Plannen van Betuwewind.
Plannen van Betuwewind. Foto: Aangeleverd

Bosakker Waardenburg: Betuwewind koopt 15,5 hectare landbouwgrond

Nieuws 2.381 keer gelezen

Waardenburg - Coöperatie Betuwewind breidt haar activiteiten verder uit: van duurzame energie naar natuurinclusieve landbouw. Nu Voedselbos Lingehout bij Geldermalsen is aangelegd en goed draait, start de burgercoöperatie met Bosakker Waardenburg, een nieuw agroforestry-project in de zuidoosthoek van knooppunt Deil. 

Met een investering van ruim 1,5 miljoen euro wil Betuwewind laten zien dat landbouw, natuurbeheer en innovatie hand in hand kunnen gaan. “De bosakker is bedoeld als experiment, als voorbeeldproject en als leermodel voor andere agrariërs”, zegt Dijkstra, directeur van Betuwewind. “Er is geen keiharde businesscase, omdat het landbouwmodel dat we op deze grond tot stand willen brengen nieuw is. Maar we zien wel kansen: voor een mooi landschap, voor meer biodiversiteit, voor een gezondere bodem, voor het vastleggen van koolstof en voor het telen van waardevol en gezond voedsel.”

Agroforestry-model

Bij Bosakker Waardenburg past Betuwewind een zogenoemd agroforestry-model toe, waarbij meerjarige houtachtige gewassen worden gecombineerd met éénjarige teelten. Op de akkers komen voedingsgewassen zoals granen, bonen en noten, terwijl populier, wilg en olifantsgras dienen als biobased bouwmaterialen. Daarnaast worden poelen, hagen en botanisch hooiland aangelegd om het landschap te verfraaien en de biodiversiteit verder te versterken. Alles gebeurt biologisch en extensief, met nadruk op kostenbesparing, CO2-opslag en lokaal gebruik.

Dijkstra zegt hierover: “Met Voedselbos Lingehout hebben we laten zien dat inwoners samen een duurzaam voedsellandschap kunnen opbouwen. Met Bosakker Waardenburg onderzoeken we nu hoe landbouw, natuur en economie elkaar kunnen versterken. De uitdaging daarbij is om ook voldoende beloning voor arbeid en een redelijke vergoeding voor het gebruik van de grond te verkrijgen.”

Investering van 1,33 miljoen

Betuwewind heeft samen met haar leden 1,33 miljoen euro geïnvesteerd in de aankoop van de grond en investeert aanvullend 184.000 euro voor de inrichting en opstart. Inkomsten komen voort uit pacht en aanlegsubsidie. Het beheer en de exploitatie van de grond zijn ondergebracht in Bosakker Waardenburg BV i.o. 

Meer informatie: www.betuwewind.nl.

Anne Ruth den Hertog

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Het zestigjarige lid werd in het zonnetje gezet.
Nieuws 9 uur geleden
Huib Verbeek (82): al 60 jaar lid bij vogelvereniging De Kwieke Kwekers
Tijdens de sponsoracties in Herwijnen.
Nieuws 10 uur geleden
Herwijnen klust voor Gambia: naar de 60.000 euro
Afbeelding
Nieuws 11 uur geleden
Jeugdbrandweer Herwijnen wint eerste prijs
Jaarmarkt Asperen.
Nieuws 11 uur geleden
Gezellige jaarmarkt in Asperen

Advertenties uit de krant

Balen vol textiel bij Cirtex.
Nieuws 18 uur geleden
Textielcentrum Cirtex kost geld, maar levert ook: positief per saldo
Foto ter illustratie.
Nieuws 17 mei, 08:03
Koor VocaLinge neemt publiek mee op muzikale reis door Europa
Rohan.
Nieuws 16 mei, 12:03
Moeder Inge en zoon Rohan spelen mee in Deils theater: Odyssee
Techniekdag in 2025.
Nieuws 16 mei, 08:01
Techniekdag Rivierenland bij Vredo Dodewaard: ontdekken en zelf doen
De Tesla raakte door nog onbekende oorzaak te water.
112 15 mei, 22:57
Tesla belandt langs de Heukelumseweg in Asperen in het water

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen