De klep en het contragewicht worden uit de brug gehaald.
De klep en het contragewicht worden uit de brug gehaald. Foto: Studio Retouched
video’s en foto’s

Na 59 jaar verdwijnt de klep uit de Papendrechtsebrug: twee dagen zijn nodig om bijna een miljoen kilo op te tillen en te laten zakken

Nieuws

Papendrecht - Tergend langzaam verrees maandag de klep in de Papendrechtsebrug boven het wegdek. In twee dagen tijd haalde Rijkswaterstaat dit 59 jaar oude onderdeel uit de brug.

Anderhalve meter gehad, nog 5,5 meter te gaan. Staande op het fietspad van de Papendrechtsebrug is het imponerend om te zien hoe 900.000 kilo beton, ijzer en staal er van dichtbij uitziet. Een gewicht dat gelijk staat aan zo’n 700 auto’s. Met chirurgische precisie wordt dit deel van het brugdek langzaam opgevijzeld.

Een bijna unieke aanpak, leggen medewerkers van Rijkswaterstaat en de bedrijven die dit project uitvoeren maandag uit aan de pers. “Het is gebruikelijker om bij zo’n klus te werken met twee pontons met drijvende kranen. Maar de diepte naast de klep in het brugdek is slechts anderhalve meter, terwijl we voor de pontons zes meter nodig hebben. Daarom hebben we voor deze oplossing gekozen, waarbij we niet optillen, maar opvijzelen.”

We hebben nu een soort cabrio

Het is het sluitstuk van de eerste voorbereidingen nadat half juli de Papendrechtsebrug voor een periode van negen maanden dichtging. Zo werd het brugwachtershuisje verwijderd, net als het dak dat de basculekelder met daarin het contragewicht van de klep bedekte. “We hebben nu een soort cabrio.”

Het artikel gaat verder onder de foto.

Het contragewicht in de  basculekelder.
Het contragewicht in de basculekelder. (Foto: Geurt Mouthaan)

Document 800 pagina’s en 500 deskundigen

500 deskundigen produceerden vooraf een document van 800 pagina’s. Alles om de ruim 900.000 kilo wegende klep, inclusief het contragewicht, veilig weg te kunnen halen. De risico’s van slecht weer stonden er ook in, maar deze zonovergoten augustusdagen halen die van tafel. Met een glimlach: “Het verbruik van ijsjes ligt alleen een stuk hoger dan verwacht.”

Het 7 meter opvijzelen gaat deze dag zeer zorgvuldig en duurt tot in de nachtelijke uren. “We hebben een marge van slechts enkele centimeters bij het recht houden. Daarom is deze twee dagen de scheepvaart ook volledig gestremd, zodat dit niet voor golfslag kan zorgen.”

Voor het laten zakken hebben we tussen de 10 en 12 uur nodig

De volgende dag staat het weer laten zakken van de klep en het contragewicht op het programma. Het gaat daarbij om een afstand van 10 meter naar beneden, om op het niveau van het vaartuig te komen dat het brugdeel naar een recyclingbedrijf in Vlaardingen gaat brengen. “Voor het laten zakken hebben we tussen de 10 en 12 uur nodig.”

Ongelijke verdeling van het gewicht

Een uitdaging was daarnaast de ongelijke verdeling van het gewicht. Het zichtbare deel, de klep in de brug, is niet zo heel zwaar. De meeste kilo’s zitten in het contragewicht, verborgen in de kelder. “Daarom duwen we aan de ene kant omhoog en trekken we aan de andere kant naar beneden, om het geheel zo recht te houden.”

Er worden nu ook delen belast die daar niet op berekend zijn. “We hebben daarom zowel aan de onder- als de bovenkant stalen spanten gelast voor extra stevigheid.”

Massief staal in plaats van beton

900.000 kilo klinkt indrukwekkend, maar de nieuwe klep wordt om al het verkeer over de Papendrechtsebrug te kunnen dragen een stuk zwaarder: 1.400.000 kilo. Ook dit leverde een puzzel op, want de kelder voor het contragewicht kon niet groter gemaakt worden. “In plaats van beton hebben we gekozen voor massief staal, zodat je met dezelfde omvang meer gewicht krijgt. Wat we nu doen is de generale repetitie voor als we straks de nieuwe klep terug gaan plaatsen.”

Het verwijderen van de klep en het contragewicht uit de Papendrechtsebrug.
Afbeelding
Het verwijderen van de klep en het contragewicht uit de Papendrechtsebrug.
Afbeelding
Het verwijderen van de klep en het contragewicht uit de Papendrechtsebrug.
Afbeelding

Laatste nieuws

De klep en het contragewicht worden uit de brug gehaald.
video’s en foto’s 45 minuten geleden
Na 59 jaar verdwijnt de klep uit de Papendrechtsebrug: twee dagen zijn nodig om bijna een miljoen kilo op te tillen en te laten zakken
Tim Bierkens sprint met overmacht naar de overwinning in de Ronde van Noordeloos.
met korte video’s 11 uur geleden
Jens van den Dool de smaakmaker, Tim Bierkens de winnaar; Patrick de Jong en Jarri Stravers ook op podium
Meneer en mevrouw Bouwmeester met burgemeester Sjors Fröhlich.
Nieuws 17 uur geleden
Meneer en mevrouw Bouwmeester uit Ameide vieren diamanten huwelijk
De Noordtunnel was in beide richtingen gesloten.
Nieuws 21 uur geleden
Update: Noordtunnel A15 Alblasserdam na volledige sluiting weer open

Advertenties uit de krant

Onder meer de hoogwerker uit Gorinchem werd opgeroepen.
112 gisteren
Geen vuur, maar wel rook in loods De Groot Drukkerij in Goudriaan
EK mountainbiken in Zwitserland.
Sport gisteren
Isis Versluis herpakt zich na tegenslag op EK-mountainbiken met 20e plaats
Red Dream op archiefbeeld.
Sport gisteren
Red Dream wordt derde, maar blijft koploper
Simply Green op archiefbeeld.
Sport gisteren
Simply Green tweede in Lochem
Auto van Alblasserdammer botst in Oud-Alblas op hekwerk.
112 2 aug, 09:10
Alblasserdammer (48) botst in Oud-Alblas op hekwerk bij woning; politie neemt blaastest af

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen