
‘Bijzonder spraakmakend stucwerk’ gevangen in boek: eerbetoon aan eeuwenoud vakmanschap
NieuwsSchoonhoven – In de wereld van monumentenzorg is stucwerk veel meer dan een gladde muur; het is een eeuwenoud ambacht dat balanceert tussen techniek en kunst. Met de uitgifte van het boek ‘Bijzonder spraakmakend stucwerk’ wordt een fraai eerbetoon aan dit vak gegeven.
Schoonhovenaar Robert van Delden (44) is als docent verbonden aan het Tech College in Nieuwegein. “Daar geef ik praktijkles aan studenten die een opleiding voor stukadoor volgen. Daarnaast onderricht ik ze in het werken met verschillende ondergronden, het bewaken van de voortgang en het controleren van de kwaliteit.”
Nederlandsch Stucgilde
Voordat hij de overstap naar het onderwijs maakte, was hij zelf actief als stukadoor, evenals zijn vader en opa. “Zelf heb ik mij met een driejarige opleiding opgewerkt tot Meester Stukadoor. Een titel die staat voor bewezen vakmanschap en diepgaande kennis van historische technieken.” Deze expertise deelt hij met beroepsgenoten binnen het Neerlandsch Stucgilde, een overkoepelend orgaan met leden die het ambacht op hoog niveau beheersen. Over deze organisatie is onlangs een jubileumboek uitgegeven vanwege het 25-jarig bestaan van het gilde.
De schrijver van dit boek is Anton van Delden (64) uit Monster, een volle neef van Robert. Ook hij is een specialist op het gebied van restauratie en betrokken bij het oprichten van de vereniging. “Het aantal vakmensen naderde een dieptepunt. Met het oprichten van een gilde wilden we het voortbestaan van het ambacht veiligstellen”, legt Anton uit. “Zo bewaren we de kennis en geven deze door aan volgende generaties.”
Om alles vast te leggen, dook de auteur een jaar lang in de archieven en sprak met mensen uit het vak. Anton: “Naast de geschiedenis staan er ook veel technische beschrijvingen van de manier waarop we bepaalde projecten hebben aangepakt, variërend van kerken en paleizen tot aan oude grachtenpanden.”
Emotionele verbinding
Voor Anton is het beroep een emotionele verbinding met het verleden. "Op een gegeven moment ga je voelen wat die maker bedoelde, die kunstenaar die daar een paar honderd jaar eerder aan bezig was" vertelt hij gepassioneerd. "Jij mag dat dan herstellen zodat de komende generaties weer kunnen genieten. Hoe mooi is dat?" Die diepgang is essentieel, want restaureren vereist specifieke materiaalkennis. "Oude muren moeten kunnen ademen. Als je daar een moderne gipslaag op zet, sluit je het af en valt het er na een paar jaar weer ervan af."
Dankzij de visie van het gilde, deze uitgebreide documentatie en de kennisoverdracht van onderwijzers zoals Robert aan nieuwe talenten, blijft de rijke historie van onze monumentale muren en plafonds in vertrouwde handen.
Het boek ‘Bijzonder spraakmakend stucwerk’ is verkrijgbaar in de boekhandel.
Dirk Molenaar






















