
Gratis kooklessen in de klas: ‘Scholen zien dat gezond leren koken bijdraagt aan de ontwikkeling’
NieuwsVijfheerenlanden - Voor het eerst doen scholen in de gemeente Vijfheerenlanden mee aan het landelijke initiatief Kok in de Klas. Drie basisscholen ontvingen een echte kok in het klaslokaal. Geen luxe extraatje, maar een belangrijke stap in het vergroten van kennis over gezond en duurzaam eten onder kinderen.
Wat is eigenlijk een kidneyboon? Hoe ruikt komijn? En waarom is het belangrijk om zelf te koken? Volgens het programma Jong Leren Eten is kennis over voeding en de herkomst van voedsel bij veel kinderen niet vanzelfsprekend.
Daarom zetten zij zich, samen met scholen en lokale overheden, in om jongeren bewuster te maken van wat ze eten en waarom. Koken met verse producten leert kinderen niet alleen smaken herkennen, maar ook hoe voeding hun gezondheid en de wereld om hen heen beïnvloedt.
Jong Leren Eten, een initiatief van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) en uitgevoerd in samenwerking met het ministerie van VWS, speelt hier al jaren op in. Via projecten zoals Kok in de Klas, moestuinieren en boerderijbezoeken brengt het programma kinderen letterlijk in contact met hun eten.
Kok in de Klas bestaat inmiddels zes jaar. Dankzij de samenwerking met partners als Groene Weelde, Stichting Duurzaam Vijfheerenlanden en de gemeente is het project nu ook van start gegaan in Vijfheerenlanden.
Tijdens de inspiratiemiddag van Groene Weelde in maart konden scholen zich inschrijven. OBS De Hobbitstee, IBS El Boukhari in Leerdam en Het Fundament in Nieuwland namen in juni deel aan het project. “Er was groot draagvlak toen ik het idee voorlegde bij de leerkrachten”, vertelt Mattie de Hoop, directeur van Het Fundament.
Van snijtechniek tot smaakbeleving
Tijdens de kookles op basisschool Het Fundament leerden de leerlingen van groep 7/8 snijtechnieken, smaakcombinaties en hoe je van bonen een hamburger maakt – een recept van tv-kok Ramon Beuk. De ingrediënten werden geleverd via Jong Leren Eten. Kok Renate Kleijn Brouwer, opgeleid als ‘Kok in de klas’, liet de kinderen eerst ruiken en proeven voordat ze aan de slag gingen.
Voor veel leerlingen waren het nieuwe smaken. “Ik vond het wortelraspen het leukste,”, zegt een leerling van Het Fundament. Een ander: “Misschien ga ik dit thuis ook wel maken!” Een leerling van De Hobbitstee liet weten: “Ik neem ook een bonenburger mee voor m’n moeder, want ze is vegetarisch.”
Wat opviel was de goede samenwerking: kinderen verdeelden de taken en werkten geconcentreerd toe naar hun eindresultaat.
Groeiende beweging
Volgens Groene Weelde, die voedseleducatie aanbiedt in de regio, is de belangstelling vanuit scholen groeiende. “Steeds meer scholen zien in dat gezond leren eten en koken bijdraagt aan de ontwikkeling van kinderen. Niet alleen voor nu, maar ook om straks gezonde keuzes te maken.”
Kok in de Klas is onderdeel van een groter geheel. Zo doet Vijfheerenlanden ook mee aan De Week van Ons Eten (4-11 oktober), een initiatief van Dutch Food Week. In deze week staat de relatie tussen boer en burger centraal. Scholen mogen gratis Smaaklessen en Boerderijlessen afnemen bij Groene Weelde.
Voor inwoners worden activiteiten georganiseerd zoals rondleidingen op boerderijen, kookworkshops en streekmarkten. Voedsel, gezondheid en duurzaamheid worden zo ook buiten de klas zichtbaar gemaakt.
Voedselonderwijs
Kok in de Klas laat zien dat koken méér is dan een praktische vaardigheid. Het gaat over bewustwording, samenwerken, proeven en ontdekken. Een les waar de kinderen niet alleen met een zelfgemaakte burger, maar vooral met nieuwe inzichten naar huis gaan.
Kirstin van den Berg

















