
Brandweer Schoonhoven werft en verhuist
Dirk Molenaar
Schoonhoven - Deze maand staat voor de Schoonhovense brandweer in het teken van een grote ledenwerfactie en een wedstrijddag op zaterdag 30 mei. Daarnaast is het korps volop bezig met de voorbereidingen voor de verhuizing naar de nieuwe kazerne.
Twee jaar geleden was de laatste wervingsactie voor nieuwe vrijwilligers bij de Schoonhovense afdeling. “Deze was zeer succesvol”, blikt Jos Versluis terug. “We hadden ruim tien belangstellenden op onze informatieavond. Uiteindelijk zijn er daarvan vijf overgebleven die we hebben kunnen opleiden. Zij zijn nog steeds lid van onze ploeg.”
De ondersteunende slogan van deze actie is ditmaal ‘Word brandweer. Ook naast je werk’. “Daarmee benadrukken we dat je inzet prima te combineren is met een carrière en privéleven”, legt Lex van der Wal uit. Met bijna 40 dienstjaren op de teller is hij het levende bewijs dat dit werk meer is dan een hobby. “Het brandweerbloed stroomt 24 uur per dag door mijn lichaam.”
Verloop en diversiteit
Dergelijke lange dienstverbanden komen tegenwoordig minder vaak voor. Een tendens die Jos herkent. “De huidige generatie blijft gemiddeld tussen de vijf en tien jaar lid van de brandweer. Aan de andere kant zie je uitstroom door pensionering. Het is dus zaak hier tijdig op in te spelen.”
Geïnteresseerden kunnen op een laagdrempelige manier kennismaken met het vak. Jos: “Op dinsdag 2 juni houden we een informatieavond in ons gebouw. Daarna kunnen kandidaten vijf avonden meedraaien om alle facetten van het werk te leren.” Het team is daarbij nadrukkelijk op zoek naar diversiteit; er draaien inmiddels zes vrouwen succesvol mee in de Schoonhovense groep.
Spektakel op geheime locatie
De ledenwerfactie wordt zaterdag 30 mei afgesloten met een regionale brandweerwedstrijd. Acht tot tien brandweerkorpsen uit de provincie Zuid-Holland gaan met elkaar de strijd aan. David van der Wal (zoon van Lex) is samen met drie andere leden druk bezig met de voorbereiding. “Het wordt superleuk en spectaculair om te zien”, nodigt hij uit.
Over de exacte locatie houdt David stijf de lippen op elkaar. “Kom naar de brandweerkazerne, daar hoor je waar het spektakel plaatsvindt. Het is vanaf de uitrukpost op loopafstand”, knipoogt hij. “Door de plaats vooraf niet bekend te maken, kunnen de korpsen zich niet voorbereiden. Zo houden we een eerlijk speelveld. We starten om 8.00 uur, de afsluiting is om 17.00 uur.”
Toekomst op de Smaragd
Terwijl de wedstrijddag draait om de trots en kunde van het huidige en toekomstige team, wordt er achter de schermen hard gewerkt aan de stek waar die inzet de komende decennia centraal staat. De huidige kazerne maakt plaats voor een onderkomen op de voormalige gemeentewerf aan de Smaragd 8. “Als er de komende weken geen bezwaren zijn, dan is begin juni de sleuteloverdracht”, meldt ploegchef Johan Versluis (vader van Jos). “De planning is dat we uiterlijk begin volgend jaar verhuizen. De komende maanden worden de noodzakelijke aanpassingen uitgevoerd.”
Loslaten
Johan erkent dat het na tientallen jaren lastig wordt om de sfeervolle plek bij het Bastion los te laten. “Daarom is het des te belangrijker dat het straks een mooi, nieuw onderkomen wordt van en voor ons allemaal.”