
Wie was Han van der Kop?: expositie over meesterschilder in Hoge Vierschaar
Nieuws 2.392 keer gelezenSCHOONHOVEN • Tot half september is er een expositie over Han van der Kop (1901-1934): ‘Zijn verhaal, zijn tekeningen, zijn schilderijen’.
“Voor ons is dit een mooi moment”, opende Jeroen Patijn (52) vrijdag de expositie over tekenaar en schilder Han van der Kop. Als voorzitter van de Historische Vereniging Schoonhoven is hij oprecht blij met de tentoonstelling in de Hoge Vierschaar. “Sinds twee jaar is de vereniging eigenaar van de gehele collectie. Het is in de lijn van de wens van de nabestaanden dat de werken openbaar worden getoond.”
Patijn vertelde dat meerdere werken van de Schoonhovense meesterschilder onlangs zijn gerestaureerd. Om ook de overige werken op te knappen, is besloten de schilderijen van Ad van der Kop, de broer van Han, te verkopen. Daarmee financiert de vereniging de restauratiekosten en beperkt zich dan tot de kernverzameling van Han. “Een volgende stap in de ontwikkeling van de collectie”, vult initiatiefnemer van de expositie Hans Fokker (56) aan.
Hoogbegaafd kind
Hans is tot in detail ingelezen over Van der Kop. “Een hoogbegaafd kind dat op jonge leeftijd niet alleen goed kon tekenen, maar ook een bekwaam pianist was. Op jeugdige leeftijd koos hij ervoor om verder te gaan in de kunst. Hij werd toegelaten op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten.”
Werken vol tragiek
Fokker beschrijft hem verder als een zachtmoedig en zeer getalenteerd persoon. “Daarnaast was hij zwaarmoedig, hij worstelde met zijn homoseksualiteit. Iets wat in die tijd vaak niet bespreekbaar was. In 1930 won Han de jaarlijkse Prix de Rome, een prestigieuze stimuleringsprijs voor jonge kunstenaars. De jury beschreef hem destijds als een ‘nieuwe belofte’. Helaas is hij op jonge leeftijd door zelfdoding om het leven gekomen. We zullen er nooit achter komen hoe zijn talent zich verder zou hebben ontwikkeld. In zijn werken zien we vooral veel tragiek. Het verhaal erachter vertel ik graag tijdens een rondleiding door de expositie. Daarnaast is elk schilderij voorzien van gedetailleerde documentatie. Op deze manier zorgen we dat bezoekers de getalenteerde kunstenaar beter leren kennen.”
Afspraak over jaarlijkse expositie
Eind jaren vijftig is de collectie Van der Kop geschonken aan de toenmalige gemeente Schoonhoven. “De daarbij gemaakte overeenkomst was een jaarlijkse expositie van de schilderijen. In de loop van de tijd is deze afspraak in de vergetelheid geraakt. Met toestemming van de erfgenamen is uiteindelijk de gehele collectie overgedragen aan de historische vereniging. Voor een viertal schilderijen is een bruikleenovereenkomst afgesloten, waaronder een zelfportret. Dit hangt in de werkkamer van burgemeester Hans Beenakker. Alleen de komende twee weken even niet”, lacht Hans.
Dirk Molenaar
Expositie Han van der Kop
De expositie over het leven en werk van Han van der Kop toont zijn verhaal, tekeningen en schilderijen. Tot en met 15 september in de Hoge Vierschaar, onder het stadhuis van Schoonhoven.
Geopend op woensdag, zaterdag en zondag. Leden van de Historische Vereniging Schoonhoven zijn aanwezig om toelichting te geven op de tentoongestelde werken.
Toegang is gratis.






















