
Inwoners De Hagen in Vianen bundelen krachten tegen waardedaling van woningen door verbreding A27
Nieuws 14.929 keer gelezenVianen - Ruim 1200 huiseigenaren in de wijk De Hagen in Vianen dienen deze maand een stuitingsbrief in bij Rijkswaterstaat. Met deze juridische stap willen zij hun recht op een schadevergoeding veiligstellen voor mogelijke waardedaling van hun woning door de geplande verbreding van de A27.
De bewoners vrezen voor geluidsoverlast, verlies van groen en een daling van de WOZ-waarde. Ze benadrukken dat ze niet tegen de verbreding van de snelweg zijn, maar wél vinden dat Rijkswaterstaat te weinig doet om de overlast te beperken.
“Het gaat ons niet om het tegenhouden. Die verbreding vinden we zelfs noodzakelijk,” zegt één van de leden van de bewonersgroep. “Maar we willen wél dat er maatregelen komen die onze leef kwaliteit en huiswaarde beschermen.”
Van overleg naar actie
De bewonersgroep bestaat sinds 2016 en werd gevormd toen Rijkswaterstaat voor het eerst plannen presenteerde. Sindsdien is er regelmatig overleg geweest. Maar eind 2023 liep de spanning op toen de bomenrij langs de snelweg voor velen onverwacht werd gekapt.
“Die bomen waren misschien geen officieel geluidsscherm, maar ze werkten als een soort natuurlijke geluidsbarrière. Sinds ze weg zijn hoor je het verkeer tot diep in de wijk,” aldus de bewonersgroep
Weerkaatsing
De groep kaartte bij Rijkswaterstaat aan dat een hoger geluidsscherm en extra groen noodzakelijk zijn. Aan de overzijde van de snelweg, bij Hoef en Haag, is wél een hoog geluidsscherm geplaatst.
“Daar gelden hogere geluidsnormen, omdat het om nieuwbouw gaat. Voor bestaande wijken mag Rijkswaterstaat lagere normen hanteren. Dat voelt als meten met twee maten. En door het scherm bij Hoef en Haag wordt er door de bewoners in De Hagen ook weer meer geluid waargenomen, waarschijnlijk door weerkaatsing”.
Minimum
Volgens de huidige plannen krijgt De Hagen straks slechts een geluidsscherm van één meter hoogte, over een lengte van 400 meter. Dat is volgens de bewoners het absolute minimum dat de wet voorschrijft.
“De gemeente Nieuwegein krijgt voor een industrieterrein een veel hoger scherm voor elkaar. Waarom lukt dat hier niet voor de 4000 bewoners van De Hagen? Draait het voor het tracé langs de gemeente Vijfheerenlanden dan echt alleen om geld?”
De stuitingsbrief
Met de stuitingsbrief willen bewoners voorkomen dat hun recht op een schadevergoeding verjaart. Juridisch heet dat nadeelcompensatie of planschade: een vergoeding voor waardevermindering van een woning door overheidsprojecten.
Zo’n claim moet binnen vijf jaar na het besluit worden ingediend. In dit geval loopt die termijn op 25 augustus af. Door de brieven nu in te dienen, behouden bewoners hopelijk het recht om later - met meer onderbouwing - een officiële schadeclaim in te dienen.
Miljoenen
“Het is geen gelopen race”, aldus de bewonersgroep. “Maar een waardedaling van vijf- tot tienduizend euro per woning is realistisch. Met 1200 huishoudens gaat het om miljoenen. Een goed geluidsscherm was goedkoper geweest.”
Onvrede richting gemeente
De bewonersgroep is ook teleurgesteld in de houding van de gemeente Vijfheerenlanden. Ze willen het indienen van de stuitingsbrieven mogelijk symbolisch onder de aandacht brengen bij de gemeenteraad, om de druk op te voeren.
“Wij hopen dat de gemeente financieel wil bijdragen, zodat bij Rijkswaterstaat de druk hoger wordt om toch hogere schermen te plaatsen en extra groen aan te leggen.”
Eerlijk en effectief
De kernboodschap van de bewonersgroep blijft dat ze de verbreding van de A27 begrijpen, maar vinden dat er eerlijkere en effectievere maatregelen nodig zijn. “Het gaat om veilig, gezond en prettig wonen. We willen nu al beginnen met maatregelen zodat de wijk er over tien jaar niet slechter voorstaat. Dat lijkt ons niet te veel gevraagd.
Rechten veilig stellen
De 1200 brieven worden de komende weken gebundeld door de bewonersgroep en vóór 25 augustus ingediend bij Rijkswaterstaat. Daarmee begint een lange juridische procedure, maar voor de bewoners is het belangrijk om in elk geval hun rechten veilig te stellen.
“Als je niets doet, weet je zeker dat je verliest. Nu laten we zien dat we ons niet zomaar neerleggen bij het minimale.”





















