
‘Harde politieoptreden slecht gevallen’
Nieuw-Lekkerland – Nu de stofwolken rondom de protestactie van vorige week dinsdagavond, tijdens de raadsvergadering in Bleskensgraaf, zijn optrokken, blijft er een vieze nasmaak achter bij de inwoners van Nieuw-Lekkerland.
“Het is in het dorp heel slecht gevallen dat er zo hard werd opgetreden door de politie”, vertelt Jan-Dirk Verheij vrijdagmiddag. Hij is woordvoerder namens de protestgroep tegen de komst van een asielzoekerscentrum aan het Koggeplantsoen in Nieuw-Lekkerland.
Jan-Dirk was dinsdagavond aanwezig bij de optocht die gehouden werd vanuit Nieuw-Lekkerland naar Bleskensgraaf, waar de gemeenteraad van Molenlanden een beslissing zou gaan nemen over het Koggeplantsoen. En over nog drie andere locaties in de Arkel en Bleskensgraaf, waar groepen van rond de 75 tot 125 vluchtelingen gehuisvest zouden moeten gaan worden. Hij zag met lede ogen aan hoe de ME optrad. “Ik sta in principe op het standpunt, dat als je van hen een klap met een knuppel krijgt, dat het je eigen schuld is. Maar als ik terug kijk, dan heb ik mijn vraagtekens over hoe het gegaan is. Het klopt dat de politie gevraagd heeft om weg te gaan. Dat heb ik zelf ook gehoord. Maar veel mensen niet. Die werden voor hun gevoel zomaar vanuit het niets geslagen.”
“In onze ogen is het daarna misgegaan en niet daarvoor. Natuurlijk, de sfeer was intimiderend en voor sommige mensen misschien beangstigend, maar pas na het harde politieoptreden sloeg de sfeer om en escaleerde het. Toen zijn er dingen gebeurd die niet door de beugel kunnen. En dat is jammer.”
“Voor mijn gevoel waren bij de ongeregeldheden die toen uitbraken, veel mensen betrokken die niet uit Nieuw-Lekkerland komen. Er zaten oproerkraaiers bij die alleen maar hierheen gekomen waren om de boel op te hitsen. En laat duidelijk zijn: het is natuurlijk ook zo dat in Nieuw-Lekkerland niet alleen maar ideale schoonzonen rondlopen.” Toen het langzaamaan rustig werd, werd duidelijk dat de gemeenteraad intussen besloten had om de locatie Koggeplantsoen te bestempelen als ‘minder geschikt’ voor de opvang van vluchtelingen.
“Dat geeft ons goede hoop dat die locatie van tafel gaat. We merkten dat er in de gemeenteraad serieus werk is gemaakt van onze zorgen. Er is naar ons geluisterd en dat is positief”, aldus Jan-Dirk Verheij.
De Lekkerlandse protestgroep gaat nu niet op haar lauweren rusten. “De komende weken gaan we nog op ludieke wijze van ons laten horen. Hoe? Dat vertellen we nog niet. We hebben een massale demonstratie georganiseerd, die een duidelijk signaal afgaf. En we hebben een optocht georganiseerd vanuit Nieuw-Lekkerland naar Bleskensgraaf, die we samen met de politie besproken hebben en die prima gegaan is. Maar het venijn zat hem in het staartje. We hadden al zo’n voorgevoel dat er ongeregeldheden zouden kunnen plaatsvinden en het is helaas gebeurd.”
Reactie gemeente
Op de vraag hoe de gemeente Molenlanden terug kijkt op de avond, reageert woordvoerder Victorine Kleijkers: “Dinsdagavond was de politie aanwezig voor de ordehandhaving bij een demonstratie in Bleskensgraaf. De demonstratie startte met een stoet van Nieuw-Lekkerland naar Bleskensgraaf. Dat verliep rustig, al werd er onderweg wel wat vuurwerk afgestoken. Bij aankomst in Bleskensgraaf werd de sfeer grimmiger.”
“Na ongeveer een uur sloeg de sfeer om en werd er nog meer vuurwerk afgestoken met veel rookvorming tot gevolg. Ook probeerden een aantal demonstranten de deur van het zalencomplex open te maken, waar op dat moment een raadsvergadering bezig was. Gezien deze situatie werden demonstranten door politieagenten van de Mobiele Eenheid, na een aanwijzing van het bevoegd gezag, meerdere keren en op duidelijke wijze verzocht om op een nabijgelegen locatie verder te demonstreren.”
“Hier werd geen gehoor aan gegeven. Uiteindelijk heeft de politie ingegrepen om de demonstranten weg te sturen. De Mobiele Eenheid werd bekogeld met glas en stenen. Bij het wegsturen van de demonstranten is door de politie de wapenstok gebruikt. Zoals altijd evalueren we ook nu ons optreden.”
“Burgemeester Segers heeft gedaan wat in zijn bevoegdheid lag om ruimte vrij te maken, zodat mensen die de raadsvergadering ongestoord wilden bezoeken, naar binnen konden komen. Daarbij heeft hij gehandeld volgens advies van de veiligheidsdiensten.”