• Maria van Asseldonk (69) uit Dussen is zwerfvuilraper.
• Maria van Asseldonk (69) uit Dussen is zwerfvuilraper. Foto: Aangeleverd

App helpt zwerfvuilraper Maria uit Dussen haar opgeruimde routes bij te houden

Nieuws

ALTENA • Gepensioneerd boerin Maria van Asseldonk (69) woont sinds kort met haar man in Dussen. De boerderij is overgedragen aan hun dochter en schoonzoon. Ze ziet haar mooie dorp graag afvalvrij en opgeruimd en is daarom een actieve zwerfvuilraper geworden. Om haar schoongemaakte routes te registreren, gebruikt ze de app HelemaalGroen. 

Wandelen en zich tegelijkertijd nuttig maken is voor Maria een prettige combinatie. De plastic soep in de oceaan is haar een doorn in het oog en vormt een sterke motivatie om dit werk te doen. Ook vindt ze het triest om te zien hoe dieren verstrikt raken in ons afval. 

Vooral de blikjes die in sloten terechtkomen en vervolgens in het voer voor koeien belanden, zijn akelig en levensgevaarlijk. Als een koe deze inslikt, wordt dat ‘scherp in’ genoemd. Zelfs de mens heeft al microscopische plasticdeeltjes in het lichaam. Dat wil toch niemand?

Ondersteuning van gemeente

De gemeente ondersteunt haar goed: volle zakken worden netjes opgehaald en nieuwe worden aangeleverd. Afgelopen jaar werd een speciale avond georganiseerd voor alle zwerfvuilrapers, maar helaas lukte het haar niet om daarbij te zijn. Ze waardeert deze actie van de gemeente buitengewoon.

Als kinderen nieuwsgierig vragen wat ze doet, vertelt Maria daar graag over. Ze vindt het leuk als jongeren na haar uitleg vragen of ze iets mogen oprapen met haar grijpstok. Maria verwacht dat er altijd zwerfvuil zal zijn en blijft daarom opruimen onder het motto: ‘Verbeter de wereld, begin bij jezelf’.

Zin om je route vast te leggen?

HelemaalGroen stimuleert burgers om zwerfafval op te ruimen en hun inzet zichtbaar te maken: www.app.helemaalgroen.nl. Activeer de app wanneer je zwerfafval gaat rapen en jouw afgelegde route wordt als een groen lijntje zichtbaar op de kaart van Nederland. 

Na een maand verkleurt het naar oranje en twee maanden later naar bruin. Loop je de route opnieuw, dan kleurt deze weer groen. Je ziet je eigen route, die van deelnemers uit je omgeving én die uit de rest van het land.

Burgerinitiatief

In 2019 startte de Achterhoekse dierenarts Jaap de Boer dit burgerinitiatief. Het wordt breed gedragen en inmiddels zijn er in het hele land al 16.580 deelnemers actief. Iedereen kan meedoen: jong, oud, lopend, fietsend of met een scootmobiel. Je bepaalt zelf de route, zodat het nooit verveelt.

Gemeente Altena telt nu 175 deelnemers bij HelemaalGroen, maar daar kan nog best wat bij. Ook meedoen? Zie www.helemaalgroen.nl.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Nieuws 5 uur geleden
Nieuwe schoolprogramma’s in Nationaal Park De Biesbosch
Foto ter illustratie.
Nieuws 7 uur geleden
Aantal tweewielerdiefstallen in Altena daalt, landelijk juist stijging van aantal incidenten
Afbeelding
Nieuws 9 uur geleden
Bijna 41% van de oude woningen in Altena heeft een slecht energielabel
Afbeelding
Nieuws 12 uur geleden
Meedoen aan Fiets ‘m erin tijdens Havendagen Werkendam? Aanmelden kan nog

Advertenties uit de krant

Foto ter illustratie.
Nieuws 17 jun, 11:04
Vragen in gemeenteraad over mislukt stembureau-onderzoek Altena
Afbeelding
Nieuws 16 jun, 21:03
Basisschool Het Fundament opent deuren van nieuw schoolgebouw De Roosmolen in Genderen
Foto van blazersklas en opleidingsorkest tijdens het buitenconcert Sounds of Nature 6 juni 2026
Nieuws 16 jun, 17:13
Geslaagde editie van Sounds of Nature ondanks wisselvallig weer
De VVD fractie op bezoek bij Oerlemans Plastics.
Nieuws 16 jun, 16:44
VVD bezoekt kunststoffabriek in Giessen: ‘Ondernemen moet weer leuk worden’
Afbeelding
Nieuws 16 jun, 13:35
Bier & Blazers geannuleerd

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen