
‘Twee dorpen (Goudriaan en Ottoland) in oorlogstijd’: nieuwe feiten en blijvende geheimen
NieuwsGOUDRIAAN • Veel gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog in Goudriaan en Ottoland zijn reeds bekend. Maar toch heeft het boek ‘Twee dorpen in oorlogstijd’ wel degelijk toegevoegde waarde. “We hebben feiten kunnen toevoegen, duidelijkheid kunnen scheppen én nieuwe zaken aan het licht gebracht”, vertellen de auteurs Hans van Apeldoorn (78) en Lia Beijer-de Groot (72).
Het idee voor het boek ontstond bij Van Apeldoorn, die -afkomstig uit marinestad Den Helder- altijd een fascinatie voor de Tweede Wereldoorlog heeft gehad. “Mijn schoonvader, Teus den Dikken sr., heeft een periode bij ons ingewoond. Na er lange tijd over gezwegen te hebben, heeft hij zijn verhaal verteld met voor ons totaal onbekende aspecten. ‘Daar moeten we iets mee doen’, zeiden mijn vrouw To en ik tegen elkaar. Maar het leven gaat door en het idee is blijven liggen. Na het overlijden van To in 2019 heb ik het pas weer opgepakt.”
Henri Dierckx
Lia Beijer maakt sinds jaar en dag deel uit van de Goudriaanse 4 en 5 mei-commissie. “Ik heb oorlogsverhalen uitgediept die ik van mijn ouders heb gehoord, onder andere dat van de Paaskaai. Als je met de schoolkinderen het dorp rondgaat, krijg je veel vragen. Ik wist daar ook niet altijd het antwoord op. Zo ben ik op zoek gegaan naar het verhaal van een onbekende Belgische soldaat die vlak na de bevrijding in Goudriaan omkwam bij een ongeval.”
Het bleek om Henri Dierckx te gaan. Samen met de Belgische journalist Jan Vleugels wist Lia Beijer na een bijzondere zoektocht het raadsel te ontrafelen. Van Apeldoorn nam vervolgens contact met haar op, waarna ze samen aan het boek zijn gaan werken. “Het is een gigantische klus geweest. Als we zeggen dat we ons hierin hebben vergist, is dat nog dunnetjes uitgedrukt. Tot aan de laatste correcties is het ‘oorlog’ in ons hoofd geweest. Het absorbeert je helemaal.”
Van sommige gebeurtenissen circuleerden wel zes verschillende versies. Wij wilden duidelijkheid en dat is ons redelijk gelukt.Uitgebreid archiefonderzoek en talloze gesprekken met (oud-)inwoners van Goudriaan en Ottoland liggen aan de basis van het meer dan 200 pagina’s tellende boek. “Van sommige gebeurtenissen circuleerden wel zes verschillende versies. Wij wilden duidelijkheid en dat is ons redelijk gelukt. We hebben dingen bevestigd gekregen en dingen kunnen uitsluiten. Daarnaast zijn er feiten toegevoegd aan bekende gebeurtenissen en zijn er nieuwe zaken aan het licht gekomen, zoals het neerstorten van een Duits jachtvliegtuig en de inkwartiering van heel veel soldaten in beide dorpen in de meidagen van 1940.” Ook blijkt er in Goudriaan een grote hoeveelheid munitie verstopt te hebben gelegen in diverse boerderijen.
80 jaar vrede
Het boek geeft een inkijk in het dagelijkse dorpsleven tijdens de oorlogsjaren. Die jaren verliepen relatief rustig, met uitzondering van de eerste periode van 1940 en het neerstorten van een Lancaster en het verraad in 1944.
“We zijn blij dat deze kennis voor de volgende generaties bewaard blijft. Want vergeet niet dat de naoorlogse generatie de eerste is die 80 jaar vrede heeft meegemaakt. Dat is in de Nederlandse geschiedenis niet eerder voorgekomen. We willen niet de indruk wekken dat we in ons boek compleet zijn. Alles wat we gevonden hebben, is erin verwerkt. Maar er zullen altijd geheimen blijven.”
‘Twee dorpen in oorlogstijd’ wordt op vrijdagavond 4 april vanaf 20:00 uur gepresenteerd in De Multistee. Prijs: 15,00 euro; oplage: 400 exemplaren. Het boek is tijdens de presentatie te koop en daarna verkrijgbaar bij: Dit en Dat (Groot-Ammers), Boekhandel Ritmeester (Meerkerk, Gorinchem en Boven-Hardinxveld), Lia Beijer (Van Gentstraat 35, Goudriaan), To Cato Concept Store (Arkel), Koolstuff Concept Store (Giessenburg), Kado Jantiek & Zo (Hoogblokland) en in de Huiskamer van Ottoland en Goudriaan (A94, Ottoland, donderdag 10 april van 15:30 tot 17:00 uur).

















