
Goudriaanse Marlon helpt met geneeskracht uit de natuur
Nieuws 2.503 keer gelezenGoudriaan - Wat begon met een kindermoestuintje, liep bij Marlon van den Bos uit Goudriaan uit op een weelderige boerderijtuin en een bedrijfje: Kombucha-Kefir & Co. Een verhaal over zalfjes, kruiden en gezonde voeding.
Marlon mocht als kind haar zelfgekweekte aardappels bakken op een campingpitje. “En ik at sla uit mijn eigen tuintje”, herinnert ze zich met een lach. “Heerlijk!” Het maakte een liefde wakker die nooit meer overging. Mede dankzij ouders, die haar vaak mee naar buiten namen, groeide ze op als een buitenmens.
Nieuwe stek
Door drukte was het moestuinieren uit haar volwassen leven verdwenen, maar na het overlijden van haar vader in 2014 nam ze zijn Hardinxveldse moestuin over. Sinds 2023 woont ze met haar gezin in Goudriaan. Op haar nieuwe stek is er nog meer ruimte voor alles wat groeit en bloeit.
Veldbloemen
Als het werkt is het goed, dan heb je geen bijsluiter nodig
Terwijl ze een glazen theepot vol kruiden op een theelichtje zet, zegt ze: “Ik merkte dat ik heel blij werd van het contact met de natuur.” De kruiden heeft ze net geplukt, net als de veldbloemen in een vaas op haar keukentafel.
![]()
Veldbloemen bij Marlon op tafel. Foto: Anne Marie Hoekstra
Brandnetel
Enkele jaren geleden behaalde Marlon haar diploma kruidengeneeskunde. “Ik heb in Limburg een driejarige opleiding gedaan over de geneeskracht van kruiden. Ook leerde ik hoe je die preventief kunt inzetten en hoe je zalf maakt met bijvoorbeeld smeerwortel, goudsbloem of brandnetel. Brandnetel is superfood, alleen weten veel mensen dat niet. Ik leerde welke stoffen er in planten zitten en hoe je die eruit krijgt. Sommige stoffen komen vrij door een kruid te koken, voor andere stoffen moet je een plant verhitten in olie bijvoorbeeld.”
Heksen
Op de opleiding voor kruidengeneeskunde voelde ze zich wel eens een vreemde eend in de bijt. “Er zijn niet zoveel kruidenvrouwtjes met een christelijke achtergrond. Op de opleiding waren best veel heksen, vrouwen die er vanuit een andere achtergrond mee bezig zijn en er veel magie in stoppen. Oude volksverhalen geven hen inspiratie. Ze vinden het wel mooi als ik vertel dat God mijn bron is. In lessen merkte ik dat onze docent erg bezig is met de magische cirkel van vrouwen. Ze zei op een onprettig toontje iets over Jezus. Ik bid altijd extra voordat ik hen ontmoet, anders kun je makkelijk meegaan.”
![]()
In Marlons keuken kun je inspiratie opdoen. Foto: Anne Marie Hoekstra
Wildplukwandelingen
Nu ze over veel plantenkennis beschikt, wil ze die delen. “Ik ben leerkracht en vind het heel leuk om mensen dingen te leren. Daarom geef ik workshops en organiseer ik wildplukwandelingen.”
Tijdens die wandelingen geeft ze deelnemers tips over eetbare wilde planten. “Je moet bijvoorbeeld goed kijken waar iets groeit. Pluk niet in de buurt van boerenland waar pesticiden worden gebruikt of op vervuilde grond, zoals op een voormalige vuilstortplaats. En niet te laag, vanwege de honden: boven de 60 centimeter.”
Gefermenteerde drank
Met haar bedrijfje Kombucha-Kefir & Co brengt ze producten uit haar eigen keuken op de markt. “Kombucha is een gefermenteerde drank op basis van thee, fruit en kruiden. Kefir is een gefermenteerde drank op basis van melk of water. Mijn producten verkoop ik in een ventkar voor ons huis aan de Noordzijde en op markten.”
![]()
De verkoopkar met producten van Kombucha, Kefir & Co. - Foto: Anne Marie Hoekstra
Wilgentakje
Kruiden werden al duizenden jaren geleden ingezet
Al lange tijd is Marlon ervan overtuigd dat het nuttigen van gefermenteerde dranken en kruiden gezondheidsvoordelen oplevert. “Kruiden werden al duizenden jaren geleden ingezet. Men kwam erachter dat kruiden, planten en delen van bomen soms een geneeskrachtige werking hebben. Neem bijvoorbeeld de wilg. Griendwerkers die vroeger onder barre omstandigheden werkten, kauwden op een takje van de wilg. Ze hadden daardoor veel minder last van ontstekingen, dankzij de salicine die erin zit. Die werkt ontstekingsremmend en pijnstillend en is vergelijkbaar met aspirine. Ik heb een boek met wetenschappelijke studies naar de werking van kruiden.”
Onvermijdelijk komt de reguliere geneeskunde ter spraken. Daarin is weinig aandacht voor kruiden. “De farmaceutische industrie steekt geen geld in het onderzoek naar het gebruik van kruiden, omdat die er niet op zit te wachten dat mensen zelf met planten aan de gang gaan. Ik denk: als het werkt is het goed, dan heb je geen bijsluiter nodig. Het is bijvoorbeeld bekend dat brandnetel bloedzuiverend is en vol zit met b-vitamines, ijzer en magnesium. Als je last hebt van voorjaarsmoeheid of lusteloosheid, zou ik een brandnetelsoepje koken, of er pesto mee maken. Voordat je overgaat op allerlei supplementen kun je het eens proberen. Brandnetel is ook smakelijk in een omelet.”
Geluksgevoel
De liefde voor met name eetbare natuur bloeide in haar kindertijd vanzelf op; pas later werd ze zich meer bewust van haar beweegredenen. “Ik ben heel erg geraakt door wat ik ‘groene genade’ noem. We hebben zoveel gekregen wat onze gezondheid dient en ons geluksgevoel vergroot. Het ligt voor het oprapen en veel mensen weten dat niet. Het is Gods schepping. Moet je kijken wat je ermee kunt! Gods liefde ligt erin opgesloten. Als er enigszins ruimte is, laat ik daar iets van doorschemeren in het contact met mensen.” Ze is anders naar ‘onkruid’ gaan kijken, laat het in haar tuin vaker zijn gang gaan en gebruikt het als smaakmakers in gerechten of in zalf.
![]()
Marlon zet graag thee met kruiden uit haar tuin. - Foto: Anne Marie Hoekstra
Manna
Onlangs nam ze een groep medewerkers van Rijkswaterstaat mee de natuur in, voor een wildplukwandeling. Tussen het fluitenkruid, de brandnetels en wilgen vertelde ze hen over haar visie en gebruikte ze de woorden ‘groene genade’. “Ik zag bij sommigen lichtjes in hun ogen. Denk er maar over na, dacht ik. Soms verwijs ik naar het manna in de woestijn (uit het Bijbelboek Exodus, red.). Dat kon je ook maar voor één dag nemen. Met kruiden is dat eigenlijk ook zo, want die verleppen, maar ze staan er elke dag weer. Het is, net als met het manna, de bedoeling dat je meeneemt wat je op dat moment nodig hebt. Als je niet teveel plukt, kunnen planten zaden maken.”
![]()
Gedroogde kruiden uit de tuin van Marlon. - Foto: Anne Marie Hoekstra
Anne Marie Hoekstra
Anne Marie Hoekstra is redacteur van Het Kontakt-Alblasserwaard en Het Kontakt-Klaroen.nl






















