
Floor de Jong over protest tegen ‘SANE’: ‘boeren worden aan de kant geschoven’
NieuwsKrimpenerwaard - Boeren in de Krimpenerwaard hebben donderdagochtend hun onvrede laten blijken over de voorgenomen stikstofaanpak van de provincie. Op en bij verschillende rotondes van de N207 en N210 werden tractors geplaatst met protestuitingen.
Woordvoerder Floor de Jong: “Als agrariërs zijn we onderhand murw geslagen. Dit is het zoveelste plan over onze rug heen.”
Aanzet om van stikstofslot te komen
Met ‘dit plan’ doelt de Bergambachtse melkveehouder op SANE, wat staat voor Samenhangende Aanpak Natuurherstel en Economie. Het is volgens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een ‘eerste aanzet om van het stikstofslot te komen’.
In het voorstel worden vier maatregelen genoemd om verder uit te werken: sturing via ammoniakplafonds; overgangszones bij Natura 2000-gebieden; natuurlijke stoppers en strategisch grondbeleid ten behoeve van verplaatsing én het natuurvriendelijker maken van agrarische bedrijven.
De Jong: “Voor veel mensen zal dit vooral heel abstract en technisch klinken. Zonder teveel op details in te gaan, heeft SANE bij uitvoering een enorme impact op het Groene Hart. Boeren worden aan de kant geschoven, alsof we niet bestaan. En dat terwijl we als agrariërs de afgelopen jaren onze goede wil hebben getoond in het gebiedsgericht meedenken. Ook al zegt de provincie dat SANE maar een onderzoeksrapport is: wij lopen al langer mee. Ze gaan gewoon op deze voet verder.”
‘Voor de Rotterdamse haven moet alles wijken’
Het belangrijkste pijnpunt volgens De Jong is dat de industrie, en dan met name de Rotterdamse haven, geen enkele beperking opgelegd krijgt bij een gewenste uitbreiding. Alle maatregelen om de stikstofuitstoot terug te dringen zijn gericht op de agrarische sector.
De Jong: “Voor de haven, denk aan de mogelijke aanleg van de derde Maasvlakte, moet alles wijken. Daarnaast moet de woningbouw van het slot. Dat begrijpen wij op zich, maar waarom moet het in die grote aantallen? Moet Zuid-Holland één grote stad worden? Het is nu al zo druk.”
Opvallend mild is De Jong voor de eigen boeren-belangenvereniging, BBB, die in Zuid-Holland als grootste partij -naast de VVD- toch mede de dienst uitmaakt. “Zij zijn ook maar onderdeel van de coalitie en kunnen het niet alleen. Ik hoor in de partij bovendien veel onvrede over SANE.”
‘Beraden ons over verdere acties’
Komende maand wordt binnen de provincie de knoop over SANE doorgehakt.
De Jong tenslotte: “De weerstand binnen de landbouw is enorm. Vandaar onze eerste protestuitingen. We beraden ons over verdere acties.”
Robert van der Hek






















