Wethouder Wubbo Tempel bij De Werf in Krimpen aan den IJssel.
Wethouder Wubbo Tempel bij De Werf in Krimpen aan den IJssel. Foto: John Wijntjes

Krimpen bouwt vooral omhoog: ‘Doorstroming én groenbehoud staan voorop’

Nieuws In de knel - woningnood in de waard

Krimpen a/d IJssel - Krimpen aan den IJssel heeft weinig vrije ruimte voor nieuwbouw, maar wil toch haar groen behouden. Dat dwingt de gemeente creatief en innovatief om te gaan met haar woningbouwplannen. Het credo luidt: compact bouwen en de hoogte in. “Op de Werf aan de IJssel en in Centrum Zuid hoor je de heimachines stampen. Daar verrijzen appartementencomplexen. Zo kun je op dezelfde beperkte grond meer woningen realiseren en tegelijkertijd de doorstroming in de gemeente bevorderen”, zegt wethouder Wubbo Tempel.

Krimpen wil het inwoneraantal laten groeien, mede om voorzieningen in het dorp te behouden. Tegelijkertijd verlaten vooral jongeren en jonge gezinnen nu de gemeente omdat ze geen passende woonruimte kunnen vinden. “Dat beeld is vergelijkbaar met elders”, geeft wethouder Wubbo Tempel aan, die de portefeuille Wonen tijdelijk overneemt van collega Kirsten Jaarsma. “Jonge starters zoeken huisvesting, vaak sociale huur, terwijl er ook druk is van mensen die gehuisvest moeten worden. We doen ons best om het aantal woningen te vergroten door bij te bouwen. In de nieuwbouw van de komende jaren zetten we opnieuw in op een aanzienlijk percentage sociale huurwoningen, naast betaalbare koopwoningen.”

Eigen inwoners

Aan de IJsseldijk wordt het nieuwbouwproject De Werf ontwikkeld. “Er komen zestig appartementen verdeeld over meerdere gebouwen. Van de toekomstige bewoners komt bijna driekwart uit Krimpen. Dat is goed, want zo maken deze mensen hun gezinswoning vrij voor anderen. Voor het laatste van zes blokken dat nu in Centrum-Zuid verrijst geldt hetzelfde: het merendeel van de bewoners is eigen inwoner. Het doel is senioren te bewegen uit hun gezinswoning te verhuizen, zodat gezinnen daarin kunnen wonen. De dan vrijkomende kleinere (huur)woningen zijn weer geschikt voor starters. Doorstroming is belangrijk, om samen met nieuwbouw, zoveel mogelijk mensen aan een woning te helpen.”

Tegelijkertijd wil Krimpen het groen behouden. “Dat karakter willen we in stand houden, dus niet het laatste parkje volbouwen. Het moet een dorp blijven met groen. Wie meer woningen wil creëren, moet daarom compact bouwen en de hoogte in”, aldus Tempel.

De woningnood treft in Krimpen naast jongeren toch ook senioren, benadrukt de wethouder. “In de koopsector zijn appartementen vaak prijzig, waardoor mensen moeilijk aan betaalbare woningen komen. Het is lastig om goedkope appartementen te bouwen die voldoen aan de wensen van de doelgroep. Vaak betalen bewoners meer dan in hun huidige gezinswoning. De komende jaren leggen we daarom meer focus op betaalbare koopwoningen, zowel in lopende als toekomstige projecten.”

Voorrang

Voor sociale huur geldt dat de helft van de vrijkomende woningen in Krimpen wordt gereserveerd voor eigen inwoners. “Eerder was dat een kwart. Het is allemaal bedoeld om doorstroming te bevorderen. Een kwart van alle vrijkomende woningen wordt overigens toegewezen aan urgente categorieën. Ook bij betaalbare nieuwbouwwoningen krijgen eigen inwoners voorrang: een woning kan eerst alleen aan Krimpenaren worden aangeboden, pas daarna aan anderen.”

Krimpen heeft relatief veel grote woningen, geschikt voor grotere gezinnen, zoals statushouders. “We zijn altijd goed geslaagd in het huisvesten van statushouders, al is het dit jaar wat moeilijker geweest, net als in andere gemeenten. Aan De Noord werken we aan huisvesting voor Oekraïense vluchtelingen. Later wordt dit beschikbaar als betaalbare huur voor andere urgente doelgroepen. Ook op de plek van het voormalige vierde veld van voetbalvereniging DCV willen we bereikbare woningen realiseren, maar dat loopt nog.”

Creatief en innovatief

Door de beperkte ruimte wordt in Krimpen creatief en innovatief gebouwd. “Voorbeelden zijn de duurzame Nul-op-de-Meter-wijk aan de Kerkdreef, de collectieve woonvorm Hof Driekamp en de flexwoningen aan De Noord, die snel gerealiseerd kunnen worden. Echt grote projecten zijn de komende jaren niet te verwachten: daar is de ruimte simpelweg niet voor. Mogelijk komen hier en daar nog kleine stukken beschikbaar door herschikking.”

Als Tempel een maatregel moet noemen om de woningnood te verlichten, is dat het verkorten van bezwaarprocedures. “Hoger beroep kan bouwprojecten flink vertragen. In Krimpen valt dat mee, maar soms duurt het proces toch lang. Projecten lopen hierdoor echter niet vast. Bij De Werf aan de IJssel waren er bijvoorbeeld bezwaren vanuit Capelle vanwege het zicht. De Raad van State oordeelde echter dat dit niet terecht was. Bij de Kerkdreef was er een standvastig bezwaar van een inwoner. Inmiddels is het opgelost, maar we zijn wel jaren verder”, aldus de wethouder.

‘In de knel - woningnood in de waard’

Het Kontakt besteedt in de serie ‘In de knel - woningnood in de waard’ ruimschoots aandacht aan de woningnood in de Krimpenerwaard. We spreken met mensen die ‘in de knel’ zitten, maar ook met beleidsmakers en overige betrokkenen.

Wilt u ook uw verhaal delen of heeft u suggesties, mail dan de redactie: redactie.krimpenerwaard@kmp.nl. Voor de andere artikelen in deze serie: www.hetkontakt.nl

Martijn Kuiler

Redacteur Het Kontakt-Krimpenerwaard en Het Kontakt-Goudse Post

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Dijkwachten voeren een inspectie uit.
Nieuws 1 uur geleden
150 vrijwilligers helpen dijken controleren op scheuren en verzakkingen
Vrijwilliger Dorien Lips achter de balie bij het Nederlands Zilvermuseum Schoonhoven
Nieuws 5 uur geleden
Vrijwilligers onmisbaar in Zilvermuseum: ‘waardevol werk’
Burgemeester Harriët Westerdijk samen met de nieuwe wethouders.
Nieuws 6 uur geleden
Nieuwe wethouders beëdigd in Krimpen aan den IJssel
Afbeelding
Nieuws 7 uur geleden
KinderMuziekFestival beleeft zevende editie bij Streekmuseum in Krimpen aan den IJssel

Advertenties uit de krant

Een trotse Luuk (r) op het erepodium.
Nieuws 8 uur geleden
Luuk Vuik tweede overall in derde ronde Mazda MX-5 Cup
Sethi Plaisier en Arrèn van Tienhoven bij de ondertekening van het akkoord.
Nieuws gisteren
Coalitieakkoord ‘Aan zet’ krijgt steun, maar roept ook vragen op in Krimpense raad
Afbeelding
112 1 jul, 13:38
Binnenvaartschip vast op krib tussen Bergambacht en Streefkerk
Vanuit Bergambacht is woensdag een boerenprotest georganiseerd. Onder begeleiding van de politie en zelfs de ME rijdt de karavaan van trekkers via Gouda en binnenwegen naar Den Haag.
Nieuws 1 jul, 13:08
Stikstofprotest: boeren vanuit Krimpenerwaard op weg naar Den Haag
Betrokkenen tijdens het bekrachtigen van de overeenkomst.
Nieuws 1 jul, 09:15
Hoogheemraadschap zet slimme technologie in om afvalwater schoner te houden

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen