
Record: 90.000 theaterbezoekers
Astrid Pel
Tiel - Het begint elkaar jaar al te kriebelen in de maand mei bij de meer dan 2500 (!) Vrienden van Agnietenhof. Hun vrienden-lidmaatschap stelt hen in staat om als eerste kaarten te bestellen voor het nieuwe theaterseizoen. Beetje bij beetje toont het theater vooraf al wat er ongeveer verwacht kan worden en wanneer. Agenda’s worden erbij gepakt, theater-vrienden geappt en favoriete voorstellingen vast aangekruist. Als voorafje is ook al lang van tevoren een plaatsje gereserveerd voor de Amuse, de live sneak-preview waarin enkele voorstellingen kort worden neergezet. Die avond was afgelopen dinsdag.
Bij de ingang van het theater in Tiel staat een muziekgezelschap dat folkmuziek speelt op onder meer een gitaar en mandoline. Bezoekers komen mee-neuriënd met Yellow River de trap op. Een toehoorder legt uit dat deze muziekvorm ‘blue grass’ heet en een voorloper is van de countrymuziek. De muzikanten heten de Blue Grass Boogiemen en ze treden op vrijdag 5 februari op met de titel Portraits of te past. Dat zijn vast weer wat kruisjes op de wensenlijstjes van menig bezoeker. De gunfactor is al groot want de man met de gitaar is tevens huismeester in het theater, vertrouwt de man bij de ingang mij ook nog toe.
Een dame in een blauw met wit gestreepte blouse, toont haar telefoon aan het meisje met het roze vlinderstrikje. “Al tien jaar ben ik Vriend van het theater. Echt een vriend van het eerste uur”, vertelt zij ongevraagd en met zichtbare trots tijdens het scannen van haar QR-code. Deze trouwe bezoeker was een van de 611 theaterliefhebbers die zich meteen in 2016 lieten inschrijven als Vriend van Agnietenhof. En in 2026 zijn dat er al 2500, een ongelofelijk mooi aantal waarbij directeur Nico Baars van Cultuurbedrijf Tiel tijdens zijn speech op het toneel natuurlijk ook nog even stilstaat. Hij lepelt meer duizelingwekkende getallen op, die 800 bezoekers in het volle theater tot zich nemen. Precies vandaag, dinsdag 17 mei 2026 is de grens van 90.000 bezoekers gepasseerd van voorstellingen in Agnietenhof en Zinder in het afgelopen seizoen. Een record. Baars ging twee jaar terug in de tijd en haalde herinneringen op aan zijn bezoek in Londen aan de musical Next to Normal. Een van de voorstellingen die hem het meest heeft geraakt in het theater. Hij heeft dan ook hoge verwachtingen van de Nederlandse versie met een hoofdrol voor internationaal gevierd musicalactrice Willemijn Verkaik, die op 14 november in Agnietenhof op de planken staat.
Het vrouwenduo Spruijt & Opperman trapt het jubileumprogramma van 10 jaar Vrienden Agnietenhof af met hun nieuwe voorstelling Altijdloos. Hun rake liedjes zijn verpakt in mooie zangstemmen. ‘Ik lieg mezelf een mooie wereld zodat hoop de oorlog wint’, is een van de zinnen die onmiddellijk blijft hangen.
Er is er altijd wel één die de memo over de dresscode heeft gemist. Dat geeft de geheel in het zwart gehulde Marie Koet meteen de gelegenheid om zichzelf neer te zetten met zelfspot en spitsvondige humor. Queer, wonend in Amsterdam en enigszins angstig voor het einde der tijden. Haar voorstelling Eindspel is vrijdag 2 april te zien, als we dat halen.
Van een compleet andere orde is het gezelschap Släpstick met Schërzo. Ouderwetse ‘Mini en Maxi-humor’ in een modern jasje. De apotheose is: 21 klassieke melodieën spelen in één minuut waarvoor de mannen een groot applaus ontvingen. De voorstelling staat geprogrammeerd op zaterdag 13 februari.
Het is altijd lastig om (delen van) een toneelvoorstelling te tonen tijdens een uiteenzetting voor een komend theaterseizoen. Het Nationale Theater dat de voorstelling Sherlock Holmes in Tiel op de planken brengt donderdag 21 en vrijdag 22 januari, heeft daar een goede oplossing voor. De twee aansprekende acteurs Ferdi Stofmeel en Mark Rietman doen een (deels opgenomen) één-tweetje. De eerste live op het Tielse toneel als Watson en Rietman in een kleedkamer ‘elders in het land’ als de immer ongeduldige en verslavingsgevoelige Sherlock. De twee laten in dit korte optreden zien bij de toneeltop van Nederland te horen. Genoeg reden om ook dit te komen bekijken in Agnietenhof.
Eén van de eerste voorstellingen dit seizoen is Daan van der Hoeven met zijn show Mensenmens. Hij tourt al een jaar door het land en komt nu dan ook eindelijk naar Tiel. Het Parool noemt zijn optreden een ‘stand-upsymfonie’ en schreef: ‘Wat een controle, wat een expressie, wat een heerlijke nonchalance en vooral: wat een fijne voorstelling.’ Te zien op donderdag 1 oktober.
Uitsmijter
Bij de Amuse, toch vooral een levendige opsomming van verschillende voorstellingen en allerlei stijlen, is het altijd spannend wát de uitsmijter is. Nou, hierover heeft het Cultuurbedrijf Tiel waarschijnlijk niet lang na hoeven denken. Vanaf een hoge showtrap komt een energieke Tina Turner op naaldhakken naar beneden gelopen. Die benen, het postuur, die stem. Simply Tina zet niet alleen met de energieke look-a-like, maar met de hele act van muzikanten en backing vocals een fantastisch optreden neer waarvoor het Tielse publiek ietwat aarzelend maar uiteindelijk toch swingend uit de zithouding komt. Nutbush City Limits, Simply The Best: alles klinkt even catchy en ‘Tina’ weet het publiek er ook helemaal bij te betrekken. Een aanrader, woensdag 10 maart. Of loopt het lijstje van Agnietenhof bij u ook al over van de mooie voorstellingen?