
Marjan de Haer speelt harp bij ‘Reis naar de Maan’ in Agnietenhof Tiel
NieuwsTIEL • De ouders van Marjan de Haer namen haar ambities niet zo heel serieus, toen ze nog een heel jong meisje was. Zij zagen haar liever achter de piano, ook al omdat het vroeger niet zo voor de hand lag om harp te gaan spelen. Maar de kleine Marjan zette door en toen ze tien was zat ze voor het eerst achter zo’n gigantisch snaarinstrument.
Inmiddels geeft Marjan de Haer al meer dan 25 jaar harples, ook in Tiel. Eerst op De Plantage en tegenwoordig in cultuurcentrum Zinder. En komende woensdagavond speelt Marjan harp in de sciencefiction-achtige circusopera ‘Reis naar de Maan’, die in de Agnietenhof wordt uitgevoerd door BarokOpera Amsterdam.
Jules Verne
De muziek voor de komische, feestelijke en spectaculaire ruimteopera werd geschreven door de in Keulen geboren, maar in Frankrijk woonachtige en aldaar in 1880 gestorven componist Jacques Offenbach. Hij had anderhalve eeuw geleden succes met de sprookjesopera ‘Le voyage dans la lune’, geïnspireerd op twee romans van Jules Verne.
“Offenbach stak de draak met Jules Verne. De opera gaat over het leven van alledag en is, onder meer met een puberende zoon, nog steeds actueel”, zegt Marjan de Haer. “En BarokOpera Amsterdam speelt Offenbachs muziek met authentieke instrumenten, zoals een Pleyel piano en een Érard harp van meer dan 110 jaar oud uit Parijs, maar ook viool, klarinet en cello. De muziek klinkt dus zoals Offenbach het heeft bedoeld.”
Space-achtige harpklanken
Nou ja, niet helemaal, want de harp van Marjan de Haer klinkt niet precies zoals deze in 1875 zou hebben geklonken. Haar instrument is voorzien van een elektronisch effectenpedaal, dat met een plakmicrofoontje met het instrument verbonden is. En dat zorgt gedurende de ‘Reis naar de Maan’ voor enigszins space-achtige harpklanken. Het idee hiervoor kwam van de artistiek leider en fluitiste Frédérique Chauvet.
Marjan de Haer heeft inmiddels de nodige voorstellingen van de ‘Reis naar de Maan’ achter de rug. De voorlaatste twee van de serie is woensdag in de Tielse schouwburg en daarna nog eentje in Amsterdam. En ze moet ook in de Agnietenhof weer flink aan de bak. “Ik speel in de opera van de eerste tot en met de laatste noot, samen met de piano, waarbij ik veel improviseer”, aldus Marjan.
Ze vindt het leuk dat, in de ‘fruitstad van de Betuwe’, ook een appel een grote rol speelt in de opera. Zo zorgt een hap van deze vrucht voor een openbaring, is er een duet over de appel én staan er fruitkisten op het podium.
Acrobatische toeren
Hoewel de liederen in ‘Reis naar de Maan’ in het Frans worden gezongen, zijn de overige teksten in het Nederlands en dus voor iedereen begrijpelijk. Ronduit adembenemend zijn de acrobatische toeren van het Belgische Vilja Duo, bestaande uit acrobaat/regisseur Bram de Beul en voormalig turnkampioene Renske Endel, die boven de hoofden van de musici worden uitgehaald.
De acrobaten ‘zweven’ metershoog boven het podium. En dat was de eerste paar keren voor Marjan de Haer wel even wennen. “We zijn met een klein gezelschap en zitten niet in een orkestbak, maar op het podium”, vertelt ze. ”Vanuit een ooghoek zie je dus van alles gebeuren, maar het is tot nu toe altijd goed gegaan.”
Offenbachs muziek voor het spektakelstuk is één van de mooiste partituren van de Franse componist, luchtig, vol positieve energie en gevoelige melodieën. De bezoekers kunnen zich woensdagavond door een uitgebreide cast mee laten voeren naar een universum zonder zwaartekracht.
Ontzettend mooie klank
En Marjan de Haer, docente van Zinder Educatie, betovert het publiek de hele voorstelling lang met het geluid van haar prachtige instrument. Wat de harp voor haar speciaal maakt? “De klank vind ik ontzettend mooi”, zegt Marjan, “maar de harp zal nooit zo populair worden als piano of gitaar.”
Toch zit er een stijgende lijn in het aantal leerlingen dat ze lesgeeft. “Bij de start had ik er destijds twee en nu zijn het er twintig. Je moet er natuurlijk wél plezier in hebben en dit zijn allemaal mensen die heel graag harp willen spelen. Kinderen in de kleuterleeftijd, maar ook volwassenen met een baan.”
Harp via Marktplaats
“Er zijn ook mensen bij die zeggen: Ik heb dit altijd gewild en nu kan ik het zelf betalen. De instap is tegenwoordig ook lager, want je kunt nu bijvoorbeeld ook op Marktplaats een tweedehands harp kopen.”
De komische, feestelijke en spectaculaire, negentiende-eeuwse sciencefiction-opera ‘Reis naar de Maan’ is op woensdag 10 januari om 20.00 uur te ondergaan in de Kontakt Mediapartners zaal van de Tielse schouwburg Agnietenhof.