Reanimatie met gebruik van AED.
Reanimatie met gebruik van AED. Hartstichting

Gemeenteraad wil burgerhulpverlening versterken en betere spreiding van AED’s

Nieuws

Vijfheerenlanden – De gemeenteraad van Vijfheerenlanden heeft vorige week unaniem ingestemd met een motie om de inzet van burgerhulpverleners te versterken en de spreiding van AED’s binnen de gemeente te verbeteren. Met deze brede steun spreekt de raad uit dat snelle hulp bij medische noodsituaties prioriteit verdient.

Aanleiding voor de door het CDA opgestelde motie zijn onder meer de zorgen over aanrijtijden van ambulances in delen van de gemeente, waaronder Ameide, Tienhoven aan de Lek en Kedichem.

Tijdens het werkbezoek van de raad aan de Regionale Ambulancevoorziening Utrecht (RAVU) in januari van dit jaar werd wederom bevestigd dat de aanrijtijden niet in alle gebieden structureel binnen de norm worden gehaald. Dat leidt in sommige kernen tot een gevoel van onveiligheid. Burgerhulpverlening kan in de eerste cruciale minuten het verschil maken, in afwachting van professionele hulpdiensten.

Aanvulling

De motie benadrukt dat burgerhulpverlening een aanvulling is op professionele zorg en geen vervanging daarvan. ‘Goede randvoorwaarden zoals scholing, coördinatie en aandacht voor veiligheid zijn essentieel. Ook de beschikbaarheid en goede spreiding van AED’s is daarbij van groot belang’, aldus het CDA.

Met de aangenomen motie wordt het college opgeroepen om op korte termijn te onderzoeken welke direct uitvoerbare maatregelen nodig zijn om burgerhulpverlening substantieel te versterken, met specifieke aandacht voor gebieden waar de ambulancezorg de normtijden niet haalt.

Volgend kwartaal

Daarnaast wordt het college gevraagd actief in overleg te treden met de RAVU over financiële en inhoudelijke ondersteuning, alle mogelijkheden voor cofinanciering te benutten en integraal in kaart te brengen waar uitbreiding van burgerhulpverlening en AED-dekking noodzakelijk en haalbaar is. De raad wil uiterlijk in het tweede kwartaal van 2026 geïnformeerd worden over concrete besluiten, financiële dekking en een helder uitvoerings- en tijdpad.

De partij zegt verder: ‘We zien in deze motie een praktische invulling van het uitgangspunt dat we samen verantwoordelijkheid dragen voor de veiligheid in onze dorpen en kernen. Inwoners die zich willen inzetten als burgerhulpverlener verdienen steun en stimulans.’