• Prent uit 1733 van Cornelis Pronk met als titel ‘De (oude) kerk van Ammerstol'.
• Prent uit 1733 van Cornelis Pronk met als titel ‘De (oude) kerk van Ammerstol'.

Lezing over de 'stad' Ammerstol

Algemeen

AMMERSTOL • Tijdens zijn onderzoek naar de stadsrechten van Ammerstol kwam lokaal historisch onderzoeker Rene Kappers tot nieuwe ontdekkingen en inzichten. Donderdag 17 november doet hij daarover verslag in het H. Zanenhuis.

Ammerstol is één van de drie steden in Krimpenerwaard. Naast Schoonhoven en Haastrecht bezit namelijk ook Ammerstol middeleeuwse stadsrechten. In 1322 gaf de Hollandse graaf Willem III aan de gemeenschap van Ammers een oorkonde waarin dat stadsrecht was beschreven. De tekst daarvan ligt in de registers van de Hollandse grafelijkheid in Den Haag.

Tol
Kappers ontdekte dat het Ammerse stadsrecht heel bijzonder is. Rond 1300 was er namelijk nog geen aanzet tot een stedelijke gemeenschap in het ambacht Ammers, ondanks toen al 100 jaar grafelijke tol. "De stad Ammers werd in 1322 geschapen 'uit het niets'", aldus Kappers. "Daarna werden bijna nog 100 jaar lang verwoede pogingen ondernomen de stad tot ontwikkeling te brengen. Er kwam een gerecht, burgemeesters en een raad. De stad kreeg een eigen stedelijk zegel en werd uitgenodigd op het landelijk grafelijke politieke toneel. De nieuwe kapel zou worden verheven tot parochiekerk en een nieuwe weekmarkt moest voor economische actie zorgen. De nieuwe vaarweg naar de IJssel, nu de Bergvliet, moest de stad Ammers gaan ontsluiten."

Stilstand
De geschiedenis neemt echter een onverwachte wending. De Hollandse graaf verplaats in 1397 zijn grens. Kappers: "Daarmee gaat zijn tol naar Schoonhoven en de gewenste voorspoed van de stad Ammerstol komt tot stilstand." Kappers deed eerder onderzoek naar de stadsrechten van Schoonhoven en de middeleeuwse ontwikkeling van het omringende gebied in Lopiker- en Krimpenerwaard. Met Piet Niestadt stelde hij in 2014 het boek samen, 'Het leven in Schoonhoven; de geschiedenis van het bestuur van de stad. Hij is bestuurslid van de historische vereniging in zijn woonplaats Schoonhoven en was jarenlang de drijvende kracht achter de Nationale Zilverdag.

De lezing van de Historische Vereniging Bergambacht begint 20.00 uur en is voor zowel leden als niet-leden toegankelijk.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Bart en Jannie van Teeffelen, samen met burgemeester Harriët Westerdijk.
Nieuws 7 uur geleden
Zeldzame mijlpaal in Krimpen: Bart en Jannie zeventig jaar getrouwd
Afbeelding
Nieuws 8 uur geleden
Tien jaar later: appartementencomplex De Nijverij overgedragen aan bewoners in Schoonhoven
Henk van Klei en Wijnie van Wilgen worden in het zonnetje gezet.
Nieuws 9 uur geleden
Tweemaal zestig jaar trouw aan muziekvereniging Excelsior in Ouderkerk aan den IJssel
Afbeelding
Nieuws gisteren
Gemeente en Rabobank bieden korting op regenton in Krimpen aan den IJssel

Advertenties uit de krant

Yarno van Dam boekt flinke progressie en mag zich melden bij Team NL.
Sport gisteren
Yarno van Dam zwemt zich naar Team NL: ‘Nu gaat het echt beginnen’
Terrein waar het restaurant moet komen.
Nieuws 27 mei, 16:07
McDonald’s Krimpen: raad spreekt zich definitief uit over komst hamburgerrestaurant aan N210
Afbeelding
Nieuws 27 mei, 13:59
Gouderakkers blikken terug op één jaar dijkwerkzaamheden: ‘Verkeersregelaars zijn echt goud’
Er is het afgelopen jaar veel werk verzet aan de dijk.
Nieuws 27 mei, 13:55
Eén jaar dijkversterking: sneller dan gepland, maar nog jaren te gaan
Afbeelding
Nieuws 27 mei, 12:25
Fiets langs vijf voorstellingen bij ‘De Boer op’ tussen Haastrecht, Stolwijk en Vlist

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen