenten er slecht aan toe waren. Ik belde direct naar Kees met de vraag of hij de volgende dag met me mee kon.”
“Via Marktplaats regelde ik vervangende voortenten. Met een auto vol tenten, airco’s en een koelkast reden we op dinsdagnacht naar het zuiden en woensdagavond stonden alle caravans er weer spik en span bij. Omdat er in onze regio veel voortenten werden aangeboden, had ik ook nog een aantal tenten over waar we andere mensen op de camping mee konden helpen.”
Liefde voor het Gardameer
Dat de verhuur nu gestopt is, betekent niet dat ook de liefde voor het Gardameer over is. Trots laat Jan de Facebookpagina ‘Gardameer het vakantiemeer’ zien.
Het Gardameer is een prachtig plekje op aarde
“Hier deel ik het weer, evenementen en nieuwtjes uit de omgeving van het Gardameer. Ook dit is weer een hobby. Het is gewoon een prachtig plekje op aarde en ik kijk ernaar uit om er binnenkort weer vakantie te vieren. Want hoewel ik alles wat ik doe met plezier doe, is het ook belangrijk om soms even iets rustiger aan te doen.”
Marianne van de Werken
Marianne van de Werken schrijft als freelance-journalist voor de verschillende titels van Het Kontakt.






















