
Opluchting bij Hospice Altena over rechterlijke uitspraak: ‘De nacht ervoor sliep ik amper’
NieuwsSLEEUWIJK • De bouw van Hospice Altena in Sleeuwijk kan van start gaan nu de Raad van State de bezwaren van omwonenden heeft verworpen. Daarmee komt er een einde aan een lange periode van onzekerheid. Initiatiefnemers Ruben en Melanie Kruithof uit Nieuwendijk zagen al in 2018 de noodzaak van een hospice in de uitgestrekte gemeente Altena. Nu is de laatste hindernis weggenomen.
Ruben en Melanie Kruithof zagen de noodzaak van een hospice in Altena, omdat de dichtstbijzijnde voorzieningen in Gorinchem of Zaltbommel voor veel inwoners te ver weg zijn. De plannen kregen brede steun en dankzij diverse sponsoracties en donaties van bedrijven en particulieren werd de bouw financieel haalbaar.
De locatie aan de Vlietstraat in Sleeuwijk, waar vroeger een gymzaaltje stond, leek ideaal. Maar niet iedereen was overtuigd. Omwonenden maakten bezwaar vanwege zorgen over wateroverlast en het behoud van een groene zone langs het riviertje Bijtelskil.
Oordeel Raad van State
De bezwaren leidden tot een juridische strijd. Hoewel de gemeente alle plannen goedkeurde, sleepten de omwonenden de zaak tot aan de hoogste bestuursrechter. Die oordeelde woensdag dat de argumenten niet overeind bleven.
Toen de uitspraak werd uitgesteld, gaf dat toch enige onzekerheid
Zo wees de rechter erop dat er door de bouw minder verharding komt dan voorheen, waardoor wateroverlast juist wordt tegengegaan.
Uit onderzoek bleek bovendien dat eerdere aanpassingen aan de riolering en uitdieping van de Bijtelskil problemen voorkomen.
Over het verlies van uitzicht stelde de Raad: ‘Niemand in Nederland heeft recht op een onveranderlijk uitzicht.’ Ook parkeer- en verkeersoverlast werden als ongegrond bestempeld.
“We hadden een goed gevoel bij de hoorzitting, maar toen de uitspraak werd uitgesteld, gaf dat toch enige onzekerheid”, vertelt Fons Naterop, voorzitter van Hospice Altena. “Je weet nooit precies hoe een rechter oordeelt, dus de opluchting was groot toen bleek dat alle bezwaren ongegrond werden verklaard.”
![]()
Een impressie van Hospice Altena.
Amper geslapen
Jan de Joode, voorzitter van Stichting Vrienden van Hospice Altena, noemt ook de spanning rond de uitspraak.
“De nacht ervoor sliep ik amper. Ruben, de initiatiefnemer, ook niet. Toen het bericht kwam, zijn we meteen naar de Vlietstraat gereden. We hebben daar een klein feestje gevierd: foto’s gemaakt, elkaar omhelsd en met de aannemer over de plannen gesproken. Hij liet alvast zien waar alles komt te staan. Het was een bijzonder moment.”
Ook de relatie met de bezwaarmakers lijkt hersteld. “We hebben na de uitspraak constructief gesproken”, zegt Naterop. “Het is tijd om deze bladzijde om te slaan. We kijken vanaf nu vooruit.”
Gereed voor de start
Met de juridische goedkeuring op zak kan het hospice nu vorm krijgen. “We hebben achter de schermen doorgewerkt”, benadrukt Naterop. “De grond wordt binnenkort aangekocht, en de aannemer staat te popelen.”
In april starten de voorbereidingen: een bouwhek en keet worden geplaatst, en er worden afspraken gemaakt met onderaannemers. In mei gaat de eerste schop de grond in. Het gebouw krijgt vijf kamers – vier voor patiënten en een logeerkamer die bij drukte wordt ingezet.
Financiering en uitdagingen
De bouw wordt gefinancierd via een combinatie van subsidies, een lening van 1 miljoen euro (met garantie van de gemeente) en 1,3 miljoen euro aan obligatieleningen van 26 investeerders.
Toch blijven er uitdagingen. “Door gestegen bouwkosten en loonstijgingen moeten we de begroting bijstellen”, vertelt Naterop. “Ook de exploitatie is een uitdaging: de eerste drie jaar krijgen we geen subsidie van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). We moeten zelf nu nog zo’n 400.000 euro ophalen.”
We moeten zelf nu nog zo’n 400.000 euro ophalen
Optimisme is er echter volop. “Nu bekend is dat we echt gaan bouwen, verwachten we een nieuwe golf van steun”, aldus Naterop en De Joode.
Om de laatste financiële hobbels te nemen, lanceert de vriendenstichting de campagne ‘Altena Omarmt’. “Elke kern heeft een ambassadeur die onder deze noemer activiteiten organiseert: van tenniswedstrijden tot benefietconcerten”, legt De Joode uit. De campagne eindigt in oktober.
Voor en door heel Altena
Het hospice in Sleeuwijk, dat over ongeveer een jaar de deuren zal openen, wordt meer dan een zorginstelling; het moet een huiselijke plek worden waar mensen in hun laatste levensfase op een waardige manier kunnen verblijven.
“We volgen het model van de bijna-thuishuizen”, zegt Naterop. Dat betekent dat het hospice leunt op vrijwilligers en dat de zorg kleinschalig en persoonlijk blijft.
De komst van het hospice is een mijlpaal voor Altena. “Dit is echt een voorziening voor en door heel Altena”, besluit De Joode.
![]()
Een impressie van Hospice Altena.






















