
Wordt Roodvoet een super-de-luxe wooneiland in Rijswijk (Gld)?
Nieuws 6.080 keer gelezenRijswijk - Op het terrein van de voormalige steenfabriek Roodvoet komen op een terpachtig eiland veertig woningen van meer dan een miljoen euro. Dit is althans het plan voor het gebied in de uiterwaarden bij Rijswijk.
De gemeente Buren heeft er haast mee omdat het terrein de nodige overlast en ongelukken kent. Ook van belang is dat herontwikkeling van deze locatie vanaf 1 januari aanstaande geen doorgang meer kan vinden vanwege een wetswijziging in het kader van Ruimte voor de Rivier. Vrijdagmiddag gaven AH Projectontwikkeling en Wienerberger (eigenaar van de locatie) een presentatie van de plannen aan de raad.
Gedetailleerd ontwerp
Voorlopig gaat het weliswaar alleen om een wijziging van het omgevingsplan, maar er ligt wel al een gedetailleerd ontwerp op tafel, dat ook aan de inwoners van Rijswijk is gepresenteerd.
Het plan toont een terpachtig eiland met een oppervlakte van twee hectare, waarop een kring van dertig identieke huizen wordt gebouwd met een vloeroppervlak van zo’n 150 vierkante meters en tien grotere met een vloeroppervlak van 190 vierkante meters. Binnen de cirkel is een parkachtige tuin gepland en zijn er parkeerplaatsen voor de bewoners.
Aanlegsteiger
Elke woning krijgt een aanlegsteiger en via een doorgang naar de Nederrijn kunnen boten de rivier op.
Dit wooneiland kan niet worden ontwikkeld met goedkope sociale huur- of koopwoningen.
“Dit kan hier niet worden ontwikkeld met goedkope sociale huur- of koopwoningen. En je moet om kostentechnische redenen repeterend kunnen bouwen”, aldus de presentator. Aanvankelijk was het de bedoeling om hier tien of elf villa’s te bouwen, maar dat bleek onmogelijk. Er zou dan onvoldoende ruimte voor de rivier zijn en financieel niet haalbaar. Het huidige plan omvat ook een poortgebouw, voor doorlopende exposities over de historie van dit Liemers gebied. De toegangsweg naar het eiland krijgt drie bruggen om het water te laten doorstromen.
Veiligheid
Er moet rekening worden gehouden met extreem hoge waterstanden in de rivier. Volgens de presentator zorgt het nu voorliggende plan voor bijna twaalf millimeter verlaging van de waterstand in het hart van de rivier, terwijl de norm van Rijkswaterstaat zeven millimeter is. Bovendien wordt de ‘terp’ opgehoogd tot negen meter en veertig centimeter boven NAP, terwijl de dijk hier op negen meter ligt, ‘dus ruim hoger van de normering’. De rondom de woningen liggende boulevard kan twintig dagen per jaar onder water komen en de verdiepte tuinen bij de huizen kunnen ook meerdere keren per jaar met wateroverlast te maken krijgen.
De verkeersbelasting voor de dijk neemt af, van de nu toegestane 1040 voertuigen per etmaal naar zo’n 312 met bijkomend voordeel dat er geen vrachtverkeer meer op deze route zal rijden.
Natura 2000 gebied
Bij de uitvoering van dit plan moet worden gegraven in Natura 2000 gebied en de provincie moet er nog wel toestemming voor geven. Er ligt ook een flinke saneringsopgave. “Zo’n 15.000 kuub aan vervuilde grond met onder meer. asbest zal per schip worden afgevoerd.”
Zo’n 15.000 kuub aan vervuilde grond met onder meer asbest zal per schip worden afgevoerd.
In dit conceptplan is ook voorzien in aansluiting op bestaande wandelpaden en een nieuwe herdenkingsplek voor de slachtoffers van het vergissingsbombardement in 1945.
Er is een idee om een stuk van de oude schoorstenen, die in heel slechte staat verkeren te verplaatsen.
De wijzing omgevingsplan wordt voor eind dit jaar ter inzage gelegd.
In 2028 kan gebouwd gaan worden als alles gaat volgens planning.
Door Ellis Frans-Kapma






















