Swingende gospel

Vianen - Onlangs werd bekend dat G-Roots binnenkort naar Vianen komt voor een concert in de Grote Kerk. Volgens Stichting Taptoe Vrijstad Vianen zijn de reacties sinds de bekendmaking opvallend positief. “Veel mensen vinden het bijzonder dat er hier een echt gospelconcert wordt georganiseerd, en dan ook nog met een gospelkoor als G-Roots,” vertelt voorzitter Inge Ligthart Schenk.

Voor het concert sprak de organisatie met Theresia, sinds 2016 verbonden aan G-Roots. Ze is een van de twee blanke zangeressen binnen het koor en voelt zich daar helemaal op haar plek.

“Het is een enorm voorrecht om in dit prachtige black gospelkoor te mogen zingen,” vertelt ze. “Het is best aanpoten wanneer je niet bent opgegroeid met black gospel en je omringd bent door koorleden met zoveel talent en zo’n indrukwekkende stem. Maar juist die klank is zó mooi.”

Van jongs af aan geraakt

Theresia zingt al sinds haar jeugd. Rond haar achttiende of negentiende ontdekte ze de muziek van Kirk Franklin, de bekende Amerikaanse gospelzanger, songwriter en producent die in zijn carrière twintig Grammy Awards won. “Toen ik zijn muziek hoorde, voelde ik meteen de kracht die eruit sprak. Alles kwam recht uit het hart. Dat is precies hetzelfde gevoel dat ik ervaar wanneer we met G-Roots optreden.”

“Meer zeggen dan woorden”

Voor Theresia is gospel veel meer dan alleen muziek. “Persoonlijk betekent gospel voor mij het goede nieuws van het evangelie met mijn stem mogen brengen. Soms kan muziek meer zeggen dan wanneer je iets uitspreekt.”

Op het podium draait het volgens haar niet alleen om zingen, maar ook om verbinding. “We hebben heel veel plezier samen en persoonlijk voel ik dat God dichtbij is. Of we nu optreden in een theaterzaal of in een kerk, de intentie blijft hetzelfde. Maar in een kerk is het akoestisch natuurlijk wel extra mooi. Het zingt makkelijker en de sfeer past heel goed bij de muziek.”

Indruk maken

Een van de favoriete nummers binnen het repertoire van G-Roots is “Total Praise” van Richard Smallwood. Volgens Theresia is het een indrukwekkend nummer dat tekstueel prachtig is opgebouwd. “Het is een lied dat steeds krachtiger wordt en mensen echt raakt.” Na afloop van optredens mengen de koorleden zich vaak onder het publiek. “We horen dan regelmatig dat mensen onder de indruk zijn. Tijdens concerten zien we ook veel beweging in de zaal. Door die swingende muziek is het moeilijk om stil te blijven zitten.”

Een boodschap

Black gospel vindt zijn oorsprong in de slavernijtijd. Juist daardoor zit er volgens Theresia een voelbare urgentie en echtheid in deze muziek. “Veel nummers gaan over levensechte situaties. Het zijn bemoedigende liederen, vol hoop en kracht. We hopen dat we die boodschap kunnen overbrengen tijdens het muzikale feest op zondagmiddag 17 mei in Vianen en kijken er enorm naar uit.”