
‘Iedere inwoner moet zich veilig en geborgen voelen’
Wie is Yvonne Son-Stolk?
Ik ben lijsttrekker van het CDA in Tiel en niet geboren in Tiel maar er wel sinds 1975 getogen en opgegroeid in de wijk Drumpt. Al 21 jaar ben ik gelukkig getrouwd met de liefde van mijn leven.
Hoewel we geen kinderen hebben, voelen onze twee nichtjes voor ons als echte ‘bonusdochters’. Ons leven delen we ook met onze familie en onze dieren. Doberdame Aura is mijn trouwe maatje en mijn Friese merrie Doutzen geeft mij rust.
Wat zijn de drie belangrijkste speerpunten van het CDA Tiel de komende vier jaar?
1. Eerlijke en duidelijke communicatie naar de inwoners door de gemeente en vanuit de politiek zelf. Vooraf goed informeren en input van inwoners meenemen.
2. Voldoende betaalbare woonruimte ook voor jongeren, gezinnen en voor senioren. Senioren willen vaak best doorstromen. Daardoor komen woningen vrij waar bijvoorbeeld gezinnen in kunnen wonen.
3. Veiligheid. Iedere inwoner, ongeacht de postcode waar die woont moet zich veilig en geborgen kunnen voelen.
Waarin onderscheidt het CDA zich van andere partijen in Tiel?
Iedereen in ons CDA-team doet aan vrijwilligerswerk. Zo zorg je dat je midden tussen de inwoners staat. We hebben vrijwilligers bij de Wensambulance, als stadsgids, zwerfafval-opruimers en als Schuldhulpmaatje.
De vragen die het CDA heeft gesteld over keuringsorganisatie Argonaut zijn een goed voorbeeld van hoe wij signalen opvangen vanuit verschillende groepen in de samenleving. Naar aanleiding van onder meer onze vragen is een interessante reportage gemaakt door Omroep Gelderland over de werkwijze van Argonaut. Dat is mooi, dat zulke dingen op die manier worden opgepikt.
Waarin heeft het CDA Tiel de afgelopen vier jaar het verschil kunnen maken?
Het CDA heeft flink ingezet op veiligheid en betaalbare voorzieningen. Samen met andere partijen in de oppositie hebben we extra budget bewerkstelligd voor cultuur. Iets waar bijvoorbeeld toneelvereniging De Elstars van kan profiteren. We zijn bij veel organisaties op bezoek geweest, hebben informatie opgehaald en zoveel mogelijk onze fractievergaderingen gehouden op locaties in Tiel buiten het gemeentehuis.
Wat had de afgelopen vier jaar- met de kennis van nu- wellicht anders gekund?
Er wordt weinig naar ons geluisterd, helaas. We hebben sommige dossiers wel opgepakt samen met andere partijen. Soms wordt er geen onderscheid gemaakt tussen de persoon en de politieke inhoud. Dat is jammer.
Ook werkt het duaal systeem, dus dat er afstand is tussen de wethouder en zijn of haar partij, niet goed in Tiel. Het gaat niet zoals het is bedoeld. Wat ons betreft mag er ook wel meer onderling respect terugkomen in de raad.
Heeft het CDA ambities voor een rol in de coalitie in Tiel?
Ja natuurlijk. Wij zijn het CDA en dat wil de partij altijd. Besturen is daadwerkelijk het verschil kunnen maken. Maar de coalitie moet nooit vergeten dat de oppositie ook een heel grote achterban vertegenwoordigt in Tiel. In een goeie raad waar het dualisme centraal zou staan, werkt de wethouder los van de politieke partijen.
We hebben een heel woelige tijd achter de rug met drie burgemeesters in twee jaar tijd en een aantal wisselingen van gemeentesecretaris. Het is te hopen dat de komende jaren er meer rust komt in Tiel en het CDA in de coalitie kan daar zeker aan bijdragen.
Waarom heeft u besloten om weer lijsttrekker te worden?
De partij deed een beroep op mij. We hebben veel mensen aan boord deze campagneperiode. Vier hebben er veel ervaring en de rest is nieuw. Vanaf 2010 ben ik werkzaam in de politiek. Het is fijn dat al die nieuwe personen goed begeleid worden en dat werkt het beste met steeds dezelfde persoon.
We hebben veel lol met het team en als lijsttrekker ben ik wel een grote motivator. Ik ben goed benaderbaar en dat is een fijne eigenschap voor iemand die lijsttrekker is. De politiek is wel verhard. Soms moet je enorm op je tellen passen. Dat weet ik uit ervaring en dat kan ik de nieuwelingen in de fractie dan ook meegeven.
Wat typeert u als politicus en wat is uw persoonlijke drijfveer om zich in te zetten voor Tiel?
Ik zou mezelf omschrijven als een zeer bevlogen politica. Ik bedrijf politiek met mijn hoofd én met mijn hart. Je beredeneert altijd alles met het hoofd maar het hart moet er ook wel zijn. Ze beschrijven mij altijd als een mensen-mens. Dossiers met veel onrecht, veel pijn, die raken mij ook echt. Ik voel vaak mee met die pijn die de mensen voelen. Zelf ben ik slachtoffer van een zwaar ongeluk dat ik jaren geleden heb gehad. Ik weet daarom wat er allemaal bij komt kijken, bij alle procedures en gedoe waar je in terecht komt.
Daarnaast ben ik mantelzorger geweest voor mijn ouders en nu voor mensen die extra hulp kunnen gebruiken. In allebei de situaties komt vaak onrecht, een oneerlijk gevoel en fysieke of mentale pijn kijken.
Dan komen we meteen bij mijn grootste persoonlijke drijfveer: ik kan niet tegen onrecht. Zeker het lot van kwetsbare personen die vaak niet goed voor zichzelf kunnen opkomen, trek ik mij aan. Daar hoort wat mij betreft ook het leed bij dat dieren wordt aangedaan.