• Paul en Jouke bij de proefopstelling.
• Paul en Jouke bij de proefopstelling. Foto: John Wijntjes

Proef met kreeftencollector in Krimpenerwaard lijkt succesvol

Nieuws

BERKENWOUDE • Een kreeftencollector, ontwikkeld door het bedrijf ATKB, vangt op een efficiënte manier de ongewenste Amerikaanse rivierkreeften.

In Berkenwoude bevindt zich bij Paul Feenstra achter zijn woning aan het Westeinde een testlocatie van zo’n kreeftencollector. De resultaten zijn veelbelovend. 

“Als bewoner van deze mooie streek weet ik als geen ander hoeveel last we hebben van de rode Amerikaans rivierkreeft,” aldus Feenstra, die werkzaam is bij ATKB (Aqua Terra/Kuiper Burger), gespecialiseerd in bodem- en waterbodemonderzoek. “Ik vang in de testopstelling wekelijks 600 kreeften op een oppervlakte van 20 vierkante meter. Ik ben nog geen bijvangst tegengekomen.”

Bodem
De collector ligt op de bodem, want watervogels en bootjes moeten eroverheen kunnen. Sommige kreeften zijn getagd en hierdoor is bekend welke afstanden ze afleggen. Een schatting van de hoeveelheid exoten in de Krimpenerwaard, die vrij baan hebben, komt volgens kenners uit op zeventien miljoen.

“ATKB is al jaren bezig met optimalisatie van vangstmethodes en het ontwikkelen van innovaties,” stelt ATKB-adviseur Jouke Kampen. “Voor opschaling van de kreeftenvangst of toekomstige onderhoudsvisserij is het belangrijk om de vangstefficiëntie te verhogen en de benodigde personele capaciteit te verminderen. We kunnen nu 90% wegvangen, maar dat is onvoldoende om de opmars van deze exoten tegen te gaan. Zij planten zich ontzettend snel voort. Alleen een methode die continu doorvist, kan ons ecosysteem herstellen.”

Waterkwaliteit
Het uitzetten in de Krimpenerwaard van paling, snoeken en meervallen, die kreeften eten, kan helpen. Hiervoor moet wel de waterkwaliteit verbeterd worden, volgens Jouke Kampen: “Snoeken kunnen anders niet overleven. Per hectare wateroppervlakte is plaats voor 100 kilo vis. Tel daar nu 600 kilo kreeft bij op en dan is duidelijk dat er niet voldoende voedsel is voor al deze dieren. De rivierkreeften hebben al het voedsel -waterplanten en kleine diertjes- opgegeten. Wij hebben middelen om de toegebrachte schade te herstellen.”

Waterschappen, hoogheemraadschappen en de provincies zijn de klanten van ATKB. Jouke Kampen: “We vangen steeds meer kreeften, waardoor de afzet moeilijker wordt. Onze eerste grote afnemer was Blijdorp, maar de dierentuin had na twee weken al een te grote voorraad opgebouwd. Restaurants kopen beperkt in. Een visverwerkingsbedrijf wilde een lijn opzetten om de rivierkreeft tot consumptiegoed te verwerken. De vergoeding was een euro de kilo. We konden echter niet garanderen wekelijks 10 ton te leveren. De mankracht om dat klaar te spelen ontbreekt gewoonweg.”

“Supermarktketens, die het vlees van de rivierkreeften importeren en bijna 37 euro vragen voor een kilo, zouden een steentje kunnen bijdragen,” merkt Paul Feenstra nog op. “Hopelijk gaat dat in de toekomst gebeuren.”

Wim Kroone

• De kreeftencollector op het droge.
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
112 11 uur geleden
Politie deelt bekeuringen uit bij controle fatbikes en scooters in Krimpen aan de Lek
Maarten van der Weijden stempelde donderdagochtend in Vianen.
Nieuws 16 uur geleden
Schoonhovense ondernemers steunen Maarten van der Weijden in zijn 22-stedentocht
Afbeelding
Nieuws 18 uur geleden
Al tientallen boetes uitgedeeld tijdens sluiting Algerabrug: ‘Motoren en brommobielen mogen niet over fietsbrug’
Eerdere Polderrun.
Nieuws 21 uur geleden
Polderrun voert deelnemers in polder Ouderkerk langs obstakels voor goed doel

Advertenties uit de krant

Genieten van het traditionele Huttendorp in Haastrecht.
Nieuws 22 uur geleden
Huttendorp Haastrecht op safari: ‘Genoeg te doen’
Maarten van der Weijden gaat nog één keer zwemmen voor het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie.
Nieuws 22 uur geleden
Maarten van der Weijden hervat zwemtocht richting Krimpenerwaard
Afbeelding
Nieuws 19 aug, 19:52
Oldtimers rondom Laurentiuskerk tijdens Familiebraderie Bergambacht
Maarten van der Weijden.
update 19 aug, 13:23
Maarten van der Weijden hoopt donderdag weer te zwemmen na buikklachten
Afbeelding
foto’s 19 aug, 12:21
Senioren laten zich ‘Zomerplein-ontbijt’ goed smaken

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen