ChristenUnie Molenlanden wil onderzoek naar ondergrondse hoogspanningslijnen.
ChristenUnie Molenlanden wil onderzoek naar ondergrondse hoogspanningslijnen. Foto: 123RF.com

ChristenUnie Molenlanden wil onderzoek naar ondergrondse kabel voor hoogspanningslijn

Nieuws 1.747 keer gelezen

Molenlanden - ChristenUnie-raadslid Leo Timmer vraagt het college van Molenlanden om samen met gemeente Altena aan de slag te gaan met een onderzoek naar een ondergrondse gelijkstroomkabel, als alternatief voor de tien bovengrondse hoogspanningstraces die TenNet onderzoekt tussen Geertruidenberg en Krimpen aan de IJssel.

De gemeente Altena wil een elfde variant laten onderzoeken: een ondergrondse 380 kV gelijkstroomkabel in plaats van wisselstroomkabels via hoogspanningsmasten. Volgens onderzoek worden ondergrondse gelijkstroomkabels al succesvol toegepast voor lange afstandsverbindingen op de Noordzee.

Het college van Altena gaat dit alternatieve onderzoek agenderen voor de eerstkomende vergadering met TenNet en de betrokken gemeenten.

Vragen aan college Molenlanden

Timmer vraagt of het college van Molenlanden betrokken is bij deze vergadering met TenNet en wanneer deze plaatsvindt. Als Molenlanden niet is uitgenodigd, wil hij weten of het college zich hiervoor gaat inzetten.

Ook vraagt hij of het college van Molenlanden kansen ziet om de onderzoeksvraag van Altena voor een ondergrondse kabel mede te ondersteunen.

Voordelen gelijkstroomkabel

Volgens het voorstel van ChristenUnie-raadslid Johan de Vos uit Altena ontwikkelt een 380 kV ondergrondse gelijkstroomkabel aanzienlijk minder warmte dan een wisselstroomkabel. Daardoor kan deze meer vermogen transporteren en is deze thermisch gunstiger bij ondergrondse aanleg.

De Vos wijst op de NorNed-kabel als voorbeeld: een 580 kilometer lange gelijkstroom-hoogspanningskabel over de bodem van de Noordzee tussen Noorwegen en Nederland.

Bezwaren tegen bovengrondse traces

Sinds 2023 hebben de gemeenteraad, het college en inwoners van Molenlanden hun ongenoegen en bezwaren kenbaar gemaakt aan TenNet over vijf van de tien onderzoeksvarianten voor het hoogspanningstrace over de Alblasserwaard.

Staatsbosbeheer heeft aangegeven dat geen enkele corridor die over de kwetsbare Biesbosch gaat geschikt is zonder nadelige effecten voor dit Natura 2000-gebied.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
foto’s en korte video 17 seconden geleden
Veel natte pakken bij polstokverspringen tijdens Koningsdag in Bleskensgraaf
Afbeelding
foto’s en korte video 25 minuten geleden
Koningsdag in Wijngaarden: op een wiebelfiets koersen naar de ring
Sterren Kwis Game in Noordeloos.
Nieuws 3 uur geleden
Noordeloos speelt op Koningsdag de Sterren Kwis Game
Vrijmarkt in Meerkerk.
Nieuws 3 uur geleden
Niet alleen vrijmarkt in Amsterdam en Utrecht, maar ook in Meerkerk

Advertenties uit de krant

Afbeelding
foto’s 4 uur geleden
Penaltyschieten in Oud-Alblas: keeper De Alblas blijkt op Koningsdag tegenstander van formaat
Afbeelding
foto’s 5 uur geleden
Zeskamp in Nieuw-Lekkerland: ter land, ter zee en in de lucht
Afbeelding
foto’s 5 uur geleden
Sjoelen, knikkeren en golfen: sportieve insteek van kinderspelen in Giessen-Oudekerk
Aubade op de Dam in Nieuwpoort.
met korte video’s 6 uur geleden
Na de kanonschoten volgt in Nieuwpoort als vanouds de aubade op de Dam
Op versierde fietsen naar de aubade in Ameide.
Nieuws 7 uur geleden
Op versierde fietsen naar de aubade in Ameide

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen