
Dumpingen bouwafval in buitengebied Zoelmond en Buurmalsen
NieuwsZOELMOND/BUURMALSEN • Een laminaatvloer, een zachtboardplafond, een complete badkamer mét wc-pot en plastic douchegordijn, tientallen autobanden... Nee, dit verhaal gaat níet over wat mensen op Marktplaats te koop aanbieden, maar over wat er in het buitengebied van Zoelmond en Buurmalsen in de natuur wordt gedumpt.
Dicky Berkelaar woont aan de Hennisdijk en ergert zich enorm aan de dumpingen. Het loopt volgens haar de spuigaten uit. “Een eindje verderop lag onlangs een complete oude badkamer”, vertelt zij. “Zo’n oude, nog met zo’n plastic gordijn. Zelfs de toiletpot lag erbij, maar ook allerlei bakjes, een karretje, een klein vuilnisemmertje..”
“Wij wonen hier nu zo’n drie jaar en het is elke keer wel wat. In het weekend is een eindje verderop ook al eens een flinke berg autobanden gedumpt. Mijn man zei dat het er wel ruim vijftig waren. En regelmatig ook vuilniszakken.”
Verbouwing oud huis
Het aangetroffen zachtboardplafond was vermoedelijk afkomstig van de verbouwing van een oud huis. “Dat lag aan de ene kant van de Hennisdijk en een week later lag er wéér een plafond, aan de andere kant van de weg.”
Of het steeds om dezelfde mensen gaat die het bouwafval dumpen weet Dicky Berkelaar niet. “Bij die laminaatvloer en die badkamer denk ik van wel. Die badkamer lag er vorige week vrijdag. Achteraf heb ik het denk ik gezien, want ik zag toen autolichten schijnen. En anderhalve week geleden, op een maandag, was het die laminaatvloer die werd gedumpt. Dat was ook ‘s avonds ergens, tussen kwart over acht en kwart over negen.”
Om de paar maanden
De dumpingen vinden gemiddeld om de paar maanden plaats, zegt Dicky Berkelaar. “Er zijn meer mensen die het melden, onder meer bij Het Geldersch Landschap. Die hebben mij ook de BuitenBeter app doorgegeven, waar je de melding op kunt zetten. Je kunt ook foto’s meesturen en de meldingen worden doorgezet naar de desbetreffende persoon van de gemeente. Je krijgt daar ook bericht terug van.”
Volgens Dicky Berkelaar heeft de laminaatvloer er wel anderhalve week gelegen voordat deze werd opgehaald. “Ik sprak die man die het laminaat ophaalde. Hij zei: We hebben zieken. Daarom duurde het wat langer dan normaal. Hij zei ook: We zijn eigenlijk continu bezig om overal troep op te halen.”
Betalen bij milieustraat
Wat zij ervan vindt dat overal afval wordt gedumpt? “Het is niet goed”, zegt ze. “Je hebt natuurlijk de milieustraten, maar daar moet je voor bepaalde soorten afval betalen. Maar ja, zoveel kost het niet, denk ik. We hebben zelf een keer puin weggebracht en toen ging het om een tientje.”
“Ik denk wel dat het in de toekomst nog erger wordt, vanwege het financiële plaatje. Alles wordt duurder, dus dat soort dingen wordt dan toch makkelijker gedumpt. Dit soort plekken zijn dan makkelijk, want er is weinig verkeer en het is een beetje afgelegen.”
Plastic zak opgehangen
“Mijn achterbuurvrouw rijdt regelmatig rond om foto’s van vogels te maken. Ze stopt dan ook regelmatig om een melding te maken. Wij hangen zelf regelmatig een plastic zak op. En verderop woont een mevrouw in een boerderij, die met de hond loopt. Zij had ook regelmatig een lege zak bij zich en was onderweg afval aan het rapen. Die zakken werden regelmatig door de Avri opgehaald. Je zou ook camera’s op kunnen hangen, maar dat moet je dan op zóveel plekken doen.”
BuitenBeter app
De BuitenBeter app van het bedrijf BeheerVisie is het meest gebruikte meldingssysteem van Nederland. Met meer dan 200.000 meldingen per jaar zorgt BuitenBeter samen met alle gebruikers voor een schonere en veiliger buitenruimte. Met BuitenBeter kan op een laagdrempelige manier een melding worden gedaan van alle incidenten in de openbare ruimte.
Melders kunnen een categorie selecteren, de locatie, eventueel vanuit de galerij een foto toevoegen en naar de gemeente opsturen. De gemeente gaat vervolgens aan de slag om de melding af te handelen.